Скъпият ток затваря заводи за тор

Затварянето на заводи за тор може да намали драстично производството на бира в Европа.

Последиците от кризата са за пивовари и земеделци

Засегнати са и всички бизнеси с храни 

ЕК предлага временна отмяна на мита

Растящите сметки за електроенергия в Европа предизвикват вълна от затваряния на големи заводи за торове из континента, предизвиквайки сътресения за земеделците, производителите на храни и – за ужас на собствениците на барове навсякъде – пивоварите.

В четвъртък най-голямата компания за торове в света Yara, базирана в Норвегия, обяви 50% съкращаване на производството си на урея на основата на амоняк и на азотни торове в Европа, позовавайки се на „рекордно високи цени“.

Решението бе взето по-малко от 24 часа, след като най-големият британски завод за торове CF Fertilisers UK заяви, че „временно ще спре“ производството в завода си в Билингам. Два други големи производителя в Полша обявиха по-рано тази седмица, че замразяват  дейността си.

Затова земеделци, производители на храни и дори собственици на барове са силно обезпокоени за по-широките последици от задаващата се криза с торовете.

Carlsberg Polska – третата по големина пивоварна компания в Полша и дъщерно дружество на датската мултинационална компания, казва за Politico, че планира да спре производството на бира почти веднага – и че други пивоварни вероятно ще последват примера.

„Малко хора осъзнават, че въглеродният диоксид е страничен продукт от производството на торове. Той не може да бъде съхраняван за много дълго време, затова имаме останали резерви само за още няколко дни“, казва говорителят на Carlsberg Polska Беата Птажинска-Йединак.

Затварянията предизвикаха опасения сред няколко сектора за храни и напитки. Минет Батърс, президент на Националния съюз на фермерите в Обединеното кралство, казва, че затварянето на най-големия завод за торове във Великобритания е „изключително тревожно“. Пазарът на торове е „жизненоважен за поддържането и подобряването на местното ни производство на храни“, добавя тя, призовавайки правителството да проучи наличието на продукти от въглероден диоксид.
Пивоварите и баровете във Великобритания казват, че моментът на затварянето „не може да бъде по-лош“ и че това „може да доведе до недостиг на бира в цялата страна“. 

„Нашите барове и пивовари вече се борят със сериозни препятствия и натиск върху снабдителните си вериги“, казва Ема Маккларкин, главен изпълнителен директор на Британската асоциация на бирите и баровете. „Това решение предизвиква сериозни опасения за устойчивите доставки на въглероден диоксид“.

Пивоварите и баровете вече са изправени пред „прекомерни“ разходи за енергия, предупреди тя, които заплашват да затварят бизнесите и да навредят на поминъка във Великобритания.

Птажинска-Йединак от Carlsberg Polska казва, че има и по-широки последствия отвъд бирата и газираните напитки, защото въглеродният диоксид се използва за направата на продукти като сух лед, който е жизненоважен за запазването на продукти при транспорт и съхранение.

„Ситуацията е критично важна за всеки аспект от хранителния сектор, където се използва въглероден диоксид“, казва Птажинска-Йединак.

За да облекчи част от натиска, ЕК предложи временно да отмени митата върху ключови продукти за производството на азотни торове, които националните правителства в Съвета на ЕС ще обсъдят, след като възобновят срещите си през септември, посочва представител на ЕС.

От края на юли производителите на амоняк в Италия и Германия също намалиха производството и оставиха европейските компании за храни и напитки да се борят, за да си подсигурят намаляващите доставки на въглероден диоксид.

Без достатъчно доставки от газ, казва той, фермерите потенциално ще се сблъскат с проблем с хуманното отношение към животните, с нарастващ брой прасета и домашни птици, които не могат да бъдат изпратени за преработка.

(Със съкращения)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари