Сиренето и яйцата пак с по-високи цени

Млекопреработвателите продължават да вдигат цените на сиренето, кашкавала и млякото.

Лукът поскъпна с 25 на сто само за една седмица

Кашкавалът на едро в Пловдив стигна 25 лв. за килограм

Поевтиняха ябълките и краставиците

Сиренето, кашкавалът, млякото и яйцата продължават да поскъпват, показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата за цените на храните на едро. Оказва се, че самите доставчици на храни в търговските вериги продължават да вдигат цените, въпреки че токът за бизнеса е по-евтин от миналата година, горивата поевтиняха, а фермери алармират за евтин внос на суровини от Украйна.

Цените на яйцата са нараснали с 2,6% за седмица и на едро ги продават средно по 39 ст. за брой. В различните райони на страната яйцата на едро струват от 34 ст. до 42 ст. за брой. В магазините цените им са в много по-широки граници - има яйца от 50 ст. до 1,17 лв. за брой.

Кашкавалът на едро е поскъпнал само за седмица с 30 ст. и килограмът вече струва 18,34 лв. Огромни са разликите в цените на кашкавала в различните области на страната. Най-евтин е в областите Добрич и Бургас. В Добрич кашкавалът на едно струва от 8,70 лв. до 12,94 лв., а в Бургас от 8,80 лв. до 10,10 лв. В някои други области цените са над два пъти по-високи.

Например в област Пловдив кашкавалът на едро струва от 11,90 лв. до 25 лв. Но хората не могат да се ориентират дали двойно по-скъпият кашкавал е и два пъти по-хубав, защото на етикетите не пише от колко мляко е направен, каква е маслеността му и колко време е зрял.

Сиренето за седмица е поскъпнало с още 1,2% и средната му цена на едро достига 11,53 лв. за кг. Вдигането на цените от млекопреработвателите ще се отрази и на крайните цени в магазините. Цените на млекопреработвателите нарастват, въпреки че фермери се оплакват, че изкупуват млякото им на много ниски цени и има евтин внос на мляко от Украйна.

Самото прясно мляко също поскъпва с 1,2% за седмица, колкото е повишението и на цената на сиренето. Средната цена на едро на прясното мляко достигна 2,62 лв. за литър, което е над два пъти повече от изкупната цена, която получават фермерите.

През изминалата седмица най-голям е ръстът на цените на зрелия кромид лук - с 25% средно до 1,90 лв. за кг. на едро. През миналата седмица са поевтинели ябълките (-5,6%) и оранжерийните краставици (-8,9%). След като краставиците поскъпнаха рекордно, много хора спряха да ги купуват и цените им вече са по-ниски.

Предлагат глобите да са процент от оборота

От 578 проверки са открити над 540 нарушения

Гледат крайни цени, но не и тези на едро

При проверките на държавните органи в търговските вериги откриват нарушения, но няма проверки, свързани с цените на едро, в млекопреработвателите.

578 проверки е направила Комисията за защита на потребителите от 15 февруари до 8 март, като са открити са над 540 нарушения. То тях 216 са със съмнения за нелоялни търговски практики, каза министърът на икономиката Никола Стоянов.

След като от служебното правителство разпоредиха проверки в търговските вериги, откриха много нарушения, но засега никой не прави проверки за цените на едро при млекопреработвателите. Въпреки оплакванията на фермери, че има евтин внос на мляко.

Най-честото нарушение във веригите е, когато на щанда пише, че има намаление, а когато клиентът плаща на касата цената си е същата. Има проблеми с грамажите и с промоциите, каза министърът. В момента максималната глоба, която може да наложи КЗП, е 50 хил. лв. Затова министерството ще предложи глобите да са по-високи и да бъдат процент от оборота на търговските вериги.

“Има проблем. Не е нормално между цена на вносител или производител и крайната цена да има огромна разлика. Нашите земеделски стопани получават по-ниски субсидии от тези в Западна Европа, ще поискаме изравняване”, допълни министърът на икономиката.

Промяната трябва да влезе в сила от юли

Очакват поскъпване и заради тол таксите

Хлябът с 6-7 стотинки нагоре

 

Превозвачи се опасяват, че вдигането на тол таксите ще доведе до по-високи цени в магазините.

Повишението на тол таксите, планирано от 1 юли 2023 г., ще доведе до поскъпване на транспортните услуги и до повишаване на цените в магазините, заявиха превозвачи. В края на миналата година кабинетът отложи предвиденото увеличение на тол таксите от 1 януари тази година за по-късен етап - от 1 юли, като мярка срещу високата инфлация.

Повишаването на тол таксите за камионите над 3,5 тона през миналата година и таксуването за пътища втори клас вече е довело и до по-високи цени на превозваните стоки, обясни Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи. Изчисления на превозвачите показват, че хлябът е поскъпнал с 6-7 ст. заради повишените тол такси през миналата година. А от 1 юли 2023 г. е планирано ново повишение, което ще се отрази на цената на превозите в страната.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари