САЩ обвиниха китайската компания "Хуауей" в кражба на търговски тайни и пране на пари

Снимка: Архив

Китайският телекомуникационен гигант "Хуауей" (Huawei) беше обвинен в серия престъпления от страна на САЩ, съобщава The Guardian.

Министерството на правосъдието в САЩ заяви, че "Хуауей" е основала глобалната си експанзия на „лъжи и измами”. Тя обвини фирмата и нейните ръководители в кражба на търговски тайни, пране на пари, възпрепятстване на правосъдието и измама на банките, за да избягват американските санкции.

Матю Уитакър, изпълняващ длъжността главен прокурор, заяви, че престъпленията в Huawei стигат „до върха на компанията“. Той обяви, че съдебни заседатели в Сиатъл и Ню Йорк са повдигнали 23 обвинения.

Кирстен Нилсън, секретар на САЩ по вътрешна сигурност, каза, че "Хуауей" е управлявала схема, която е „вредна за сигурността на САЩ“, като подкопава санкциите срещу Иран.

Компанията, която е най-големият производител на телекомуникационно оборудване в света, непрекъснато отрича нарушенията.

"Хуауей" е обвинена от САЩ за кражба на технология от T-Mobile за изработване на смартфони. От ФБР съобщиха, че са получили имейли, които показват, че през 2013 г. компанията е предлагала бонуси на служителите си въз основа на стойността на информацията, която са откраднали от други компании и са изпратени чрез криптиран имейл адрес.

Обвиненията вероятно ще повишат напрежението между Китай и САЩ в условията на търговска война между двете най-големи икономики в света. Те бяха разкрити малко преди търговските преговори между американските и китайските власти да бъдат възобновени.

От компанията изпратиха официално становище към медиите във връзка с повдигнатите обвинения:

Компанията Huawei e пряко засегната от повдигнатите под тази форма обвинения. В следствия на ареста на финансовия директор на компанията Мън Ванджоу, Huawei незабавно потърси възможност да обсъди ситуацията с прокуратурата в източния район на Ню Йорк. За съжаление, институцията отхвърли молбата на Huawei без обяснение за конкретните причини.

Поводът Huawei да бъде активната страна в инициирането на този диалог е фактът, че заложените в обвиненията твърдения и хипотези са обект на вече разрешен между страните граждански процес, в рамките на който легитимно съдебно жури в Сиатъл отреди, че не намира каквито и да е вреди или други умишлени и злонамерени действия от страна на представители на Huawei по отношение на нарушаване на търговска тайна.

В следствие на това, Huawei има пълното правно основание и аргументи да отрича, че компанията, нейни дъщерни дружества или филиали са пряко или косвено замесени в извършването на изложените от Министерството на правосъдието в САЩ обвинения. Освен това, Huawei не разполага с информация за извършени нарушения от страна и на г-жа Менг и има всички основания да вярва, че американското правосъдие ще достигне до същите изводи.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Азия