Свършиха билетите за „Ромео и Жулиета“ от 119. СУ

Снимки: Цветан Томчев
22 ученици от 119. СУ репетират всяка вечер на открито.

Малък градски театър “Зад канала” домакин на ученическа постановка

22 гимназисти от столичното училище представят своя прочит на класическото произведение, а събраните средства отиват за благотворителност

Всеки може дари за каузата

Свършиха билетите за ученическата постановка “Ромео и Жулиета” на 119. СУ “Акад. Михаил Арнаудов”, чиято премиера е утре (1 юни) от 19 ч в Малък градски театър “Зад канала”. 22 ученици от X, XI и вече завършилите XII клас ще представят Шекспировата трагедия, но пречупена през техния поглед, разказаха пред “Труд” директорът на училището Диян Стаматов и учителят по литература Габриела Давидкова, която заедно с колегата си Севдалина Колева подготвят тийнейджърите за събитието.

За първи път ще излезем от инициативите, които правим в училище, и ще бъдем на толкова голяма, професионална сцена, посочва Габриела Давидкова. Казва, че идеята за постановката се е родила съвместно между учителите и учениците, като последните са я приели повече от присърце и трескаво се готвят за нея. Репетициите в началото са били в 119. СУ, но с наближаването на премиерата се провеждат всеки ден. Привечер в Борисовата градина трупата и учителите разиграват различни варианти, за да стигнат до най-доброто представление.

Класическото произведение е вдъхновило гимназистите, които утре вечер ще дебютират като актьори на голяма сцена.

22-мата ученици, които утре вечер ще се изявят като актьори на сцената, са преминали през кастинг, организиран в училището. Всеки се е явил с желанието си да играе определен персонаж и след оспорваното прослушване, избраните за ролите се влезли дълбоко в образите си. Учениците сами подготвят костюмите и прическите си за голямата вечер, освен това са продали и всички билети за представлението.

Целта на постановката е учениците от гимназиален етап от 119. СУ да се докоснат до изкуството като висша форма на гениалност, да се отърсят от стреса, през който преминаха следствие на отчуждението, наложено от дигиталната среда на общуването, казва директорът Диян Стаматов.

“Качествата, които ценим у учениците и желаем да представим пред обществото, са отговорност, доверие към човека до тях (партньора на сцената), спокойствие и увереност - стъпвайки на сцената, те да се чувстват несмутими”, допълва той.
Не крие, че е горд с възпитаниците си, които освен, че са основен двигател на постановката, са избрали и да дарят събраните пари от билети за лечението на болно дете.

Въпреки че места за представлението няма, в деня на постановката всеки ще може да дари за каузата - в Малък градски театър “Зад канала” ще има поставени кутии за дарения и ще бъдат раздавани листовки с точна информация за какво ще отидат събраните средства.

Диян Стаматов, директор на 119. СУ: Прекланям се пред учениците си!

Прекланям се пред учениците си за инициативата. След две години онлайн обучение на нас като преподаватели ни е трудно да се съсредоточим и да влезем в “нормален темпоритъм”, а на учениците им е още по-невъзможно да открият поне минимална мотивация да правят нещо, да покажат отговорност към идея, цел, към себе си или другите.

Идеята за поставянето на Шекспировата трагедия “Ромео и Жулиета” не е да показваме себе си като учители и величието на авторитетите си, които избледняват и се приравняват в нищожна величина в този свят, в който живеем към дадения момент.

Намерението е да покажем на учениците, че те са можещи, че дълбоко в полето на тяхното съзнание е заключен набор от индивидуални характеристики, с които са способни да дават много, да сътворяват и да изграждат красота.

Учениците ни са свикнали да обвързват училищната институция с принудителност. Затова ние в ролята си на техни ментори, решихме да ги насочим и да им покажем, че през изкуството (литературата и театъра) могат да обогатят мирогледа си.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура