Скопие изпуска европейския влак

Снимка: Архив

Ние си свършихме работата, сега е ред на македонците

ВМРО-ДПМНЕ има циклофрения и дълбоко психическо разтройство 

Натискът трябва да бъде върху Македония

Истеричните реакции на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ в Скопие по повод френското предложение към тях за започване на преговорите за членство в ЕС показват, че българската позиция, приета от НС с конституционно мнозинство, е добре защитена. В това са убедени историци и политолози, с които “Труд” разговаря. Тези протести показват, че най-кошмарните страхове на антибългарите в Скопие - за българизация - на практика ги виждаме наяве.

Българската дипломация този път си е свършила добре работата и натискът, който бе упражняван години наред върху България да вдигне ветото срещу РСМ, сега трябва да бъде насочен към властите в Скопие, убедени са нашите събеседници.
Ако здравият разум край Вардар не надделее, РС Македония ще остане извън Европейския съюз, твърдят те.

Вече и американското посолство в Скопие предупреди съседите, че френското предложение е най-добрата оферта, която те са получили и да не се надяват на друга.

Ако Скопие блокира френското предложение, това означава да спре и Албания по пътя ѝ към ЕС, тъй като двете страни вървят в пакет, както навремето бяха България и Румъния. Наши анализатори смятат, че албанските партии в РС Македония, без които не е възможно да се състави правителство, ще натиснат македонските формации да приемат предложението на френското председателство.

България и официалните власти в Скопие трябва да реагират на грубите и просташки изрази “фашисти” и “татари”, отправени от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ към България. Според проф. Пламен Павлов тази партия има някаква циклофрения и дълбоко психическо разтройство.

Петър Кичашки, изп. директор на Института за модерна политика, пред “Труд”: Одобрихме бял лист хартия, Брюксел си дописва каквото си иска

Франция каза “Вервайте ни” и ние повервахме

Има две неща. Първо, това, което ние одобрихме, по същество беше един празен чек. Т. е. ние одобрихме един бял лист хартия, на който оставихме възможност на Брюксел да допише каквото намери за добре. Горе-долу това беше френското предложение, като то трябваше да спазва някаква рамка.

Тази рамка беше да се обвърже преговорният процес с Македония с решенията на историческата комисия, за да може да се изчистят въпросите по спорните въпроси, доколкото е възможно, по отношение на цар Самуил, на Климент Охридски, Гоце Делчев и т. н. Френското предложение, така отправено към нас, беше “ние ще вкараме отношенията по Договора за добросъседство в преговорния процес, вервайте ни”. И ние им повервахме, защото толкова ни е акъла.

И в резултат на това буквално не бяха изчакали да изсъхне мастилото върху този празен чек и македонците казаха, че няма да го приемат така. Французите се почесаха по главата и предложиха на Македония такова нещо, че тя да го приеме - ще вкараме българите в конституцията, което не просто не решава проблема, а отваря по-голям проблем, и второ - ще направим така, че всички въпроси по Договора за добросъседство ще ги решаваме някъде в бъдещето, а може и да не ги решаваме, най-добре.

Горе-долу така изглежда към момента картината. Ние не разполагаме с пълния текст на френското предложение към Македония, но като гледам бравурното отношение на Пендаровски и компания - те самите го казват, че става въпрос за смекчаване, ще вкараме българите в конституцията, а после ще искаме признаване на македонско малцинство в България.

Така че искахме работата да стане като хората, но стана както обикновено. В Македония си гонят държавническия интерес, който не кореспондира с българския държавен интерес. Въпросът е защо ние не си гоним нашия държавнически интерес.

В Скопие могат да правят антибългарски демонстрации, ние един път не можахме да излезем и да кажем, че имаме определени искания, от които няма да отстъпим. В момента България е третирана от съюзниците си в ЕС не като държава-членка, а като някаква външна държава-просител по някаква тема, които другите не разбират. И ни третират така, защото ние сме се подложили да ни третират по този начин. И ще допуснем в ЕС държава, която счита нашата история, език и култура за своя. Половината ѝ история е наша. Това е един неразрешим конфликт.

В Скопие се давят злъч и обиди

Наричат българите „татари“ и „фашисти“

В неделя вечерта опънаха палатки пред правителството в Скопие, със заявка протестът да продължи и в понеделник.

Голям брой граждани участваха в неделя в протеста под мотото “Ултиматум - Не, благодаря”, предадоха местните медии.
“Въшки”, “татари”, “фашисти” бяха само част от обидните и вулгарни скандирания по адрес на българите, под звуците на които премина протестът в Скопие в неделя. Пред сградата на македонското правителство се събра множество, което бе срещу френското предложение за започване на преговори на Република Северна Македония за членство в ЕС.

“Българският фашизъм - европейска ценност”, “ЕС, е.. л съм ти майката”, “Въшки”, “Татари”, “Българи фашисти”, “Европа подкрепя върховизма” бяха само част от плакатите. На протеста масово се вееше и знамето от Вергина. Всички говорещи призоваваха да се отхвърли френското предложение, но през цялото време говореха срещу България.

Представителят на “Македонския манифест” Дарко Яневски още в самото начало призова присъстващите за минута мълчание за “жертвите от българския фашизъм в Македония”. След това отправи вулгарни обвинения срещу Европа, която нарече “к... а”. Той призова предателите като “Ковачевски и Пендаровски да бъдат изпратени в София или при Макрон”. “В продължение на години България малтретира и тероризира Македония, защото ние не приемаме да бъдем това, което те искат. В името на европейските ценности искат да се превърнем в тяхна колония. Ако приемем предложението, отново ще бъдем под тяхна окупация, а не под тяхна администрация както твърдят за периода от 1941 до 1945 г.”, каза Драган Милосавлевич. Според него става въпрос за “брутална българска асимилация”.

Снощи участниците изпратиха послания срещу френското предложение и призиви то да не се подписва, пише местният вестник “Република”. Някой разпънаха палатки пред сградата на правителството в Скопие. И за вчера бе обявен протест.

Албанският премиер Еди Рама: Приемете предложението, иначе продължаваме без вас

Албанският премиер Еди Рама се обърна към управляващите в Скопие: “Казвам ви: Приемете го, защото друго предложение няма да има. Това е последното. Не ви трябва да стоите пред вратите на ЕС още 17 години. Вратите трябва да се отворят и по този начин ще може да се обсъждат всички въпроси посредством диалог между България и Северна Македония. Отворете тази врата. Отворете я сега”, заяви Рама в интервю за телевизия “Канал 5”. По думите му Албания ще настоява да бъде отделена от Северна Македония по пътя към ЕС, ако Скопие отхвърли френското предложение.

Рама подчерта, че сега е моментът да се направи избор. Според него би било голяма грешка предложението да не се приеме, тъй като в противен случай държавата ще бъде оставена на заден план и никой няма да има желание да се върне към нея. Именно поради тази причина предложението не бива да се отхвърля.

“Проследих цялата тежка работа, която беше свършена, особено в Мадрид, за да бъдат задоволени притесненията на македонската страна. Президентът Макрон заложи целия си авторитет за 48 часа - ден и нощ и благодарение на добрите ми отношения с него, както и благодарение на Буяр Османи (македонският външен министър - б. р.), който беше невероятен в своето търпение, издръжливост и упоритост. Новото предложение е окончателно - трябва да разберете, че е окончателно, и аз силно вярвам, че моментът е подходящ и е абсолютно правилно да приемете и отворите тази врата”.

Николай Василев, политолог, автор на книгата “Македонският идентитет”, пред “Труд”: US посолството в Скопие им каза, че по-добра оферта няма да получат

Ще се отприщи членството на Албания в ЕС

Има незначителна разлика между френското предложение към нас и към Скопие. Но не трябва да се влиза в остър конфликт по този повод. Още като наложихме ветото бях казал, че без щета от това положение няма как да излезем. Френското предложение минимализира тази щета до минимум. Ако не бяхме го приели това предложение, щетата щеше да е колосална.

Не е вярно, че историята е изхвърлена от предложението до Скопие. Там е казано, че Договорът за добросъседство от 2017 г. трябва да се спазва и всяка година ще има преглед дали той се спазва. А историята е описана в Договора. Американското посолство в Скопие им каза, че това е най-добрата оферта към тях и по-добра няма да получат. В Македония няма мнозинство, което да промени конституцията ѝ, но сега се отприщва членството на Албания в ЕС. Защото ако македонската страна блокира френското предложение, това означава, че те блокират Албания. Тогава ще стане много заплетено, ще стане глупава балканска история.

Проф. Пламен Павлов пред “Труд”: Българската позиция е защитена

Не съм дипломат и не съм специалист по външна политика, но не откривам някакви съществени разлики между това, което е предадено на Скопие като ва­риант.

 Още повече, че то не е лично мнение на Макрон, а е съгласувано и с нашето Външно министерство, имаше потвърждение на самата министърка Генчовска по този повод. Така че като цяло българските позиции са защитени в предложението.

Това, което може би най-вярно отразява същността на темата, са тези брутални т. нар. протести в Скопие от страна на тамошната опозиция ВМРО-ДПМНЕ. Те просто показват вече някаква степен на истерия. И друго - те показват, че независимо от критиките, които бихме могли да имаме към това европейско предложение, което е осъществено под председателството на Франция, в крайна сметка в Скопие се говори как ще настъпи българизация, т. е. най-кошмарните страхове на антибългарите в Скопие на практика ги виждаме наяве.

Моят призив към нашата държава и към официалните власти в Скопие е да се реагира на тези груби и просташки изрази “фашисти” и “татари”, които показват, че ние трябва да бъдем критични и по-скоро снизходителни към г-н Мицкоски и неговата партия, тъй като това прилича по-скоро на някаква циклофрения и дълбоко психическо разстройство.

В Северна Македония вероятно всичко е възможно, тъй като там управлява една клика, която в общи линии не се различава съществено. Но все пак виждаме, че провокационното поведение, което минава всякакви граници, е точно на Мицкоски и на т. нар. ВМРО.

Предполагам, че създателите на Вътрешната македоно-одринска организация вероятно ще се обърнат в гроба, ако разберат какво се крие зад тяхното име в момента. Каква антибългарска, просръбска, проруска и въобще антиевропейска сила. Така разсъждавам не само аз, но и моите колеги от неформалния кръг “За Македония” проф. Николай Овчеров, проф. Анна Кочева, колегата доц. Спас Ташев.

Виждаме, че независимо от някои общо взето крайни реакции в България, мисля, че този път българската дипломация успя да осъществи един напредък и това най-вече го показват реакциите на Скопие. Не само на Мицкоски, но и на други хора там и да се надяваме, че в крайна сметка здравият разум ще надделее.

Иначе ще останат извън ЕС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения