Си Дзинпин: "Модернизацията на Китай означава появата на гигантски пазар"

Китайският президент Си Дзинпин заяви в петък, че правителството му обмисля "важни мерки за задълбочаване на реформата", няколко седмици преди важна политическа среща, посветена на основните насоки на икономиката, съобщава АФП.

Китай изпитва трудности при подновяването на икономическия растеж след отмяната в края на 2022 г. на строгите санитарни ограничения, наложени срещу COVID-19.

Втората икономика в света е засегната от кризата в сектора на недвижимите имоти, от продължаващото ниско потребление и високото ниво на безработица сред младите хора.

"Днес работим за разработване и прилагане на важни мерки, насочени към задълбочаване на реформата на всички нива, и продължаваме да разширяваме институционалната отвореност, за да създадем бизнес среда в съответствие с пазарните правила, законодателството и международните стандарти", каза Си Дзинпин в речта си.

"Модернизацията на Китай, с население от над 1,4 милиарда, означава появата на гигантски пазар, чийто размер надхвърля този на всички развити страни взети заедно. Портите на Китай винаги ще се отварят по-широко и никога няма да се затворят", подчерта той.

За Си Дзинпин думата "реформа" най-често се разбира в смисъл на икономически корекции, а не промени, отбелязва АФП. Това може да означава и реорганизация на определени структури на държавата или армията. Властите вече приеха мерки в сектора на недвижимите имоти през последните месеци, за да се опитат да разрешат кризата.

Важна среща на Китайската комунистическа партия (ККП), посветена като цяло на основните икономически насоки, ще се проведе между 15-18 юли, съобщиха китайските официални медии в четвъртък. Анализаторите очакват мерки за подпомагане на активността след тази ключова среща, която първоначално трябваше да се проведе миналата есен.

Си Дзинпин говори в петък в Пекин на церемония по случай 70-ата годишнина от въвеждането на "Петте принципа на мирно съвместно съществуване", една от основите на неговата външна политика.

"Ще работим за намиране на решения с китайски характеристики за основните досиета и за да играем конструктивна роля", по отношение на Украйна, израелско-палестинския конфликт и дори Иран или Афганистан, обеща китайският президент.

Китай редовно е критикуван от западните държави, че никога не е осъдил Русия за нахлуването на украинска територия. Той обаче изисква зачитане на териториалната цялост на всички държави – включително тази на Украйна.

Освен това азиатският гигант възнамерява да играе все по-голяма роля като посредник в конфликтите в Близкия изток, коментира Agerpres.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Азия