Сблъсък с реалността

РИМ – ЦСКА не заслужаваше да загуби с такъв резултат! Бях два пъти в България миналата година и това е отбор, който е по-силен от бившите ми съперници „Локомотив“ (Пд) и „Лудогорец“!
Думите не са на някой запалянко, сложил „червените очила“. Каза ги Жозе Моуриньо. Един от най-добрите треньори в историята на футбола. Каза ги, след като неговият „Рома“ нанесе третата най-голяма загуба в историята на ЦСКА. Някой може да помисли, че е подкрепа към стария си приятел Стойчо Младенов. Но развоят на двубоя и играта в никакъв случай не беше четири пъти в полза на „Рома“. Истината е, че Моуриньо – много обичан и много мразен от милиони по света, арогантен до дъното на душата си, показа уважение, каквото български отбор не е виждал в цялата си история. Секунди преди старта на мача Специалния изчака, подпрян до скамейката на ЦСКА – за да прегърне пред 30 000 души своя приятел Младенов.
ЦСКА се сблъска с реалността, в която живее българския футбол. А тя е болезнена от години. В „Рома“ играят актуален шампион от Евро 2020, актуален носител на Шампионската лига, вратар с над 10 години начело на Португалия и първи на Евро 2016. В тимовия лист резервите на „Рома“ бяха два пъти повече от тези на българския гост. Вярно е – лоша съдба в последните мачове извади от строя много играчи на ЦСКА. Да, мината година най-успелият български тим в Европа завърши 0:0 на „Стадио Олимпико“. Първо – между двата мача няма как да се правят сравнения при толкова много различни артисти на терена. Второ – националният отбор също направи 1:1 с Италия. Болезнен факт е, че на домакините ни в случаите не им пука от резултатите, приемани като героизъм у нас. Италия си е еврошампион, а „Рома“ стигна до полуфиналите в Лигата на конференциите. Сега може и да е по-напред. „Вълците“ при Моуриньо са с класи над тези на Пауло Фонсека от преди година. Само за справка – Специалния стартира с шест победи кариерата си във Вечния град и отборът вкара 19 гола. Или средно по 3,16 на мач. Досегашните съперници на „Рома“ са с пъти по-голям бюджет и повече звезди от ЦСКА.
„Червена“ България няма от какво да се срамува. Отборът на Младенов игра смело през цялото време. Първи „ухапа“ с дебютното от четири гостувания на „Рома“ и дежурно вече за Греъм Кери попадение. В първия четвърт час на второто полувреме безспорно ЦСКА контролираше играта и натискаше за 2:2. Уви – класата е съвсем различна. Изгонването на Яник Вилдсхут в 78-ата минута тотално разби играта на „червените“ и се стигна до кошмарния резултат.
Моуриньо пожела победа на „Рома“ и второ място на ЦСКА. Ето това е целта, към която Младенов и компания трябва да се целят. Загуба на „Олимпико“ е в графата „планирани“, както и две победи у дома в следващите два дуела срещу „Бодо Глимт“ и „Зоря“. Събере ли се в пълен състав, ЦСКА спокойно може да мечтае за точки в Норвегия и Украйна. А по всичко личи, че в началото на декември най-досадният мач за „Рома“ и Специалния ще е гостуването в София.