Скандал с проваления избор на членове на Съдийската колегия на ВСС

Съмнения за политически натиск над държавното дружество „Информационно обслужване“, което е администрирало електронния вот на съдиите

Предизборната кампания за изборите за президент и Народно събрание миналата есен потопиха в информационно затъмнение един друг важен вот - този за избор на двама членове на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. След оставките на съдиите Боряна Димитрова и Красимир Шекерджиев, двама техни колеги - Марина Михайлова от Върховния административен съд и Деян Денев от Окръжен съд Варна, приеха да се кандидатират за кадровици за оставащата една година от мандата. Изборът им обаче не бе реализиран. Причината - участие във вота взеха под 33% от общо 2202 съдии, имащи право на глас.

От години магистратите гласуват основно онлайн за членове на ВСС. Така трябваше да се случи и през октомври 2021 г., още повече, че вотът съвпадна с четвъртата вълна на пандемията от коронавирус. При първия тур на 16 октомври отчетени като гласували бяха 669 съдии, а седмица по-късно, онлайн и с бюлетини са гласували едва 580 магистрати. Месеци по-късно съдии са категорични, че реално гласувалите за членове на ВСС са били между 900 и 1000 магистрати, но системата е отчела с около 30% по-малко. Това се дължи на манипулация на електронното гласуване, чиято цел е била да не премине прага от 727 гласували съдии.

Електронната система за гласуване на ВСС се управлява от IT-дирекция на кадровия орган, а държавното дружество „Информационно обслужване“ осъществява одит над системата. В съдийските среди смятат, че зад провала на процедурата по избор на Михайлова и Денев стои политически натиск, свързан с кадри, близки до политическата формация „Да, България“, която от своето основаване работи за овладяване на съдебната система от близки до олигархичния кръг „Капитал“ магистрати. Изобщо не е случайно, че именно близки до „Да, България“ IT-специалисти са били допуснати да инспектират софтуера за избор на членове на Съдийската колегия на ВСС миналата есен. Това се случва след като служебното правителство направи рокади в управлението на "Информационно обслужване", където бяха назначени близки до днешната власт началници.

Всички тези подозрения се засилват и от факта, че един от неизбраните магистрати е споделил с колеги, че докато е течала процедурата, е бил офериран от членове на Съюза на съдиите в България, че ще се стигне до избора му, но само ако се съгласи да поеме ангажимент, свързан с избора на нов председател на Върховния касационен съд. Съдията отказал. Миналия петък ВСС все пак избра единствения кандидат за председател на ВКС - Галина Захарова, чиято кандидатура бе подкрепена именно от върхушката на политически свързания съдийски съюз. До избора обаче се стигна, след като Прокурорската колегия, начело с главния прокурор Иван Гешев, подкрепи Захарова.

След случилото се с електронното дистанционно гласуване за двамата членове на ВСС, приключило със заличаването на вота на поне 250 съдии, представители на Темида изразяват сериозни опасения, че под заплаха е поставено функционирането на съдебната власт. След по-малко от половин година предстои избор на нов състав за членове на съдебния съвет, като съдии, прокурори и следователи ще трябва да гласуват именно с компрометираната система за електронен вот за избор на кадровици на съдебната власт.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари