„Солвей Соди” увеличава производството с 200 000 тона годишно заради повишено търсене

Нужен е европейски закон за борба с инфлацията, смята изпълнителният директор на Група „Солвей” Илхам Кадри

Най-големият в Европа содов завод – девненският „Солвей Соди” АД, ще увеличи производството си с 200 000 тона годишно заради повишеното търсене. Това съобщи във Варна Илхам Кадри, изпълнителен директор на белгийската Група „Солвей”, която е мажоритарен акционер в дружеството и притежава 98 предприятия по света с оборот от 10 млрд. евро. „Въпреки серията от кризи през последните 2 години имаме рекордно производство.  Нуждите непрекъснато растат, защото калцинираната сода е основен продукт за  производството не само на стъкла за сгради, автомобили, но и за слънчеви панели и литиев карбонат за батерии, както и почистващи препарати и химикали, а натриевият бикарбонат се ползва в здравеопазването, хранителната промишленост, при производството на фуражи”, посочи Кадри.

Войната в Украйна и последвалият скок на инфлацията са увеличили 4 пъти сметките на енергоемките заводи в състава на „Солвей” и са нарушили снабдяването с горива, особено в зависимата от руски газ Германия, но това не се е отразило на ритмичните доставки към клиенти, каза в отговор на въпрос на „Труд news” Илхам Кадри. Тя даде за пример „Солвей Соди”, който преди войната ползваше антрацитни въглища от Сибир. След наложените санкции нужните количества бързо са били осигурени от Латинска Америка и Азия. „Предизвикателствата отварят и нови възможности. За да оцелеем в Европа тази и през следващата зима, трябва да свикнем да работим с повишаващите се цени на енергоносителите, които ще засегнат не само потребителската кошница, но и разходите за работна заплата. За да се справим, са нужни три неща - да създадем зелена енергийна инфраструктура, да има подкрепа за малките и средни производители и общоевропейски закон за борба с инфлацията”, обясни Илхам Кадри.  

Тя подчерта, че „Солвей Соди” работи активно за преход към енергийна независимост. Консумацията на вода вече е снижена с 24%, а въглеродните емисии – с 20%, чрез използване на биомаса в един от котлите. В ход е и проект за над 300 млн. лв. за изграждане на инсталация за производство на пара чрез термична обработка на биомаса и неопасни битови отпадъци вместо въглища, което е път към кръговата икономика.

От 1997 г. до момента в разположения върху 80 хектара содов завод са вложени 800 млн. евро, предимно в проекти за подобряване на безопасността и екологията, подчерта Кадри на пресконференция, на която присъстваха министърът на икономиката Никола Стоянов, посланикът на Кралство Белгия Фредерик Мьорис и изпълнителният директор на „Солвей Соди” Спирос Номикос. „Това беше една успешна приватизация, в основата на която са хората – служители, партньори, местната, централна власт и инвеститорите от „Солвей” и „Шишеджам”, обобщи Номикос. В момента в завода работят 550 души, а в дейността му са ангажирани още 600.

Настоящите и стотици бивши служители бяха поздравени вечерта с концерт в Двореца на културата и спорта във Варна.                       

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика