Сливане на университети ще ощети студентите

Вместо да повиши качеството на обучението в университетите у нас, административното им окрупняване би довело до точно обратното - влошаване на резултатите.

Ректори против окрупняването, замислено от министъра на образованието

Вузове пишат становища, не желаят да губят автономността си

Механичното сливане на университети в мегаструктури ще доведе до влошаване на качеството на обучението и до тежки последствия за обществото. Това се казва в становище на ректора на Лесотехническия университет чл. кор. проф. д. н. Иван Илиев, съгласувано с още два университета - ХТМУ и Минно-геоложкия. Трите вуза са били на среща при министъра на образованието акад. Николай Денков на 11 януари, на която той им е заявил намерението си да ги обедини в общ университет.

Идеята е част от голям план за окрупняване на държавните университети, които от 38 щели станат 16, разказаха ректори от страната пред “Труд”. От МОН официално отрекоха информацията за създаването на мегаструктури във висшето образование, но потвърдиха, че се обмислят варианти за обединяване на някои висши училища под различни форми в съответствие със Стратегията за развитие на висшето образование и с цел повишаване на качеството, и че планът за това ще бъде представен от ресорния министър на 22 февруари пред Съвета на ректорите.

Проф. Иван Илиев обясни, че трите университета са напълно единодушни в отказа си да бъдат сложени под една шапка.

“Заедно ни извика министърът на образованието в началото на януари. Бяхме трите университета - Лесотехническият, Минно-геоложкият и ХТМУ. Ще внесем нашата обща позиция и в Света на ректорите. Чакаме съвета на 22 февруари и оставаме на същото становище, което сме споделили и министъра на тази среща. Академичните съвети на тези три университета не възприемат такава идея за обединяване, тъй като ние, макар да дружим помежду си, да споделяме ресурси, сме твърде различни”, заяви пред “Труд” проф. Илиев и уточни, че представената пред него и другите двама ректори идея била за административно сливане, а не за създаване на мрежи и алианси, както е според Стратегията за висшето образование.

Той разказа, че на въпросната среща им е било казано, че идеята била възможност за укрепване - “Но ние и трите университета не сме закъсали в това е отношение. Второто нещо, което ни каза министърът - синергия, но ние вече работим помежду си, по международни и национални програми, но това не е синергия. След това сливането трябвало да носи полза на обществото - каква допълнителна ползва ще носи този нов, така да го наречем университет? Каза ни, че по този начин, чрез обединението ще има видимост. Но нашите университети са едни от най-старите в България, Лесотехническият е създаден през 1953 г. С какво по-голяма видимост - ние с тези наименования сме известни в българското общество и международното пространство”, разясни още ректорът на ЛТУ и продължи: “Каза ни още Денков, че по такъв начин би могло да се подобри качеството на обучението и научно-изследователската работа. Е, няма как да стане, защото ние сме същите тези преподавали, само че ще бъдем събрани накуп”.

На тази среща при Денков се е разбрало, че вече бил проведен разговор с други три университета за друго обединение. “Ние разговаряхме с ректорите в другата тройка и те ни потвърдиха, че е разговаряно и с тях. Въз основа на това ние се интересуваме каква е целта на цялата тази работа. Какво се очаква от висшето образование, ако нашите университета се слеят? Звучи твърде неубедителна една такава идея, тя няма да доведе и до спестяване на средства, защото ние трябва да уеднаквяваме системите си и т. н. Да не го говорим, че законът третира по какъв начин се избира ректор, академичен съвет и органите за управление. За мен такъв механичен сбор е абсолютно необоснован”, категоричен бе проф. Илиев.

Проф. Сеня Терзиева, ректор на ХТМУ, пред “Труд”: Неубедителни са мотивите

“Ние работим в мрежи, работим според стратегията за висшето образование и това е достатъчно, за да се разбере, че я изпълняваме. В системата има брой университети в София, има и брой университети извън столицата, и ако трябва обединението да е само на принципа, “защото сте в София”, това е доста неубедителен критерий по отношение на нашия университет, но мисля, че и за колегите от съседните университети”, коментира пред “Труд” сливането на вузове ректорът на Химикотехнологичния и металургичен университет проф. Сеня Терзиева. От висшето училище също са изпратили становище до Съвета на ректорите.

“Консолидирането трябва да следва хоризонталния принцип на наличните мрежи и резултати от тях. Механичното реформиране на висшето образование чрез административно преструктуриране на образователни институции би имало като следствие неглижиране на обществения интерес към уникални за страната висши училища, всяко от които с възложена от държавата мисия, да запазят и модернизират вече постигнат и видим образователен профил и научни постижения”, пишат от Академичната общност.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование