Сериите на ФИФА – пилотен проект за джуджета

ФИФА стартира пилотен проект, който събра футболни джуджета от пет континента. За съжаление едно от тях е България – страната, която стана четвърта в света през 1994 година. Точно 30 десетилетия по-късно вместо да бием най-големите ще трябва да играем срещу... Танзания.
В опита си да включи в голямата игра все повече отбори световната централа направи проекта Сериите на ФИФА. Той беше гласуван в Катар преди Мондиал 2022, а президентът Джани Инфантино го узакони при преизбирането си в Руанда на 16 март 2023 г.  Идеята на ФИФА е отбори от различни континенти, които нямат сериозни успехи, да се срещат един срещу друг. А домакините на отделните турнири ще могат да подобрят инфраструктурата си.
„Сериите са наистина позитивна крачка за развитието на националните отбори в глобален мащаб – каза Инфантино. - Нашите членове отдавна изказват желанието си да премерят сили със съперници от целия свят. Идеалното време е по време на утвърдения международен календар.“
Най-странното име в сериите е Хърватия, трети от последния и втори от предпоследния мондиал. Явно от ФИФА са искали да има поне една суперсила за промотирането на проекта. Това автоматично прави Лука Модрич най-титулуваният футболист. Халфът на „Реал“ е петкратен носител на Шампионската лига.
От Европа участват само четири държави. Освен ние и хърватите това са Азербайджан и Андора. Присъствието на никой тим не е било налагано на сила. Предишното ръководство на БФС се е съгласило да бъдем част от проекта. Саудитска Арабия е единствената страна, която приема два от турнирите, но лично няма да участва.
Всъщност Хърватия не може да се чувства като Гъливер в страната на лилипутите. Третите в света отиват в Египет, където е и единственият турнир, който ще излъчи шампион. Хърватия ще се изправи срещу друг участник от последния мондиал Тунис. Там са още единицата мярка за сила Египет и Нова Зеландия, традиционен шампион на зона Океания. Предварително са определени полуфиналите Египет – Нова Зеландия (22 март) и Тунис Хърватия (23 март). Следват мачове за трето място и финал.
Стигаме и до България. В петък от 15 ч нашите излизат срещу Танзания. Какъв всъщност е този отбор? Заема 119-о място в световната ранглиста и тази година едва за трети път участва в Купата на африканските нации. В мача можеше да има и българска връзка. Заедно с Кирил Десподов в ПАОК играе голямата танзанийска звезда Али Самата, но не пътува за турнира. Дуелът с българите ще е едва трети на Танзания срещу съперник, който не е от Африка. Предишните са 1:0 над Сан Марино през 2005 г. и 1:5 срещу Бразилия през 2010 г.
Идния понеделник България ще играе срещу Азербайджан, чийто отбор е в пълен противовес на местния колос „Карабах“, стигнал до осминафинал в Лига Европа. Звучи подобно на българската действителност. Когато играхме два пъти с азерите в квалификации за Евро 2016, техен треньор беше Берти Фогтс. Сега те изпаднаха до 113-о място в световната ранглиста. Едно е напълно сигурно – според регламента на турнира няма как да се срещнем с четвъртия тим от групата – Монголия.
Сериите на ФИФА истински могат да предизвикат познанията не само на футболните географи. Сега е моментът да научим къде точно на картата са Гвиана и Вануату, Бруней и Бутан, Централна африканска република и Бермуда! Всъщност Първа лига ще има представител на още едно място! ЦСКА изпрати своя капитан Амос Юга в Шри Ланка. Халфът ще участва за ЦАР в мачовете срещу Бутан и Папуа Нова Гвинея, но не и срещу домакините.

Сериите на ФИФА
Азербайджан

Азербайджан
България
Монголия
Танзания

Алжир

Алжир
Андора
Боливия
ЮАР

Египет

Египет
Хърватия
Нова Зеландия
Тунис

Саудитска Арабия А

Камбоджа
Капо Верде
Екваториална Гвинея
Гвиана

Саудитска Арабия Б

Бермуда
Бруней
Гвинея
Вануату

Шри Ланка

Шри Ланка
Бутан
Централна африканска република
Папуа Нова Гвинея

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол БГ