Севиля е Кралят на Лига Европа! Уби "вълците" на Моуриньо след дузпи

Севиля е шампионът на Лига Европа! Испанският тим спечели финала на турнира срещу Рома след драма с дузпи, след като двата тима завършиха 1:1 в редовното време и играха 157 минути на "Пушкаш Арена" в Будапеща.

Севиля печели седми трофей, докато серията на Жозе Моуриньо в евротурнирите от 5 спечелени финала свърши.

Двубоят започна с церемония, загатваща за емоциите, които преминават през сърцата на феновете като алюзия на химните на двата тима, след което посланикът на финала Золтан Гера изнесе трофея на стадиона.

В 12-ата минута на срещата Леонардо Спинацола стреля, но Ясин Буну спаси удара му. Половин час по-късно ВАР прегледа ситуация за дузпа, при която Неманя Гудел изрита Тами Ейбрахам в главата, но реферът прецени, че нарушение няма. В следващата атака Малкият принц на Рим Пауло Дибала бе изведен от Джанлука Манчини и вкара за 1:0. Това бе 17-ият гол на Дибала във всички турнири този сезон. Той стана първият аржентинец, вкарал гол на финал от евротурнирите от 2011 година насам след Лионел Меси с екипа на Барселона. В последната минута на първото полувреме капитанът на Рома Лоренцо Пелегрини падна в наказателното поле на съперника, но получи жълт картон за симулация, а не 11-метров наказателен удар. Севиля можеше да изравни в продължението на първата част, но Иван Ракитич нацели лявата греда.

В 56-ата след центриране на Хесус Навас асистентът на Дибала за гола Джанлука Манчини си вкара автогол за 1:1. Рожер Ибанес се вряза по-грубо в краката на Лукас Окампос, а реферът Антъни Тейлър отсъди дузпа за Севиля, но след преглед на ситуацията с ВАР отмени решението си. Десет минути преди края и играчите на Рома имаха претенции за дузпа за игра с ръка на Фернандо, но и съдията, и ВАР решиха, че такава няма, макар че топката видимо срещна ръката на футболиста на Севиля.

Последваха продължения, при които двата тима бяха предпазливи и не организираха атаки на всяка цена. По-любопитната ситуация бе, че бавене на играта ядоса наставника на Севиля Хосе Луис Мендилибар, който негодуваше срещу рефера. това подлуди колегата му Жозе Моуриньо, който целият италиански щаб тръгна да укротява. Резултатът се запази.

Последваха дузпи, при които Бону спаси ударите на големия грешник Джанлука Манчини и Рожер Ибанес и направи тима си шампион.