Смут и песимизъм сред евродепутатите заради „Катаргейт"

Мецола разчита преди всичко на самосъзнанието на колегите си, на безкористността им, на техните морални устои, както и на въвеждането на ред в дейността на драпащите за влияние и пари дипломатически мисии, неправителствени формации, лобисти и др.

Няма доверие в мерките на Мецола за прозрачност в работата на Европарламента

Самите членове на ЕП се съмняват, че институцията може да се реформира скоро

Европарламент - другото име на корупцията за милиони жители на ЕС

Ошашавени, разстроени, обезверени, разнебитени, разклатени, уплашени, неадекватни - такива бяха евродепутатите на 17 януари или първия им работен ден за Новата година. Написаха го акредитирани в Европарламента журналисти от най-влиятелните медии на Стария континент, които констатираха в петък, че цялата трудова седмица на народните избраници е преминала под знака на тревогата и песимизма. Тревога, защото депутатите от 27-те страни-членки на ЕС осъзнават прекрасно почернения си от корупционната афера “Катаргейт” имидж една година преди поредния общоевропейски вот. И песимизъм, тъй като мнозинството от упълномощените да коват закони за Европа политици се съмняват, че събралата ги институция може скоро да бъде реформирана порядъчно и корупционните практики да бъдат изкоренени от нея веднъж завинаги.

Върху устните на всички евродепутати и в умовете им на 17 януари се четяха и въртяха само думите “Катаргейт” и “Марокогейт” - написа авторитетният парижки всекидневник “Льо Монд”, напомняйки, че става дума за двете страховити далавери за корупция и пране на пари, които тресат Европейския парламент от 9 декември миналата година. Кореспондентът на вестника в Страсбург Филип Жаке отрази в дописката си и реакциите на няколко представители на различни парламентарни групи, които са направо покрусени от завихрилия се жесток скандал. Така например румънецът от дясно-центристката Европейската народна партия Зигфред Мурешан подчертава, че разплитането на аферата е предизвикало истински шок в родината му и вече никой жител на северната ни съседка няма доверие в европейските институции.

Австрийката пък от групата на либералите и демократите “РЕНЮ” - Клаудия Гамон, казва обезпокоена: “У нас хората вече асоциират Европейския парламент с корупцията, всички слушат и говорят само за това, ужасно е!” “Не мога да се отърва от чувството за предателство, разочарование и гняв, което ме е обзело изцяло!” - жалва се французойката Манон Обри от групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите, от чиито редове са всички арестувани и разследвани покрай “Катаргейт”. А по време на новогодишните празници, тръгвайки от Копенхаген и стигайки до Мадрид, преминавайки през Вилнюс, Варшава и Виена, евродепутатите чуха всичко - упреци, подигравки, обиди и дори псувни, изтъква кореспондентът на “Льо монд” Филип Жаке.

Що се отнася до песимизма или скептицизма сред членовете на Европейския парламент по въпроса за неговото реформиране с цел изкореняване на корупцията, според флагманите на италианския печат “Кориере дела сера” и “Република” отрицателните нагласи са били провокирани в голяма степен от предложените на 17 януари от Роберта Мецола пакет от мерки. Шефката на законодателната институция, която е от групата на ЕНП, обяви програма от 14 пункта и те според нея биха довели до успешен край на борбата с рушветите - постоянен отчет за връзките на евродепутатите с чуждестранните представителства в Брюксел и Страсбург, за получаваните от тях подаръци, ограничаване на свободния достъп до институцията на неправителствените организации, изготвяне на строги правила за дейността на лобистите и т. н. Тоест Роберта Мецола разчита преди всичко на самосъзнанието на колегите си, на безкористността им, на техните морални устои, както и на въвеждането на ред в дейността на драпащите за влияние и пари дипломатически мисии, неправителствени формации, лобисти и др. Но за италианските политически наблюдатели, които цитират също действащи членове на Европарламента, тези мерки и очаквания вече са малко или много неактуални, нефелни, наивни, напразни. Да не говорим за това, че самата Роберта Мецола си постави “черна точка”, записвайки в нарочната книга много от получените от нея през 2022 г. подаръци “на пожар”, след избухването на корупционния скандал. Та въпросните наблюдатели подкрепят онези съвестни според тях членове на Европарламента, които настояват за създаването на външен или в краен случай на вътрешен, но във всички случаи на безпощаден в пресичането на корупцията полицейски орган, който веднага да праща на съд дори едва сгазилите лука. И да спаси институцията, така, както бил направил например във Франция с местните институции Върховният държавен орган за прозрачност на обществения живот.

“Да, но ако се случи подобно нещо тук, никой повече няма да се кандидатира за евродепутат!” - коментира пред журналисти в Брюксел пожелал анонимност народен избраник от ЕНП. Как може да бъде определена подобна изцепка - деградация, провал на демократичните ценности, фалшива политика? Измама, пълна измама на онези, които плащат заплатите на евродепутатите - отсякоха в отговор на въпроса възмутени анализатори от Западна Европа.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа