Синергията между армия и ВПК се възражда

Снимка: IAG
Това е един от моделите, които командосите ще получат - бронираният GUARDIAN XTREME MRAP, която е V-образен дизайн на дъното, защитен от мини и засади и побира между 10 и 12 души. Илюстрацията е на IAG и може да има различия в дизайна и модела двигател.

Сделката за машини за Специалните сили затвърждават политиката на МО да се инвестира в собствено производство

Политическите и лобистките игри са присъствали досега, през всичките тези три десетилетия

Спомням си един от първите конкурси за доставка на компютри за Министерство на отбраната в средата на 90-те. Имаше седем членове на комисията и седем фирми победителки. Едните бяха с операционна система за „Макинтош“, други за MS-DOS, едни с памет, други - без. Изобщо Всички бяха доволни. Всички от комисията и някои полковници, които, чрез тържеството на компютърните игри, намериха смисъл за престоя си в длъжност и звание. Армията като цяло получи едни нови безполезни вещи, които да заведе на склад и точно нула повишаване на способностите.

Политическите и лобистките игри са присъствали през всичките тези три десетилетия, в които уж армията ни трябваше да стане модерна, маневрена, натовска, нахранена в смисъла на „На нож!“. И нямаше никакво значение какъв Закон за обществени поръчки се пишеше.

От армия има смисъл, ако е адекватна за нуждите на обществото, иначе се превръща в инструмент за източване на бюджет и пристан за политически назначения.

През годините всяка една политика е била професионално убивана от интересите на търговци и дълбоки управленски джобове. Всяка една сделка, ако изобщо мине през витеватите норми на обществените поръчки, обжалвания, натиск и шантаж, се е оказвала кръпка, недомислица, а понякога и виц.

Вече се позабрави онази странна сделка, когато за Специалните сили бяха закупени парашути за милион и шестстотин хиляди лева, които командосите отказваха да приемат, защото нито отговарят на изискванията, нито на техническото задание, пък и криеха определени рискове. И парите бяха похарчени, въпреки че американска компания искаше да направи дарение (без пари, б. а.) от 400 парашути на модел, доказан в бойни действия, отговарящ на изискванията на техническото задание.

Специалните сили са най-добре обучените и тренирани бойци в Българската армия. С новото въоръжение ще придобият и нови способности.  Снимка: МО

Бойните действия в Нагорни Карабах - последната засега война в Европа, показаха как се печели битка. Преимуществата са горе-долу в пет точки - мотивация, стратегическа комуникация, въоръжение, логистика и съюзници. Когато за Армения спряха доставките на боеприпаси и техника, когато съюзникът замълча, а оръжието отстъпваше на противниковото, мотивацията се срина и войната бе загубена.

България и нейната сигурност имат крещяща нужда от възстановяване на синергията между армия и ВПК и точно от Специалните сили, за които стана дума по-горе, днес се възвръща тази връзка между армия и индустрия.

В сряда Министерство на отбраната подписа договор с фирма „Самел-90“ договор за придобиване на 98 машини от 10 типа с различно предназначение и е на стойност 49 998 000 лева. Срокът за изпълнение е не по-дълъг от 3 години. Гаранционният период е 5 години, в рамките на който цялата поддръжка и смяната на консумативите се поема от фирмата.

За подписването на договора с пряко договаряне, Министерството на отбраната се позова на изключенията в Закона за обществените поръчки, когато става въпрос да отбраната и националната сигурност.

„Преди близо четири години това политическо и военно ръководство си беше поставило амбициозната цел голяма част от нашите въоръжени сили да се модернизират или поне - да започне необратим процес на модернизация и превъоръжаване. Още в самото начало наша философия и кауза беше да включим българската индустрия в това начинание. Нормалната логика и философия е да се развиват способности в България. Това ни осигурява и един доста по-изгоден цикъл на поддръжка и ремонт на техниката, която придобиваме“, каза министър Каракачанов след подписване на договора.

Ако може да се обобщи цялата картина, Специалните сили ще получат изцяло ново въоръжение, като компанията поема поддръжката за първите пет години от експлоатацията. Освен това се задължава да изгради база за поддръжка и ремонт до казармите на командосите в Пловдив. Крайната цена средна цена на машините под половин милион по официални данни.

Само за сравнение, когато бяха закупени „Пустинни котки“, които струваха близо 1,2 млн. на бройка (след допълнителната бронировка и оборудване) можеха да се ремонтират по доста сложен начин, като частите се поръчват от Израел, а заводските ремонти са невъзможни у нас. Ето това е предимството сам да управляваш въоръжението си.

Важен детайл е, че не плащаш работна заплата на израелски работници, а на български. Това правят всички мислещи държави - изграждат собствено ВПК, защото така подкрепяш собствената икономика и си независим при ремонти, доставки, поддръжка.

 „Това е исторически момент за Силите за специални операции. За първи път ние, в нашата история, имаме подобен договор, с такъв мащаб, и с такова бъдещо значение за оперативните способности на Специалните сили и за изпълнение на нашите основни отговорности по националния план за противодействие на тероризма“, заяви пред медиите командирът на специалните сили генерал-майор Явор Матеев. Самият той е участвал активно в преговорите и е бил изненадан от добрите условия, които са постигнали.

„Работна група, назначена от министъра на отбраната, на която бях ръководител, успя значително да увеличи броя на машините от това, което имахме като предварителни параметри. За това благодаря за професионализма на фирма „Самел“: Не само ние показахме гъвкавост и буквално изцедихме всички възможности в рамките на бюджета, за да постигнем най-доброто за нас, а и фирмата направи значителни отстъпки и използва свои резерви (базирайки се на това, че действително за първи път имат подобен договор с Българската армия)“, посочи генерал Матеев.

Това ще бъдат първите бойни машини, които ще произвежда българската компания „Самел-90“. За да придобият тези възможности, компанията подписа договор за съвместна дейност с International Armored Group (IAG) и изградиха производствени мощности в Самоков, които наскоро бяха посетени премиера Борисов и министъра на отбраната Каракачанов.

IAG е основана в Канада, но вече е международна компания, специализирана в производство на военна техника и тактически бронирани машини, оборудване и друга техника за фирми за сигурност, полиция и армия.

Компанията има пазари и офиси в няколко държави, включително САЩ, Канада, ОАЕ, Турция, Пакистан и Ирак.
Ако договорът се изпълнява така, както е подписан, производството на бронирана техника за командосите може спокойно да се превърне и в мост към други сделки, както за нашата армия, така и за износ.

Както се казва, дай боже никога да не се налага да се използват в бой тези машини, но ефектът за сигурността и икономиката ще са значителни. Само след няколко години на парадите за Гергьовден ще гледаме една съвсем различна армия, защото с ново въоръжение ще бъдат всички родове войски. Чак изглежда нереално, след 30 години „измокрен, гладен, уморен... и зле въоръжен.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи