Смесването на ваксини не е тествано

Франция, Германия и Великобритания вървят към различна втора доза

Експерти спорят дали след първа игла на AstraZeneca трябва да се направят една или две игли от РНК препарат

Не са правени изпитвания за смесване на препаратите

“Няма научни доказателства какво се случва при смесване на ваксини. Но е стратегия, която си струва да бъде обмислена за бъдеще.” Това заяви проф. д-р Мариана Мурджева, която е главен координатор на експертния съвет по Клинична имунология. Повод за коментара ѝ бе изявлението на здравния министър Костадин Ангелов от вторник, че имунизираните с първа игла на AstraZeneca ще могат да избират дали да им бъде направена и втора доза от същата ваксина, или ще предпочетат РНК препарат.

Днес се разбра, че фармаколози и имунолози спорят дали след векторна първа доза трябва да се направи една или две дози на Pfizer или Moderna.

След съобщенията за тромбози след ваксиниране с препарата на AstraZeneca някои от европейските страни препоръчаха ограничаване на употребата му.

Проф. Мурджева посочи, че и Франция, и Германия, и Обединеното кралство вече вървят към слагането на втора доза на друга ваксина.

“Това е безпрецедентна ситуация, за която не са правени клинични изпитания до момента. СЗО се произнесе с предупреждението, че това е прецедент, за който държавите сами ще носят отговорност за последиците”, припомни имуноложката пред БНР.

Проф. Мурджева се позова и на мнение на експерти от германския институт “Роберт Кох”, според които смесването на две различни ваксини може да бъде дори по-ефективно, отколкото даването на две дози от един вид ваксина.

Проф. Георги Момеков, фармаколог: Ваксините бяха разрешени под условие

Когато по света са ваксинирани около 600 млн. души, от тях ще има починали. Въпросът е да се установи дали това е вследствие от ваксината на AstraZeneca. В момента трябва да се сравнява броят на хората, които са починали от коронавирус, с броя на починалите от тромбоза вследствие на ваксинация. Тези ваксини бяха разрешени под условие, т. е. те не са разрешени за употреба лекарствени продукти, и беше казано много ясно, че ще се следи за текущи данни за безопасност.

Разширено проучване

Оксфорд изследва комбина

Университетът в Оксфорд вече изследва ефекта от използването на различни дози ваксини срещу COVID-19. Проучването бе разширено и включи препаратите на Moderna и Novavax, а в момента се търсят 1000 доброволци, пише “Дейли мейл”. Досега обект на изследването бе комбинацията от AstraZeneca и Pfizer. Проучването “Ком-ков” започна през февруари. Целта му е да установи дали приемът на първа доза от един вид ваксина и втора - от друг, предизвиква достатъчно силен имунен отговор като две дози от една и съща ваксина.

Фокус върху иРНК препарати

ЕС няма да поднови договорите с AstraZeneca и J&J

Европейската комисия реши да не подновява договорите за коронавирусни ваксини с Johnson & Johnson и AstraZeneca, съобщи La Stampa.

Новината идва след съобщението на J&J, че ще забави пускането на своята ваксина COVID-19 в Европа поради опасения, че реципиентите могат да развият кръвни съсиреци в редки случаи.

Съобщава се, че ЕС ще се фокусира върху иРНК ваксините като тази, разработена от Pfizer и Moderna.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве