„Славия“ развали празника на „Левски“

Първото домакинство на „Левски“ на стадион „Георги Аспарухов“ през 2020 година трябваше да се превърне в празник за „сините“. Той обаче не се състоя. Пред близо 8000 души, сред които легендата Наско Сираков и бившия президент на тима Тодор Батков, „Славия“ изнесе футболна лекция на своя съперник, а успехът на „белите“ с 2:1 можеше да бъде дори по-изразителен. Ивайло Димитров вкара на два пъти за гостите, нацели веднъж гредата, а пропуски направиха още съотборниците му Филип Кръстев на два пъти и Галин Иванов. Почетното попадение за „сините“ бе дело на завърналия се след контузия нападател Найджъл Робърта. Така „Левски“ остава без успех през пролетта след равенствата с ЦСКА (0:0) и „Черно море“ (2:2). Поражението идва във възможно най-неподходящия момент – четири дни преди дългоочаквания мач с „Лудогорец“ от 1/4-финалите за Купата на България. Освен това тимът, воден от Петър Хубчев, не успя да се възползва от грешните стъпки на конкурентите ЦСКА и „Локомотив“ (Пд), загубили също мачовете си от XXIII кръг.

Лошите новини за „Левски“ не свършват дотук. Аут за двубоя с „орлите“ в четвъртък са Мартин Райнов за натрупани картони, както и Дени Алар заради наивен червен картон, изкаран срещу „белите“. Халфът Симеон Славчев твърдо пропуска мача, тъй като ще претърпи операция в понеделник заради счупен пръст на крака. Под въпрос е и Паулиньо. Бразилецът се контузи срещу „белите“ и бе заменен принудително в самото начало на двубоя.

Старши треньорът на домакините не можеше да разчита на голяма част от своите титуляри. От групата отпадна наказаният Иван Горанов. От трибуните мача изгледаха още Холмар Ейолфсон и Янис Каргас за натрупани жълти картони, както и контузените Симеон Славчев и Филипе Нашименто. Станислав Иванов пък остана резерва, след като не бе тренирал през седмицата с отбора заради зравословни проблеми.

Добрите новини за Хубчев бяха свързани с възстановения Найдъл Робърта. Голмайсторът на „сините“ нямаше официален мач през 2020 година, след като се контузи нелепо по време на зимната ваканция. В стартовия състав се завърна и Живко Миланов, пропуснал двубоя на „Тича“ с „Черно море“ (2:2) преди седмица. Домакините не можеха да използват и последното си ново попълнение, стража Георги Георгиев заради договорка с досешашния му клуб „Славия“.

Така под рамката застана Милан Миятович, а необичайната формация на защитата включваше Живко Миланов в ролята на ляв краен бранител, централните такива Мартин Райнов и Нуно Рейш, а Деян Лозев бе десният бек на „сините“. В халфовата линия Хали Тиам си партнираше с Франко Мазурек. Пред тях действаше направилия отличен дебют във Варна нидерландец Стайн Спиерингс. Атаката включваше още Паулиньо и Станислав Костов по крилата, а на върха се завърна Робърта.

Златомир Загорчич, наставникът на „Славия“ , заложи на врата на Антониос Стергиакис. В защита бившият национал на България пусна Петър Патев, Андреа Христов, Емил Виячки и Милен Гамаков. Пред тях стартираха Христо Попадийн и Янис Карабельов. Капитанът Галин Иванов бе на левия фланг, а Емил Стоев на десния. Зад чистия нападател Ивайло Димитров действаше Филип Кръстев. Аут за срещата поради тежка контузия бе Дарко Тасевски.

Въпреки солидното присъствие по трибуните, двубоят започна кошмарно за „Левски“. Още в 7-ата минута Миятович трябваше да вади топката от вратата си. Тогава Ивайло Димитров бе изведен зад отбраната на домакините след перфектен пас на Филип Кръстав и таранът прокара топката покрай черногорския национал. Десет минути по-късно Хубчев бе принуден да извършва смяна. При единоборство на тъча Паулиньо бе съборен, а впоследствие и ударен неволно от Петър Патев в главата. Бразилецът бе откаран с линейка, а мястото му на терена зае Дени Алар. В минутите преди инцидента, Димитров от „белите“ пропусна отлична възможност да удвои преднината на тима му, стреляйки от няколко метра в лицето на вратаря на „сините“.

Гостите създадоха още отлична възможност в опит да матират своя съперник. В 27-ата минута след разбъркване пред Миятович, Кръстев стреля с глава над целта, въпреки че вратарят на „Левски“ бе на земята. В ответната атака домакинте изравниха при първата си реална възможност. След центриране на Алар от ъглов удар, непокритият Робърта вкара с глава – 1:1. Въпреки гола, импулс в играта на „сините“ нямаше в следващите минути, а гостите отново бяха по-креативни в офанзивен план. Далечен изстрел на Галин Иванов илезе в аут, а малко преди края Филип Кръстев бе изведен сам на отлична позиция, но Миятович изби в ъглов удар.

В началните минути на второто полувреме отново напрежението бе пред вратата на домакините. Още в 51-ата минута „белите“ нацелиха гредата зад Миятович след удар на Димитров.

Късметът на „сините“ издържа до 55-ата минута. Тогава Галин Иванов проби през зоната на Лозев, след което центрира в наказателното поле, а Ивайло Димитров успя да довкара, след като бе на път да изпусне от 2 метра. Веднага след попадението на терена се появи Насиру Мохамед, земанил Франко Мазурек.

Последваха минути, в които „Левски“ нямаше отговор на играта на съперника, заложил на контрааки по двете крила. До края удар на Димитров срещна тялото на Лозев, оставяйки съмнения, че има игра с ръка. Единствените две ситуации пред "сините" се откриха пред Робърта и Спиерингс. Ударът на тарана срещна тялото на бранител на "белите", а нидерландецът искаше дузпа, но такава нямаше. Така след четири години "Славия" отново триумфира на "Герена". Успехът утвърди тимът от "Овча купел" в топ 6. "Белите" вече са пети с 39 точки, само на 6 от "Левски" и "Локомотив" (Пд).