САЩ се завръщат в космическите полети (ИНФОГРАФИКА)

Историческа мисия стартира утре

За пръв път астронавти ще пилотират частен кораб

“Демо-1” преди година завърши с успех

Историческа мисия, с която САЩ се опитват да възобновят пилотираните космически полети, предстои утре. Късно вечерта българско време двама астронавти - Боб Бенкън и Дъг Хърли, ще полетят от американска земя за Международната космическа станция (МКС) за пръв път от 9 години. Това не се е случвало от закриването на програмата за космическите совалки на НАСА през 2011 г., откогато единствено руските кораби “Союз” осигуряват превоз на астронавти от САЩ до МКС.

Пак за пръв път астронавти ще пилотират частен кораб - Crew Fragon на компанията SpaceX на US милиардера Илон Мъск. Корабът ще бъде изстрелян с ракета Falcon 9, също разработена от SpaceX.

Предстоящата днес мисия носи названието “Демо-2”. Предишната - “Демо-1” бе извършена успешно през март миналата година, но без екипаж на кораба. Тогава Crew Dragon бе изстрелян успешно на 2 март, на следващия ден достигна и се скачи с МКС, а на 8 март се завърна на Земята.

Ако всичко мине според очакванията, НАСА може да даде разрешение на SpaceX негови кораби да се ползват като “космически таксита”.

 

За изстрелване на спътници

Провал на тест с ракета на Virgin Orbit

Първият опит на компанията Virgin Orbit на милиардера Ричард Брансън да изстреля ракета от самолет завърши в провал, предаде Би Би Си.

Тестът над Тихия океан днес бе прекратен секунди след освобождаването на ракетата, окачена под крилото на “Боинг-747”. Би трябвало двигателят да се запали почти веднага, но от управлението на опита решили да го прекратят.

Брансън разчита да е сред пионерите, разработили метод за пускане на ракета с малък (колкото перална машина) спътник на борда от самолет високо в атмосферата. Това би намалило значително разходите за такава операция - компанията твърди, че цената ще е до 12 млн. долара, като при това няма нужда от космодрум.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Технологии