Себастиан Курц - Падналият вундеркинд

Бившият австрийски канцлер Себастиан Курц, който бе принуден да подаде оставка като лидер на страната си през октомври на фона на обвинения в корупция, обяви в четвъртък миналата седмица, че се оттегля от политиката, за да се грижи за семейството си и преди всичко да се преориентира към частния сектор. В кой ъгъл е намерил своята ниша, самият Курц не обяви, макар и според мнозинството от политически наблюдатели, да е сигурно че новото амплоа на бившия канцлер ще е свързано със сферата на финансите.

С което най-младият в историята на Европа и Австрия министър-председател през 2017 г. - заел поста на канцлер на страната на 31-годишна възраст, начело на практически маргинализираната дотогава Австрийска Народна Партия (АНП) - закри “на прима виста” политическата си кариера. Елегантно, според някои. Безочливо, според други.

И както се казва сложи “прът в колелетата” на плановете на Европейска народна партия (ЕНП), където виждаха в младоликия австрийски канцлер лицето на новото поколение, което вероятно някой ден ще заеме лидерската позиция на консервативното обединение, на мястото на Ангела Меркел, която официално сдаде поста си като канцлер на Германия в петък.

Курц мотивира решението си да сложи край на продължилата си близо десетилетие политическа кариера с довода, че е загубил страстта си към политиката и възнамерява да отдели повече на новородения си син. Бившият австрийски канцлер заяви също така че се чувства “преследван” от медиите и определи себе си като “нито светец, нито престъпник”. Което предвид скандала, който принуди оставката му, го квалифицира като съвсем обикновен политически опортюнист.

Защото съдебните органи в Австрия го разследват за фалшиви показания, изнудване, нарушаване на доверието във връзка с политическия скандал, довел до оставката му, свързан с манипулации на социологически проучвания, подкупи за журналисти, за да се гарантира положително медийно отразяване и редовно присъствие на канцлера по водещи медии, както изградена от него система за поощрения.

След подадената оставка преди седем седмици, Курц запази лидерския си пост начело на АНП и парламентарната група в парламента, което според мнозина наблюдатели предполагаше, че се готви да се окопае в политическия живот на Австрия като своеобразен “канцлер в сянка”, докато завършат разследванията и делата срещу него, преди да се завърна на политическата сцена.

Вместо това Курц изненада всички с решението си, броени часове след обявяването на което австрийската политическа сцена вече на беше същата - до края на деня посоченият от него за приемник на канцлерския пост Александър Шаленберг подаде оставка, а в петък АНП избра за свой лидер досегашният вътрешен министър Карл Нехамер за следващ премиер. Той зае поста на канцлер, а Шаленберг си върна портфейла на външен министър. Нехамер има нелеката задача да възстанови имиджа на партията пред австрийското общество след провала на Курц. И като бивш военен и утвърден политик в редиците на АНП в провинция Долна Австрия (която обикаля Виена), несъмнено ще заложи на активни политики, за да стане бързо видим и закрие със сянката си своя предшественик.

Но да се върнем на Себастиан Курц. Падналият вундеркинд на австрийската политика е роден на 27 август 1986 г. във Виена като единствено дете в семейството на инженер и начална учителка. Взема матурата си за средно образование през 2004 г. и през 2005 г. изкарва казарма. Същата година се записва да учи право в Университета на Виена, но година по-късно се отказва от следване, за да се съсредоточи върху политическа кариера. Член е на Младежката народна партия от 2003 г., а между 2008 и 2012 г. е и неин лидер, преизбиран през годините с до 100% от гласовете на членовете.

Вече член на АНП и избран за мястото си в парламента с най-много преференциални гласове, през 2013 г., Курц става най-младият външен министър в историята на Австрия. През 2017 г. е избран за лидер на АНП и след победата на парламентарните избори същата година оглавява австрийското правителство. Кампанията му защитава открита анти-имиграционна политика и идва навреме, след бежанската криза от 2015-16 г., в която Австрия се оказва междинна точка на приливащите към Германия мигранти.

През септември 2019 г. АНП печели внушителна победа на парламентарните избори с 37,5% от подадените гласове. След месеци на преговори през януари 2020 г. Курц полага клетва за втори мандат като канцлер на Австрия. И с цялата пандемия от COVID-19 всичко щеше да е “цветя и рози”, ако на 6 октомври 2021 г. агенти на австрийската прокурорска служба за борба с корупцията не нахлуха в Канцлерството във Виена и централата на АНП в рамките на разследване “вътрешния кръг” на Курц. И споменатите схеми за платена пропаганда.

 

Медиен оператор

Курц избухна на заспалата политическа сцена на Австрия преди десетилетие, като 24-годишен, незавършил студент със стил и динамика, които веднага апелираха към демографски групи много отвъд традиционната база дясно-центристката му партия. Изключително умел медиен оператор в използването на момчешкия му чар, за да апелира към консервативните инстинкти на австрийското общество, Курц засегна дълбоко вкоренените страхове на народа му от имиграцията и исляма, за да гарантира възхода си.

Матю Карнигшиг, политически наблюдател, “Политико”

 

Дързък и за пример

Курц бе често обвиняван, че се заобикаля със слаби фигури - в това отношение дори бе оприличаван на Доналд Тръмп. Но умението му за консолидиране на властта в партията и правителствата, които ръководи, му позволиха дръзки експерименти. Могат ли умерените да работят съвместно с крайната десница, без да отстъпват от либералните си принципи? Могат ли също така да работят с еколозите за какъвто и да е период от време? И двата му залога се провалиха.

Леонид Бершидски, журналист, “Блумбърг”

 

И на края на пътя

Може да е само на 35 години, но Себастиан Курц е бил замесен в толкова политически интриги, че да му стигнат за няколко живота. На 9 октомври Курц падна от поста на канцлер на Австрия за втори път за три години, на фона на разкрития за измислен и ръководен заговор, с който да си гарантира положително медийно покритие. В САЩ г-н Курц едва би имал необходимите години, за да се кандидатира за президент. За сметка на това кариерата му в политиката на Австрия вероятно вече наближава края си.

сп. “Икономист”, редакционен коментар

“Безобидните” обвинения

Разследването срещу Курц е свързано с обвинения, че през 2016 г. е подкупвал медии и журналисти, за да публикуват негативна информация срещу вицеканцлера на Австрия и заместник-председател на АНП Рейнхолд Митерлехнер, с цел да бъде дискредитиран и Себастиан Курц да заема мястото му. Австрисйките прокурори обвиняват също така Курц в корупция, на основание че вероятно е използвал отклонени средства от министерството на финансите, за да плаща подкупите. Разследването се основава на над 300 000 текстови съобщения, иззети от телефоните на централни фигури в разследването, като една-трета от тях до сега са били анализирани.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети