Скопие пак играе жертва

Изявлението на македонското правителство подчертава също така, че Споразумението за добросъседство между България и Северна Македония, подписано 2017 г., е “добро и няма нужда от ново” или анекс към него.

Провокациите срещу България продължават

Брюксел приел “погрешната интерпретация на историята”

Просто пиар маневра на македонските власти

Публикациите в медиите в Северна Македония за одобреното в сряда проектозаключение на Съвета на ЕС за причините за отлагане на започването на преговори с РСМ свидетелства единствено за поредни пропагандни опити на властите в Скопие отново да се представят като “жертва” в ущърб на интересите на България. Това се прилага както на национално ниво, така и що се отнася до позицията на страната ни по спорните теми между двете държави, коментираха за “Труд” дипломатически източници в София и Брюксел.

Публикацията на държавната информационна агенция на РСМ, МИА, гласеше че посланиците на страните-членки на ЕС са потвърдили “заключенията за разширяването на Съюза в Западните Балкани”. В заключителния протокол те включиха израза “погрешната интерпретация на историята” и пълното име на Република Северна Македония, както настоява България, а не съкратения му вариант”.

Последното беше разпространено на основание “чиста монета” от български медии и бе последвана от официална позиция на правителството в Скопие, според която “ние изпълняваме, а ЕС не спази обещанията си и в момента не получаваме верния отговор”.

“Исканията на Република България не са изненада, но тяхното постоянство върху възгледите, които нямат нищо общо със стратегически важния въпрос за разширяването на ЕС, няма да промени нашето мнение, че няма преговори по въпросите на идентичността”, са казва в позицията на Скопие към неофициалната информация, разпространена от агенция МИА.

Това е просто ПиАр-маневра от страна на македонските власти. На редовното заседание на постоянните представители на държавите членки, т. нар. КОРЕПЕР2 беше проведена редовна кратка дискусия по въпросите за разширяването на ЕС и премина според обичайната процедура. Тези теми са от компетенциите на Съвета “Общи въпроси” на външните министри и предвид че такъв не е насрочен преди края на годината, ще трябва да се одобри процедура за приемането на заключението, което е въпрос на формалност, заявиха дипломатическите източници на “Труд”.

„Макфакс“: Меркел е разговаряла с Бойко Борисов за блокирането на РСМ

От “Дондуков” 1 отговориха, че се търси решение

Германският канцлер Ангела Меркел казва, че е разговаряла с българския премиер Бойко Борисов относно блокирането на Република Северна Македония (РСМ), предаде “Макфакс”.

Германският канцлер беше критикуванa днес в Бундестага от депутата от ХДС Гюнтер Крихбаум във връзка с неуспеха на германското председателство на ЕС да започне преговори за присъединяване със Северна Македония до края на годината, както беше обещано.

Крихбаум попита Меркел как тя оценява шансовете за преодоляване на блокадата на България в близко бъдеще, на което тя отговори накратко: “Говорих за пореден път с българския премиер Бойко Борисов и се надявам тези въпроси да бъдат преодолени в близко бъдеще”.

“Труд” попита правителствената пресслужба имало ли е разговор по темата Македония между германския канцлер Ангела Меркел и премиера Бойко Борисов. Оттам отговориха следното: “Министър-председателят Бойко Борисов и германският канцлер Ангела Меркел, както и техните екипи, осъществяват регулярна комуникация по всички теми от взаимен интерес. Както премиерът Борисов, така и канцлерът Меркел, са заинтересовани от намирането на решение по този въпрос. Усилията на българската страна винаги са били и продължават да бъдат насочени към постигането на диалог и разбирателство за решаване на двустранните въпроси с Република Северна Македония, но за целта това трябва да се желае и изпълнява от двете страни. България среща пълно разбиране за тези нейни усилия от страна на партньорите ѝ в ЕС.”

Вицепрезидентът Илияна Йотова:

Нямаме лоби сред европартньорите ни за спора

Проблемите ни днес с Република Северна Македония са резултат и от липсата на национална политика за сънародниците ни зад граница. Отношенията там се свиха до издаване на български паспорти, без да разширяваме влиянието на България, дори и след подписването на Договора за добросъседство”. Ще дам пример - за иницативата “Будната България” са получени материали дори от далечна Австралия и още 18 страни, но не и от съседна Република Северна Македония. Страната ни няма никакво лоби сред европейските си партньори за издържаната и единодушна българска позиция.

Проф. Христо Матанов, историк:

Не може да се продължава с анти-българизма

Не може Скопие да продължава с антибългаризма, фактите са на наша страна. Когато си си поставил задача да индоктринираш някого, това най-лесно се постига чрез учебниците. След това се задействат армията, средствата за масово осведомяване.

Всъщност Самуиловата държава и употребата на прилагателното “македонски” са едни от точките на неразбирателство в съвместната историческа комисия между България и Северна Македония. България настоя да се променят учебните програми по история, което все още не се случва. Това и други условия да кажем “да” на преговорната рамка на Скопие с ЕС.

Когато говори за настоящите лоши отношения със Северна Македония, трябва да започнем от учебниците, защото те са проводник на антибългаризма и македонизма, в който се възпитават подрастващите там. Винаги се възмущавам, когато някой, който претендира д

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения