Спират глаукомата с вътреочен имплант

Измерването на вътреочното налягане е задължително при всеки очен преглед.

Операцията не налага престой в болница

Успеваемостта е над 90 процента

Операция със специален имплант - PreserFlo, който е нов за България и засега се използва само в СОБАЛ „Пентаграм“, спира прогресията на глаукомата. Успеваемостта, която се постига с новия имплант, е над 90%, което е най-добрият резултат, демонстриран досега в борбата с тази болест, за която е известно, че каквото вземе, не връща.

Д-р Ристо Трайковски съветва да не се доверяваме само на прегледите в оптиките.

Усилията на лекарите са в две посоки – от една страна да открият рано заболяването, което с помощта на съвременните технологии е все по-постижимо, и след това да успеят да спрат процеса на прогресията на му до нивото, до което е стигнал, т.е. да предотвратят по-нататъшна загуба на зрението, обяснява д-р Ристо Трайковски, офталмолог в СОБАЛ „Пентаграм“, който е родом от Северна Македония, но е завършил медицина у нас.

PreserFlo е съвсем нов вид имплант от групата на импланти, използвани при микроинвазивна глаукомна хирургия. Той представлява тръбичка с дължина 8,5 мм и лумен 70 микрона (колкото човешкия косъм). Поставя се през 1 мм отвор в склерата. Имплантът прави дренажно каналче от предната камера на окото към пространството, ограничено между склерата и конюнктивата на окото, където се оттича събраната течност, водеща до  увеличение вътреочното налягане.

Самата процедура е миниинвазивна, извършва се само под капкова анестезия и дори не налага престой в болница. След операцията пациентът може да спре всички видове капки, които е използвал преди това (някои си поставят 3-4 вида през няколко часа, плюс прием на хапчета), или в най-лошия случай да ги сведе до един вид.

Методът е подходящ при хора, на които капките вече не им действат, т.е. изчерпани са възможностите за консервативна терапия. Другото условие е глаукомата да бъде първична откритоъгълна.  „Над 80% от всички глаукоми са първични откритоъгълни. Това показва статистиката в световен мащаб. България също не прави изключение - около 85 000 са пациентите, диагностицирани с глаукома, като около 80% от тях са с първична откритоъгълна форма на заболяването и ние можем да им помогнем“, твърди д-р Трайковски.

Сред основните рискови фактори за развитие на първичната откритоъгълна глаукома са възрастта, фамилната обремененост, наличието на високостепенно късогледство, диабет, съдови заболявания. При младите хора причина за развитието на вторичната глаукома може да бъде наличието на автоимунно заболяване като ювенилен ревматоиден артрит, хипертиреоидизъм, миастения гравис, множествена склероза.

„Първият белег е повишено вътреочно налягане, но то съвсем не е единственият признак, най-малко, защото съществуват и глаукоми с нормално, дори с ниско вътреочно налягане - обяснява д-р Трайковски. - Затова, особено при пациенти с фамилна анамнеза за глаукома, се прави компютърна периметрия (изследване на зрителното поле), пахиметрия (измерване дебелината на роговицата), окуларна кохерентна томография (ОСТ) на диска на зрителния нерв и на макулата.“

Офталмологът съветва пациентите след 40-годишна възраст веднъж годишно да посещават специализирано заведение, където има възможност за задълбочен преглед на зрението, а да не се успокояват, че са минали преглед в оптичния магазин, когато са си поръчали нови очила. Не всички такива кабинети имат необходимото оборудване за установяване на сложни дегенеративни заболявания като глаукомата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве