Страните от ЕС не успяха да се договорят за пределната изкупна цена на газа

На извънредна среща на енергийните министри днес страните от ЕС не успяха да се разберат дали да следват препоръките на Европейската комисия и дали да въведат таван на цените на руския газ. Въпреки това ръководителите на Министерствата на енергетиката вероятно ще подкрепят предложението към членовете на ЕС за намаляване на потреблението на електроенергия и цените на електроенергията за вътрешния пазар, съобщава ТАСС.

Financial Times съобщи, че голяма част от страните от ЕС се страхуват от ответните мерки на Москва в случай на таван на цените. Най-малко 10 държави (включително Гърция, Италия и Полша) предложиха да се наложат ограничения върху цените на горивата за всички доставчици. Австрия, Унгария и Холандия са против всякакви ограничения. El País твърди, че отхвърлянето на тавана на цените би било "шамар в лицето" за ръководителя на ЕК Урсула фон дер Лайен, която инициира дискусията.

Европейската комисия препоръча на Съвета на ЕС да въведе таван на цените за внос на газ от Руската федерация. Според вестник "Политико" ЕК очаква да намали цената на горивото до 520 евро за 1000 кубически метра. м. За да бъде взето решение, то трябва да бъде подкрепено от всички 27 държави от общността, обясняват от агенцията.

ТАСС събра основните позиции на страните от общността:

Пределни цени

Предложението за пределни изкупни цени на газа раздели обществото. Франция поддържа таван на цените, но само за руския тръбопроводен газ. А белгийският премиер Александър де Кроо каза, че е необходим таван на цените "за всички видове газ, доставян в ЕС, включително руския". Подобно решение беше подкрепено от полския министър на климата и околната среда на Полша Анна Москва.

Според белгийския премиер таванът трябва да бъде динамичен. Кралството смята, че цената за Европа не трябва да бъде по-ниска от цената на газа в Азия - за да не загуби доставчици. В същото време в Азиатско-тихоокеанския регион през август борсовата цена на това гориво надхвърли 1,6 хил. долара за 1 хил. куб. м.

В същото време самите те нямат увереност, че въвеждането на таван дори за газа от Руската федерация ще проработи според очакванията на инициаторите на мярката. Естонският министър на икономиката и инфраструктурата Риина Сикут, макар да подкрепя решението, смята, че Русия ще ограничи енергийните доставки за ЕС, "ако иска", каквото и да предприеме Брюксел.

Всякакви манипулации с цените на горивата се считат за контрапродуктивни в Унгария. Външният министър Петер Сиярто каза, че "не е нужно да сте Нобелов лауреат", за да разберете, че ограничаването на изкупните цени ще доведе до спиране на доставките на газ. Това, според Будапеща, ще подкопае енергийната сигурност - "сурова физическа реалност", несвързана "с никаква идеологическа или политическа позиция". „Не съм готов да подкрепя сега ограничаването на цените на газа от Руската федерация и Австрия“, заяви Сиярто.

Някои страни благоразумно не изразиха позицията си. Румънският министър на енергетиката Вирджил Попеску каза, че страната му "има свои предложения", но те ще бъдат представени на останалите членки на ЕС, когато Букурещ "види позицията" на други европейски държави. А вицеканцлерът на Германия Роберт Хабек предложи да се прехвърли правото да определят пределните цени на страните, които купуват руски газ.

Опити за излизане от кризата

Засега ЕК възнамерява да опрости правилата за предоставяне на държавна помощ на енергийните компании, като смекчи антитръстовите изисквания. Брюксел е обезпокоен от липсата на ликвидност на предприятията и близостта им до фалит. Германският вносител Verbundnetz Gas (VNG) вече поиска държавна помощ, а Швеция и Финландия обявиха подкрепа за своите компании.

Проблемите на европейската икономика страните считат за дълбоки. Словенският министър на инфраструктурата Боян Кумер нарече кризата "енергийна война" между ЕС и Русия. Ръководителят на министерството на промишлеността и търговията на председателстващата ЕС Чехия Йозеф Сикела говори за най-голямата енергийна криза след Втората световна война. А белгийският премиер де Кроо подчерта, че „още няколко седмици като тази и европейската икономика просто ще спре“, така че трябва да се предприемат действия незабавно.

Какви мерки ще бъдат предприети, членовете на ЕС все още не са готови да кажат. Но вече е ясно, че реакцията на повишаването на цените вероятно ще бъде недостатъчна. Ето защо, например, Словения е за пълно преструктуриране на енергийния пазар на ЕС, докато Гърция настоява за общоевропейски план за подпомагане на населението. Междувременно Европейската комисия разчита на подкрепата на международни партньори - сред тях еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон посочва САЩ, Азербайджан, Алжир. Нигерия също възнамерява да увеличи доставките на втечнен газ за Европа.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа