Според „Бундесбанк”: Икономиката на Германия започва да се възстановява

Канцлерът Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон обсъдиха европейския фонд за възстановяване. 

Банката очаква облекчаването на мерките да засили активността

Властите обявиха фискални мерки за 1,8 трлн. евро

Нов индикатор в реално време, разработен от „Бундесбанк” показва, че най-голямата европейска икономика се е свила с 4,6% през април, като забавянето продължава както в сферата на услугите, насочени към вътрешния пазар, така и в по-експортно ориентираната производствена индустрия.

Но тенденцията частично се компенсира от „сравнително устойчивата” строителна индустрия в страната, която успя да продължи дейността в редица строителни обекти въпреки затрудненията, предизвикани от коронавируса.

В коментара се добавя, че „има положителен ефект и от намесата на правителството”, след като германските власти обявиха 1,8 трлн. евро фискални мерки в отговор на пандемията, включително кредитни гаранции, подкрепа за бизнеса, разходи за здравеопазване и отсрочване на данъци.

Централната банка е разработила седмичен индекс на активността

измерващ как се справя икономиката въз основа на различни показатели в реално време, като динамика на пътните такси, използването на електроенергия, замърсяването на въздуха, самолетните полети, търсенията в Google, трудовата заетост и паричното обращение.

Според „Бундесбанк”, макар ограниченията за домакинствата и бизнеса постепенно да се вдигат, „социалният и икономически живот на Германия все още е твърде далеч от онова, което по-рано е считано за нормално”.

„Особено засегнати” са потребителските разходи, като е малко вероятно те да се възстановят бързо дори след облекчаване на мерките, предприети за ограничаване на пандемията. От друга страна, „има редица индикации, че цялостното икономическо развитие ще се съживи отново през второто тримесечие, като възстановяването вече е в ход”.

В понеделник германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон обсъдиха европейски фонд за възстановяване, който да помогне на региона да излезе от най-тежката си следвоенна рецесия.

От „Бундесбанк” заявиха, че техният индекс в реално време е спаднал до минус 2,2 през последната седмица на март, когато в страната влязоха с пълна сила мерките против коронавируса, което предполага спад от 1,9% в икономиката за първото тримесечие.

Предварителните данни за германския брутен вътрешен продукт, публикувани в петък, показаха спад от 2,2% за първото тримесечие - най-силният от 11 години насам, но далеч по-малък от този в други големи икономики на еврозоната, като Франция, Испания и Италия, където противоепидемичните мерки бяха по-рестриктивни.

За април индексът на „Бундесбанк“ отбеляза стойност от минус 4,6%

като според институцията „резкият спад е продължил” и до средата на май.

И все пак, това не е признак за толкова дълбока рецесия, каквато мнозина икономисти очакват - „Дойче банк” например неотдавна прогнозира 14-процентно намаление на германския БВП за второто тримесечие.

Германската федерална агенция за статистика заяви в петък, че икономическият спад в страната се е ускорил през второто тримесечие, посочвайки 11-процентния спад в обема на тежкотоварния превоз по германските пътни пътища през април и 15,6-процентния спад в новите производствени поръчки през март.

От „Бундесбанк” казват, че все още има „много несигурност относно бъдещото икономическо развитие” и добавят: „То зависи, наред с други неща, от по-нататъшния ход на пандемията и предприеманите мерки за ограничаването й, но също и от промените в потребителското и инвестиционно поведение, повлияни от нея”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари