Свобода за софтуера за касовите апарати

Пазят името и ЕГН на клиентите

Всички изисквания към софтуера за управление на продажбите в търговските обекти ще отпаднат. Това гласят промени в данъчните закони, пуснати за обществено обсъждане от МФ. През последните две години изискванията към софтуера наложиха провеждането на много дискусии между данъчните и представителите на фирмите, а крайният срок за прилагане на правилата многократно беше отлаган. Въпреки това все още правилата създават пречки за бизнеса и има противоречия при тълкуването им и затова се предлага да бъдат отменени.

С промяна в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) се предлата срокът за подаване на декларацията за промени на авансовите вноски за корпоративен данък да бъде до 25 ноември на годината, за която се дължат авансовите вноски. Така ще се даде възможност на фирмите да плащат авансови данъци, които по-точно отразяват реалната им печалба.

С промените се предлага и удължаване на възможността за ползване на данъчното облекчение за извършване на производствена дейност в общини с висока безработица до края на 2023 г. В действащият в момента закон срокът за ползване на облекчението изтича на 31 декември 2020 г. В проекта обаче не е записано удължаване на срока за ползване на облекченията под формата на държавна помощ за регионално развитие и на държавна помощ за земеделски стопани (възможност за преотстъпване на 60% от дължимия корпоративен данък) след края на 2020 г. Първо ще трябва да се изчака да бъдат приети промени в допустимия срок за прилагане на тези облекчения в европейското законодателство. След това, при необходимост, ще бъдат изготвени предложения за удължаване приложението на облекченията и в България, гласят мотивите към законопроекта.

С промени в Закон за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) пък ще бъдат защитени личните данни на хората. В момента, хората получаващи доходи от наеми или извършващи стопанска дейност, са длъжни да издават първичен счетоводен документ, когато клиентът им е гражданин, независимо дали плащането е в брой или по банков път. Законът изисква в документа да се съдържат и данни за клиента – име и ЕГН. С промените в счетоводния документа ще трябва да има цена и име на човека, който го е съставил, но не и неговото ЕГН нито името и ЕГН на клиента.

С промени в Закон за местните данъци и такси (ЗМДТ) за целите на данъка върху недвижимите имоти, завършването на сграда или части от нея ще се установява с удостоверение за въвеждане в експлоатация или разрешение за ползване, издадени по реда на Закона за устройство на територията като отпада изискването за представяне на удостоверение по чл. 54а, ал. 3 от Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР).

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес