Стойчо стана Осморчо на дербито

Стойчо Младенов може да кандидатства за нов прякор – Осморчо. За осми път поред под негово ръководство ЦСКА спечели вечното дерби срещу „Левски“ в първа лига – 2:1. Последният успех датира от 2014-а, след което дълго време Екзекутора на „Ливърпул“ не беше на „Българска армия“. А 26 септември е все по-черен за „сините“. На тази дата през 1989-а „Левски“ загуби с 3:4 от „Антверпен“.
Младенов поведе и в големия треньорски дуел срещу Станимир Стоилов. За трети път двамата се срещнаха в дербито и вече ЦСКА има два успеха срещу една загуба. Макар и доста трудно „червените“ успяха да направят обрат. А видимо бе, че в подсъзнанието на всички беше предстоящото домакинство срещу „Бодо Глимт“ в Лигата на конференциите.
Дербито започна с очаквано превъзходство на ЦСКА във владеенето на топката. При Стоилов обаче „Левски“ игра много по-уверено и с готовност да захапе. Нормално – ЦСКА игра в ролята на фаворит бе по-вдървен. А „Левски“ излезе доста по-освободено от свръх очаквания. Точно така се стигна и до първата ситуация, когато в 10-ата минута Георги Миланов улучи страничната греда с удар извън наказателното поле. Футболист №1 на България за 2011 година накара „сините“ трибуни да изригнат в 28-ата. След корнер за „Левски“ разконцентриран остана Жеферсон от ЦСКА и това позволи на Миланов със задна ножица атрактивно да открие резултата. Вратарят Густаво Бусато беше покрил ъгъла, но не може да реагира.
Дуелът продължи в същото русло. ЦСКА владееше топката, но трудно стигаше до положения. Удар на Греъм Кери беше избит от Николай Михайлов. Най-чистата ситуация пропиля Джорди Кайседо, голмайстор на Първа лига досега. Оставен съвсем сам след корнер еквадорецът стреля с… рамо над вратата.
Стратегията на Стоилов изглеждаше перфектна до последната минута на първото полувреме. Най-накрая атаката на ЦСКА проработи в познатия от идването на Стойчо Младенов стил. Яник Вилдсхут и Брадли Мазику разиграха по левия фланг, а Греъм Кери накара трима бранители да останат на място и изравни – 1:1. Ирландецът е „златната кокошка“ на ЦСКА – вкара гол във всички ключови мача през сезона досега.
След почивката „червените“ включиха на по-горна предавка. Първо влезе Федерико Варела за повече градивност. А в 65-ата минута безкрайно бързият Кайседо като вихър се измъкна от защитата на „Левски“ и сам срещу Михайлов заби петия си гол за сезона – 2:1. „Червената“ резерва Йоан Баи имаше шанс и за трето попадение, останал сам срещу вратаря, но изпусна топката. Веднага след това същото направи и Кайседо.