Собственик на строителния обект е фирмата „Алепу Вилидж“

Конструкцията укрепва съществуващо свлачище, което застрашава от разрушаване новоизградената пречиствателна станция.

Според документацията строителството е с изрядни книжа и са спазени законовите процедури

Собственик на строителния обект на Алепу е дружеството „Алепу Вилидж” АД, показват данните от търговските и имотните регистри.

По 14 процента от дяловете в частната компания държат директно Кристиян Христов и Пламен Марков. Останалите дялове са поделени между фирмите „К Кепитал” АД и „ГИМ Консулт” АД, чийто управители са отново Христов и Марков, както и Борислав Сарандев.

Случаят със строителството на Алепу влезе във фокуса на медийното и общественото внимание, след като бетоновата конструкция за укрепване на свлачише зад плажа започна да се оформя като четириетажен хотел.

Историята

Теренът е апортиран от община Созопол в публично-частна фирма през 2005 г., след което е отстъпен на частна компания. Фирмата, получила терените, е контролирана от управителите на „Пластисимо” АД, които са тясно свързани с Борислав Сарандев. Реалната собственост обаче е скрита зад офшорки в Белиз.

През 2005 г., при управлението на тогавашния кмет Панайот Рейзи, общината апортира в „Алепу Вилидж” АД 34% от капитала на фирмата под формата на изоставени ниви, които са на първа линия на брега. Общо 29.1 декара са оценени на 1 225 200 лева или по 40 лв. на кв. м. Предметът на дейност на „Алепу Вилидж” АД е „изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилообразно строителство, хотелиерство и ресторантьорство”.

По същото време апортът е оформен като кредит с ипотека, а кредитодател е община Созопол. Задължени лица са „Алепу Вилидж” АД, „Интел БФ” ООД и „Черноморска лизингова компания” ЕООД.

Две години по-късно община Созопол продава на „Алепу Вилидж” АД различни идеални части в четирите имота, от които се състои теренът. Сделката е вписана без материален интерес, което не е практика в такива случаи.

През 2008 г. ипотеката за терените е заличена, а в Имотния регистър се вижда, че „Алепу Вилидж” АД е платила на общината още 1 369 081 лв. Така средствата, влезли в местната управа от изоставените ниви, достигат 2 594 281 лв.

На 15.07.2008 г. „Черноморска лизингова компания” ЕООД прави предложение на Общински съвет в Созопол да изкупи 15% от капитала на „Алепу Вилидж” АД на цена от 500 000 евро. Според нормативната уредба местната управа трябва да реагира в 15 дневен срок. Докладната на кмета се бави и председателят на общинския съвет Красимира Германова решава, че сроковете са изпуснати и не свиква извънредно заседание на Общинския съвет. В крайна сметка на 12.09.2008 г. Съветът решава да се откаже от предложението, но пък приема друго, внесено от кмета Панайот Рейзи - да се продадат всичките 34% на общината в „Алепу Вилидж” АД на белизката офшорка „Новастар Холдинг” представлявана от Георги Ташев.

Така месната управа остава без участие в „Алепу Вилидж” АД.

Проверките

Относно укрепващото съоръжение, справка в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) показва, че няма нарушения.

Съгласно норативния акт зона А, тоест до 100 метра от бреговата ивица, там където е прибоят, няма забрана за изграждане на съоръжения за укрепване на свлачища, и впоследствие хотел или друг вид сграда.

Ограничени са само параметрите за строителството - неговата интензивност (кинт) не може да е повече от 0.5. Но документите за строежа са издадени преди през 2015 г. да влезе в сила ЗУЧК, а дотогава в тази ивица е кинт е 1.2. Поради тази причина всички проверки на ДНСК и община Созопол показват, че обектът е законен. Извършена и приета е и задължителната екологична оценка за този тип съоръжения. Въпреки вдигналият се шум строителството е с изрядни документи и книжа и са спазени всички законови процедури.

За изпълнител на обекта през 2018 година е избрана строителната компания „Главболгарстрой”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България