Заради COVID кризата: Скок на безработицата при младите висшисти

Георги Стойчев и Николай Денков

Всеки пети, завършил "Туризъм", не е успял да си намери работа по специалността

Най-високо ниво на безработица при младите висшисти през последните години сочат данните на Рейтинговата система на Висшите училища в България.

Сега се отчитат последствията от COVID кризата - увеличение на безработицата сред завършилите през последните 5 години, обясни директорът на „Отворено общество“ Георги Стойчев на представянето на 11-ото издание на класацията в МОН, на което присъства и служебният министър на образованието акад. Николай Денков.

Отчетено е най-високото ниво на безработица от 2015 г. насам - средно 3,5%. Преди пет години е имало над 3% безработица само в три професионални направления, а сега - в 31.

Най-много безработни има сред завършили направление „Туризъм“ – всеки пети не е успял да си намери работа по специалността.

Като положителна тенденция се отчита, че за първи път от десетилетия броят на студентите за 2021 г. се е увеличил. Ръстът е с около 2%, като причината е, че в периода между 2003-2009 г. има по-висока раждаемост. Според Георги Стойчев се очаква тенденцията да се запази поне до 2028 г.

В класацията на висшите училища хегемон остава Софийският университет „Св. Климент Охридски“. На второ място е Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, а на трето място е УНСС. 

Най-избираемото направление все още е „Икономика“, следвано от „Педагогика“ и „Медицина“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование