Скопие отписа жп линията с България

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски по време на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, 10 юли 2024 г.

Премиерът Мицкоски иска ЕС да стопира Коридор 8

Виктор Орбан бил “македонски герой”

Белград привлича 6 млрд. евро инвестиции

Железопътната линия по Коридор 8 към България няма да бъде завършена, обяви премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски в интервю за ТВ Телма, цитиран от БТА.

По думите му част от проектите, започнати от предишното правителство, не могат да бъдат изпълнени. Като пример той посочва ж. п. линията към България, част от транспортен Коридор 8, която според него “завършва в задънена улица, в полу-тунел, без предвидимост как ще продължи до Черно море”, а това носело риск от стотици милиони евро санкции.

Планът на Северна Македония за средствата от плана на ЕС за растеж на Западните Балкани е подготвен преди две седмици и държавата очаква одобрение от ЕК, те да бъдат пренасочени за модернизацията на ж. п. линията от Коридор 10, който свързва Централна Европа, Унгария, Сърбия и Северна Македония с пристанище Солун в Гърция, става ясно от изказването му.

Че за правителството в Скопие ж. п. Коридор 10 е приоритетен, посочи преди дни и министърът на транспорта Александър Николоски. Той обясни, че щял да разговаря с донорите на проекта за Коридор 8 - средствата предвидени за него, да бъдат пренасочени.

Транспортната ос Коридор 8 се простира от италианския град Бари до нашите пристанища Варна и Бургас. Централната част на 315-километровия му маршрут минава през Северна Македония, но връзката от Куманово до границата с България все още не е изградена.

Официалният старт на строителните работи по железопътна част в участъка Куманово-Беляковце-Крива Паланка бе даден през октомври 2022 г., край Куманово с участието на тогавашните премиери Гълъб Донев и Димитър Ковачевски.

В интервюто Християн Мицкоски призова унгарският му колега Виктор Орбан да бъде обявен за “герой” и да получи държавен орден от Скопие. Това става броени дни след като унгарското правителство обяви, че ще отпусне на Скопие заем от 500 млн. евро.

Междувременно сръбският министърът на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич каза, че проектът на австралийската компания “Рио Тинто” за добив на литий в Северозападна Сърбия е голям шанс за развитието на страната, тъй като ще осигури 6 млрд. евро преки инвестиции и работни места за 20 хил. души.

Компанията планира годишно да добива 58 000 тона литий, което е достатъчно за оборудването на 1.1 млн. електромобила и представлява около 17% от европейския пазар.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа