Стефан Чайков: Видимо правителството няма желание да се разплати с пътностроителните фирми

Снимка: БНТ

Видимо правителството няма желание да се разплати с пътно-строителните фирми. Ние ще отговорим по адекватен начин. Това каза за БНР Стефан Чайков, председател на Българската браншова камара "Пътища". Той определи доклада на междуведомствената група, проверяваща договорите на фирмите преди втория транш на разплащането на държавата, като "абсолютно несъстоятелен".

Относно огласеното от финансовия министър във връзка с доклада, Чайков изтъкна, че Асен Василев не говори за фрапантни разлики в единичните цени, а в цената за ремонт на километър път, но в ремонта на километър път в зависимост от състоянието му "могат да влизат безброй различни по вид и големина дейности".

„Единичните цени за тези дейности са в резултат на проведени обществени поръчки и повече от 60% от тях са минали включително през съдебен контрол поради обжалвания“, Стефан Чайков.

Според него в пространството се хвърлят "голословни твърдения" и затова никой не споменава конкретни фирми, "за да не може някоя фирма да предяви съдебен иск за уронване на престижа".

„Самата работна група в доклада си признава "с червени букви", че няма компетенциите да се произнесе "дали едно строителство е текущ ремонт, основен ремонт, реконструкция, ново строителство. За да се вменява на един или друг вина. Извън тези 650 и няколко милиона, които вече са платени, още около 520 милиона. След тази дата фирмите могат да търсят правата си по съдебен ред, а започнатите и недовършени ремонти ще спрат“, поясни Стефан Чайков.

Председателят на браншовата камара очерта проблема с индексацията на цените на материалите като национален и предупреди, че заради нарасналите цени при текущите цени по договорите строителните фирми предпочитат да платят неустойки за прекратяване на тези договори, вместо "да загубят много повече пари, изпълнявайки проекта".

"Това поставя под риск включително европейско финансиране – една голяма част от общинските ВиК проекти, проектите в железниците. Говорим за много големи суми. 400 от близо 6 хиляди строителни фирми са фалирали през миналата година, очаква се между 600 и 800 да фалират през тази година“, каза още Стефан Чайков.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика