Силвия Станоева със спектакъл за българската общност в Рим

Моноспектакълът на Силвия „33“

„Дневник от войната“ с премиера на 21 януари

Студио „Арго“ в Трастевере очаква публиката

Подкрепа от Българския културен институт в италианската столица

С помощта на фонд „Култура“, програма „Творчески стипендии“

Актрисата иска да представи творбата и пред българи в други страни

През октомври 2021-а година, докато се подготвя за представление на първия си моноспектакъл „33“, българската актриса Силвия Станоева пише в свободен текст „Дневник от войната“ за жена, която броди в парка, в една студена есенна нощ и среща Гаспар, с когото се влюбват. От първия момент вдъхновението за образа на Гаспар е френският актьор Гаспар Юлиел, който умира няколко месеца по-късно в ски инцидент край  Гренобъл. По това време Силвия вече има първите 9 страници от текста. След като получава творческа стипендия от национален фонд „Култура“ през юли, Силвия започва да работи сериозно - гледа филми за Съпротивата, за черния пазар в Париж, чете за други жени, живяли в този период във Франция. През октомври посещава в Париж музея на освобождението на генерал Леклер и Жан Мулин, монумента на Шарл Дьо Гол, гробището Пер Лашез, Еврейския музей и др. Седмица по-късно текстът е завършен.

А на 21.01 в студио „Арго“ в Трастевере от 20ч. е премиерата на спектакъла за българската общност в Рим, подкрепен от Българския културен институт. Желанието на актрисата е готовият спектакъл да се реализира и пред други български публики в Европа и по света, но и най-вече в Париж, тъй като текстът е дълбоко свързан с града и с френската история, и култура. 

Монопектакълът ще бъде час и десет минути, а актрисата ще изпълнява ролите на Елена Мосие и Елена Панайотова. Сценографията е семпла, но емоцията и атмосферата ще са подсилени от черно-бели видеа, създадени специално за спектакъла от Момчил Алексиев - сценограф, режисьор и VR-артист. Момчил е учил и живял 10 години в Рим, работил е с Еуженио Барба, по-късно учи и в Амстердам, пътува по света за различни театрални, визуални и филмови проекти. За звуковата среда съдейства Емилиян Гацов - Елби, а музиката на финала е на композитора Алекс Кхашкин.

„Дневник от войната“ е пиеса за една жена полу-българка, полу-французойка, която живее в Париж по времето на Втората Световна Война и окупацията на града от нацистите. Елена Мосие е в началото на житейския си път и точно огромното и желание за „спасението“ на живота и преодоляването на привидно непреодолимата опасност я тласкат към безразсъдни  действия в подкрепа на страдащите и нещастните  парижани. След една мистериозна, почти метафизична среща в парк, Елена се влюбва в Гаспар- млад, военен инжинер, който е загубил съпругата си и тяхното бебе в автомобилна катастрофа, в деня, в който Англия и Франция обявяват война на Германия. След тази среща, Елена счита, че е орисана от Гаспар (самото му име означава вестител, орисник) и тя започва да работи още по-усилено за каузата по освобождаването на Париж, до пълното и отдаване на Съпротивата.

„Дневник от войната“ е трескав спектакъл за човешката сила и воля, провокирани до краен предел в ситуацията на война, спектакъл за отговорността ни към живота, за честта, смелостта, спектакъл за любовта, която може да бъде много красива и която в крайна сметка носи мира и щастието. Личното пътуване и трансформацията на една жена, но и послание за всички хора, защото „войната е в нас“.

Кариера в киното и театъра

Носителка на „Икар“ за дебют

Силвия Станоева е дипломирана актриса, позната на българската публика от редица театрални спактакли, както и от култувата филмова комедия „Шшшт... попей ми“ и сериалите „Откраднат живот“ и „Фамилията“. Силвия е носителка на наградата ИКАР за дебют 2013, съвместно с Иво Желев за спектакъла на Касиел Ноа Ашер „Клер, Мадам, Соланж“, за същото отново с Иво Желев са номинирани за наградата на фондация „Стоян Камбарев“. Силвия е носителка и на други театрални награди, през 2013 е избрана за талант на Сараево Талентс към Сараево Филм Фестивал. През 2021 реализира първия си самостоятелен моноспектакъл „33“, приет възторжено от публиката и критиката в София. Проектът е подкрепен от фондациите „Етюд“ и „Стоян Камбарев“.

От май 2022-а Силвия живее в Рим, където е представлявана от една от най- добрите агентки в Италия и работи с известната „треньорка“ на актьори Дорис Вон Тури.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Изкуства