Сливен сключи споразумение с Българската дрон академия

Управителят на парка Соломон Москона (в дясно) показа на проф. Карапетков (в средата) подробния устройствен план на индустриалния парк. Общината ще кандидатства пред европейски източници, които ще финансират изграждането на инфраструктурата.

Индустриалният парк привлича партньори

Първата инвестиция - център на въздушните линейки

“Индустриален парк - Сливен” сключи споразумение за партньорство с Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките, представляван от директора проф. Георги Желев, както и с проф. Димо Зафиров - член на института и председател на Българската дрон академия, съобщи зам.-кметът по икономическото развитие Стоян Марков.

В края на миналата година под ръководството на проф. Зафиров експерти от Полша, управляващи пространството за дронове в страната, и екип на БАН направиха първите експерименти за U-Space (система за управление на трафика на дронове). Това стана в България, на бившето сливенско летище “Бършен”, което влиза в територията на прохождащия индустриален парк в Града под Сините камъни. Летището с пистата и прилежащите му площи запазва предназначението си, макар от години да не се използва за нуждите на гражданската или транспортната авиация. Обектът е изключително подходящ за експерименти и проучвания като проведения от проф. Зафиров, тъй като тенденциите са за увеличение на дрон трафика след приемането на законови правила за регистрация и съответния регламент. Към момента в страната ни летят 10 000 дрона.

Тези дни Община Сливен и индустриалният парк сключиха споразумения за съвместна дейност и с ректора на Бургаския свободен университет проф. Милен Балтов, както и със зам. ректора на Техническия университет - София проф. Станимир Карапетков, ръководител на сливенския факултет и на колежа към ВУЗ-а. Местната власт ще партнира на висшите училища в разработването на национални и международни проекти, осъществяване на обмен на информация по научни проекти.

Съществен момент от партньорството е осъществяването на ад хок - проекти в индустриалния парк и региона, привличане на инвеститори и създаването на Иновативен център за технологичен трансфер към сливенския филиал на Техническия университет.

Паркът е с обща площ от 2500 дка, разделен е на четири квартала, има зона за високи технологии и иновации и се намира в непосредствена близост до Сливен, до магистрала “Тракия” има едва 17 км, съществуват възможности за връзка с жп-мрежата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони