Стадионите или кой ми... в гащите

Заради запалянковците, какъвто съм и аз, бе направен непремерен компромис. Обществото очаква да има разум и някаква логика в отпускането и освобождаването на мерките. Необяснимо е допускането на 12 000 души на стадиона. Две неща са доказани във времето на епидемията:

1. Рисков контакт е всеки контакт със заразен, който продължава повече от 15 минути, на по-малко от шест крачки разстояние.

2. При близки контакти вероятността да бъдат заразени други хора около теб не следва правилото на т. нар. репродуктивно число - един, двама, трима или нещо подобно. Напротив, при близък контакт в продължение на няколко часа, както беше мачът, вероятността един човек не е да зарази двама, трима, а може да зарази 10 на всеки 100. Да не говорим за супер спредерите, които имат друг капацитет на заразяване- те могат да заразят и много повече. В такава ситуация вече не се говори за репродуктивно число, а за дисперсия, т. е. за разпространение на инфекцията като ветрило. И тези, които решиха да отворят стадионите, много добре са знаели, че никой няма да спазва наложените мерки на стадиона. А и на всеки запалянко е ясно какво ще се случи.

Но аз питам: Къде бяха господата от Националния оперативен щаб? Защо тези господа не застанаха смело и да кажат: Ние сме против отварянето на стадионите. А какво правят те? Говорят как балове и вечеринки, как приятелски събирания по ресторанти създават проблеми. И не проронват нито дума какво може да последва от един стадион. Извинете, но европейските първенства, които са далеч по качествени от българското първенство, които са далеч по-зависими от финансови приходи, тъй като при тях се пълнят 100-хилядни стадиони... Те си позволяват да играят с лимитирана публика или без публика, със спазване на всички правила, а наште сополанковци, които ходят като куци коне по терена, ще ми играят пред 12 000 човека! Това е възмутителен абсурд! И след това кой бил виновен?1 Има добър български израз за положението - Кой ми... в гащите? 

Това е безумие! Обезсмислиха усилията на българските медици.

Имаме извънредна обстановка. Решили са да пускат публика на стадиона. Защо не са помислили поне за рисковите групи? Защо не са въвели забрана за по-възрастните? Защото стадионът не е изпълнен само с млади хора. Можеше поне да проличи грижа за общественото здраве. Грижата за здравето е и профилактика. И част от нея е да не позволиш да нараснат случаите и след това да обвиниш някоя селска вечеринка. Това като лекар не мога да го приема.

Аз работя в „Света Анна”. Тук постоянно има болни с COVID. Наблюдавам какво се случва, знам за какво става въпрос. Версията, че това е едва ли не пролетен повей, не я приемам. Една част от пациентите са много тежко пострадали, в болницата има и починали пациенти. Всеки ден виждаме компютърен томограф на болни, при които картината на белите дробове съвпада с тази при COVID. Ние сме на тази линия и когато видим подобно безобразие и незачитане на нашите усилия и неуважение към труда ни, няма как да не сме възмутени. Защото българските медици са на поста си, изпълняват дълга си и рискуват живота си без да кажат гък.

Няколко човека вдигнаха малко шум, но те не са българската медицинска общност. Българската медицинска общност са над 50 000 души. И тези хора не вдигнаха глас срещу дълга си. Те изпълниха и изпълняват, това което обществото очаква от тях. Нека да не смеят политиците да говорят срещу българските медици! Нека политиците да направят така, че българските медици да получат вниманието и уважението, което заслужават.

Аз познавам системата. В нея съм 40 години. Голямата част от българските медици получават мизерни заплати и защото са избрали със сърцето си тази професия, не я напускат.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари