Скарлатината гори в училища и забавачки - карантина няма

Снимка: bTV
Епидемията от скарлатина е заради отслабването на имунитета при дългите периоди на изолация по време на коронакризата.

Министерството на здравеопазването: 93,5% от всички заболели са деца

Изследванията за бета-хемолитични стрептококи са безплатни в РЗИ

66,5% от болните са деца между 5 и 9 г.

Епидемия от скарлатина върлува в училища и детски градини, а притеснени родители сигнализираха в “Труд news”, че за учениците няма карантина и боледуват по няколко пъти. Коридорите на ДКЦ-тата в страната и кабинетите на личните лекари са препълнени от малки пациенти с висока температура и обриви.

Най-засегнати от скарлатина са децата на възраст от 1 до 9 г., които представляват 93,5% от всички заболели лица през януари-февруари 2023 година, съобщиха “Труд news” от здравното министерство.

По данни от Националния център по обществено здраве и анализи, за месеците януари и февруари, броят на регистрираните случаи от скарлатина в страната е 2 496, от които 27% при деца на възраст 1-4 г. и 66,5% - при деца на възраст 5-9 г.(виж графиката, б. р.).

Родители коментираха, че са много притеснени заради смъртни случаи във Великобритания, а педиатри обясниха, че причина за тях е късното лечение с антибиотик. Проф. Тодор Кантарджиев подчерта, че скарлатината не е тежко заболяване, стига още в началото да се приложи лечение с пеницилинови препарати.

“При клиничното проследяване на контактните лица се обръща особено внимание на преболедувалите, съмнителните и застрашените от ревматизъм, прекарали ставни възпаления и сърдечни смущения във връзка с предишни стрептококови заболявания, лицата с вродени сърдечни пороци, ексудативна или лимфатична диатеза”, заяви пред “Труд News” Илия Тасев, директор на дирекция “Опазване на общественото здраве и здравен контрол” в министреството на здравеопазването. По думите му Наредба №6 за реда и условията за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на отделни заразни болести, предавани по въздушно-капков път, предвижда пробите да се изследват бактериологично за бета-хемолитични стрептококи безплатно в РЗИ и на тях по преценка на лекуващия лекар и след консултация с лекари - специалисти по ревматология, кардиология и инфекциозни болести може да се приложи антибиотична профилактика.

“Всички останали контактни лица също могат да се изследват по преценка на общопрактикуващия лекар за носителство на Streptococcus pyogenes и при установено носителство да се назначи антибиотична профилактика”, каза още Илия Тасев.
Родители се оплакаха, че в много училища болните деца не са изолирани и не са малко случаите, в които заболяването се повтаря. При скарлатина няма изграждане на траен имунитет. Медици коментираха пред “Труд news”, че сегашната епидемия е заради липсата на каквито и да е противоепидемични мерки и отслабения имунитет след изолациите заради COVID-19.

Не се придобива траен имунитет

Заболяването протича с висока температура

Скарлатината е остро заразно заболяване, което протича с температура, обща интоксикация, ангина, и дребно петнист обрив по кожата. Инкубационният период е от 1 до 10 дни. Причинители са бактерии от рода на бета-хемолитичния стрептокок от група А, Заболяването се предава по въздушно-капков път, но е възможно заразяване чрез храна и замърсени предмети. Обикновено източник са болните от скарлатина, болни от стрептококови ангини и назофарингити.

Скарлатината се характеризира с внезапно бурно начало, като първите симптоми обикновено са кашлица, висока температура, болки в гърлото, повръщане, болки по тялото, главоболие и тахикардия.

Други общи симптоми на скарлатината включват: 

Повишена температура (около 39 °C).

Силна отпадналост, главоболие и повръщане.

Силно зачервено и болезнено гърло; увеличени сливици, често покрити с гнойни налепи.

Обрив под формата на дребни червени петънца; появява се в слабините, сгъвните повърхности на крайниците; разпространява се към гърдите, корема, шията.

Езикът е малиново-червен.

Характерно за скарлатината е последващото лющене на кожата, включително на дланите и ходилата. Заболяването често причинява усложнения: синуит, отит, лимфаденит, артрит, менингит, възпаление на средното ухо, засягане на сърцето, на ставите и др.

Изолацията и лечението на болните се извършва в дома или в инфекциозно отделение в продължение на 10 дни от деня на заболяването. Тъй като заболяването е следствие от бактериална инфекция, след оздравяване не се придобива траен имунитет и е възможно да се срещат повторни заболявания. Контакт с оздравелия след карантинния период не е опасен.

Превенция

Използвайте дезинфектанти за ръце, почиствайте замърсени повърхности

Основен източник на инфекция са болните деца със скарлатина или с ангина/фарингит, които при кихане и кашляне отделят бактериите и заразяват възприемчивите деца. Затова спазването на описаните противоепидемични мерки са основните мерки за превенция на заболяването.

1. Покриване на устата и носа с кърпичка при кашляне и кихане и изхвърляне на използваната кърпичка в коша с отпадъци;

2. Измиване на ръцете с вода и сапун и/или използване на дезинфектант за ръце;

3. Влажно почистване, дезинфекция на повърхности в помещенията и проветряване на помещенията;

4. Дезинфекция на предмети, използвани от болния и замърсени с носни и/или гърлени секрети.

Основна мярка в организираните детски колективи е и недопускането на деца с клинични прояви на заразно заболяване в групите, поради възможността за предаване на инфекциозни причинители, в т.ч. на Streptococcus pyogenes (причинител на скарлатина) на останалите деца.

Статистика

2673 случая от началото на 2023 г. срещу 41 за същия период през 2022 г.

Графика на НЦЗПБ показва драстичното увеличение на заболеваемостта в сравнение със същия период за миналата година.
През деветата седмица на 2023 г. (до 5 март, вкл.) са регистрирани 396 случая на скарлатина. Отклонението от предходната седмица е (-67), показва последната информация от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

По категории съобщените случаи са: 92 възможни, 222 вероятни и 82 потвърдени. От началото на годината в страната са регистрирани 2673 случая. За същия период през изминалата година са регистрирани 41 случая. Отклонението от предходната година е 2632 случая.

Професор Тодор Кантарджиев: Има 40 пъти повече случаи на скарлатина, отколкото миналата година

Сезонът на скарлатината е в началото на пролетта. Мерките са известни на лекарите просто трябва да се спазват. Нищо опасно и нищо ужасно няма. От началото на годината има 40 пъти повече случаи на скарлатина, отколкото миналата година по това време, съобщи проф. Тодор Кантарджиев, съветник на Столична община по здравните въпроси.

“Причините според мен са три. Едната е изостаналото продължаващо обучение на лекарите, дефицитът на лекари, и това, че голяма част от лекарите за първи път се сблъскват с тази инфекция след пандемията. Второто е антибиотичната политика и правилното им използване. За последните две години от 18-то място по употреба на антибиотици станахме на второ място. Третото нещо са мерките, които бяха по време на пандемията”, подчерта проф. Кантарджиев.

Скарлатината е заболяване с характерен обрив. Най-важното за стрептококите е, че се лекуват с пеницилинови антибиотици. Лечението е много важно, защото смъртните случаи във Великобритания бяха заради отложеното антибиотично лечение, добави той.

Абсурдистан

Второкласници вече 4 месеца се борят с болестта

Второкласници и техните родители вече 4 месеца се борят със скарлатина в столично училище. През декември в класа остават едва 15 деца от общо 27, но въпреки това от РЗИ обявяват, че могат да наложат карантина само в детските градини, но не и в училищата. И “прехвърля топката” към медицинската сестра. Тя пък само отчита заболелите и също отказва карантиниране на класа под предлог, че не е в правомощията ѝ.

В същото време някои от педиатрите по различен начин третират симптомите. Тоест, ако няма типичните обриви за скарлатина, въпреки че тестът е положителен за стрептококи - бактерията, която причинява болестта, отказват да я впишат. И поставят диагноза стрептококова ангина.

Надеждите на родителите са зимната ваканцията да помогне на малчуганите да останат изолирани. Но и това не се случва. Някои от децата заболяват за втори път в рамките на месец и се подлагат отново на 10-дневно лечение с антибиотици, независимо от това как ще бъде наречена болестта. Едно от децата, преболедувало преди това, развива автоимунно заболяване, затова родителите предпочитат да го спрат от училище.

А ръководството на школото решава да вземе абсурдното решение. И вместо да наложи карантина, поставя класа под ограничения за 2 седмици, която включва - да не посещават физкултурния салон, столовата, както и да не контактуват с деца от другите класове. В същото време малчуганите си ходят на извънкласни дейности в училище и се срещат с други деца.

Решение

В благоевградските забавачки затегнаха филтъра

Светлана Василева,

Труд news, Благоевград

Скарлатината бързо бе туширана в Благоевград. Десетина деца бяха заболели в няколко детски градини и това наложи затваряне на групи и създаването на сборни. Заразата отшумя бързо, а затягането на филтъра на входа на градините ограничи инфекцията, разказаха от РЗИ.

Родителите сами ограничават посещенията на децата в градини и ясли. Воденето на болни деца на градина е честа практика, затова в заведенията се проведоха и извънредни родителски срещи, на които се обясни, че ще има върнати малчугани, ако се засече, че са болни.

Месец заразата във Варна не стихва

Педиатър: Предните години нямаше шарки заради ковид мерките

Д-р Каролина Златева

Даниела Фархи,

Труд news, Варна

Цял месец нивото на заболеваемост от скарлатина във Варна не намалява и седмично се регистрират над 100 случая, като през последната седмица са 121. Още повече са заразените с варицела деца. За миналата седмица броят им е 146, а за предходните седем дни - 130, сочат данните на РЗИ. Най-засегнати са подрастващите до 7 г.

“Картината е обичайна за сезона. Предните години бяхме я забравили заради ковид мерките. Скарлатината е бактериална шарка и се лекува успешно с антибиотици, които вече са налични в аптеките”, успокои д-р Каролина Златева, педиатър с голяма практика. Тя посочи, че сред малките є пациенти със скарлатина няма такива с усложнения.

Заради нестихващата зараза още през февруари областната управа препоръча в детските ясли и градини да бъдат въведени строг сутрешен филтър и стриктна дезинфекция на стаите, играчките, учебните пособия и посудата. По-късно РЗИ издаде заповед за това. Родителите, които имат възможност, оставят децата си у дома, за да ги предпазят, въпреки че за варицелата е добре да се изкара в ранна възраст, коментираха учителки в детска градина, според които от месец групите са в намален състав.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения