Сибирски учени доближиха Русия до създаването на термоядрен реактор

Учени от Института по ядрена физика към Руската академия на науките създадоха прототип на плазмена инсталация, където планират да възпроизведат условия, близки до тези, необходими за термоядрена реакция в индустриален реактор, каза пред репортери Петр Багрянски, заместник-директор на института, съобщава РИА НОВОСТИ.

В условията на изчерпване на запасите от природно гориво (нефт, газ и въглища) създаването на нови източници на енергия става все по-важно. На преден план излиза термоядрената енергия, която се основава на реакциите на синтез на леки водородни изотопи, деутерий и тритий. Основните проблеми при създаването на индустриален реактор са нагряването и ограничаването на плазма с термоядрени параметри.

„Идеята на експеримента е плазмена струя да протича през определена магнитна система с малък магнитен капан, където след това се инжектират мощни атомни лъчи и се създава плазмоид с термоядрени температури. Идеята е да се достигне до енергия от 15 GeV, тоест 150 милиона градуса около тези частици", каза той.

Багрянски каза, че новата инсталация КОТ (компактен осесиметричен тороид) в момента се финализира, за да бъде пусната в експериментална работа през 2022 г. Учените искат не само да демонстрират възможността за изключително ефективно използване на магнитното поле, но и да създадат система, при която токове вътре в плазмата ще задържат самата плазма до края на експеримента.

„Опростеният и елегантен дизайн на инсталацията  и очакваните ниски загуби на енергия и материя ще позволят в бъдеще на нейна основа да се създаде компактен и икономически атрактивен енергиен източник“, обясниха от пресслужбата на научния институт.

Инсталацията KOT принадлежи към типа отворени магнитни капани, голям плюс на инсталацията в нейната инженерна простота. Сама по себе си тя не е термоядрена инсталация, а е прототип, на базата на който ще бъде формирана експериментална база данни за демонстратор на технологии за термоядрен синтез на базата на газодинамичен капан.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Технологии