Спомен за комисията по конституцията

Кадър от БНТ

Размисли след 2 ноември 2020 година

Kога беше 2 ноември? А, да, преди два дни.

А някой помни ли преди два дни какво трябваше да ни се случи? 

Не? Подсказвам: Беше нещо важно за страната ни и структурата u - нещо, което ръководството на парламента предизвести. Нещо свързано с конституцията...

Какво беше? Не се ли сещате? Карайте да върви.

Припомням само, без да коментирам, че на 2 ноември тази година най-малко 160 депутати трябваше да гласуват 44-то Народното събрание да се разпусне и да се свика друго, Велико, което да рестартира държавата ни, като измисли и приеме нова Конституция.

Забравили сте? Не сте само вие. Може би са го забравили и избраните в сформираната за целта на решаващия рестарт „Временна комисия за подготовка на предложенията за промени в Конституцията на Република България“ (ВКПППКРБ). Това, разбира се, не би било изненадващо, защото тази комисия, сама по себе си, си беше жив майтап.

Комисията бе призвана да обсъжда тъй наречения „проект“ за нов основен закон на републиката, съчинен от тогавашния правосъден министър Данаил Кирилов - да, същият, който впоследствие напусна правителството, понеже се обиди, че му били лепнали прякора Барни Ръбъл и половината парламент така го наричал, а пък във фейсбук се сформирала група на назоваващите го с името на героя от анимационното филмче, който не изглежда твърде умен.

Впрочем, „съчинен“ ли казахме? „Проектът“ всъщност беше копи пейст на около 80% от сега действащата Конституция, а пък останалите 20% представляваха куп размествания, пропуски и добавки на стари конституционни текстове, гарнирани с доста правописни и фактически грешки. Това „съчинение“ специалистите по конституционно право почти единодушно определиха като „глупаво“ и „обидно за юридическите науки“. На всичкото отгоре, пак по общо мнение на учените юристи, това нещо, наречено „проект“ (в което беше объркан дори и броят на лъвовете в герба), не може и няма как да бъде поправено от другото нещо, наречено „комисия за подготовката на предложенията за него“.

Тук в хода на спомените е любопитно да отбележим, че избраната за председателка на ВКПППКРБ г-жа Десислава Атанасова си отмъсти на учените юристи, като ги покани да станат членове на специален и специализиран Експертен съвет към комисията. А те пък u направиха напук, като се престориха на глухи. Тъй или инак, доста време в юридическите среди се забавляваха във форумите си с въпроса: „Кои ще бъдат тия учени и бивши конституционни съдии, които ще приемат да участват като експерти в халюцинациите на инженерите, танцьорките и „йористите“, съставляващи ръководената от Деси Атанасова комисия“? 
Междувпрочем г-жа Атанасова, наричана вече и Майката на конституцията, поне до края на октомври си спомняше със сигурност какво беше обещаното за 2 ноември събитие. Доказателството е, че веднага след обявяването на строгите мерки против пандемията, тя обеща да организира и проведе виртуално заседание на неродения (или може би родения в пълна секретност) експертен конституционен съвет.

Към днешна дата никой вече не пита защо са нужни всички тези циркови изпълнения. Социолози, политолози и всичколози сто пъти вече обясниха: „Циркът с конституцията спаси от оставка правителството“.
Но ние не им вярваме, разбира се. Правителството да би да е цирков артист?

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари