Студентският ток три пъти по-скъп

Сметките на студентите на общежитие са колкото на колегите им, които са на свободен наем.

50 000 души са на общежитие и трудно покриват режийните

Омбудсманът Диана Ковачева и председателят на Съвета на ректорите акад. Лъчезар Трайков искат промяна - да се плаща за битов, а не за промишлен ток

Плащането на сметки за студентско общежитие на човек се е увеличило 3 пъти спрямо 2020 г. Това положение води до риск хиляди студенти да напуснат стаите и да прекъснат образованието си. За това предупреждава омбудсманът Диана Ковачева в препоръка до председателя на Съвета на ректорите в България акад. Лъчезар Трайков.

Поводът за това становище е позиция от Национално представителство на студентските съвети, в което се настоява студентските общежития да преминат от небитови към битови клиенти на електроенергия, т. е. да не се налага студентите да плащат промишлен ток (виж карето).

Ковачева настоява да се предприемат необходимите действия студентските общежития от обекти на свободния пазар на електрическа енергия, да преминат към регулирания пазар, при който цените се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране. 

Проф. Ковачева казва, че в тези общежития живеят над 50 хиляди студенти, като голяма част от тях нямат възможност да плащат сметките си за ток, защото цените на електроенергията на свободния пазар са непосилни за тях.

Тя допълва, че съгласно чл. 4, ал. 1, изр. 1 от Наредбата за ползване на студентските общежития и столове: “Студентските общежития са жилищни сгради или обособени части от тях, предназначени за временно задоволяване на жилищните нужди на студентите, докторантите и специализантите”.

“Обръщам внимание, че съгласно § 1, т. 33а от Допълнителните разпоредби на Закона за енергетиката, “небитов клиент” е клиент, който купува електрическа енергия за небитови нужди, каквито не са целите, за които се купува електроенергия в студентските общежития”, пише омбудсманът.

Академик Трайков в качеството си на председател на Съвета на ректорите подкрепя предложенията на омбудсмана Диана Ковачева, съобщиха за “Труд” от организацията и съответно ще информират своевременно за предприетите действия по казуса. За да се плащат нормални сметки за ток, един от начините е ректорите на университетите да се обърнат към доставчиците на електроенергия с искане за смяна на начина, по-който се третират студентските общежития.

Даниел Парушев, председател на студентските съвети, пред “Труд NEWS”: 50 сгради са в окаяно състояние, отоплението е с духалки

Сметките за ток на студентите варират от 40-50 лв. на човек, но когато са 3 или 4-ма в една стая, плащат за нея колкото за един апартамент - 200 лв. Но има и такива, които имат 400 лв. сметки за ток. Това се получава, защото се плаща промишлен ток и има сгради, където ремонт не е правен от 50 години насам - с дървена дограма и никаква изолация. Студентите пускат печка или духалка, за да мога да се отопляват. В момента има 50 общежития, които са в окаяно състояние.

Този казус засяга 50 000 студенти - това е едно малко градче. Ние сме направили три предложения към Министерството на енергетиката и просветното министерство, също и към омбудсмана. Първото ни искане, изпратено до двете министерства и до комисията по енергетика в НС, е студентите да се разглеждат като битови потребители - да се направят законови промени в тази посока. Всъщност в момента според действащите разпоредби общежитията се юридически лица и затова плащат промишлен ток. Ако това не може да се осъществи - настояваме за компенсациите за студенти да продължат в същия размер, както досега или по 20 лв. на месец. Третото ни предложение е ДДС за студентите да се намали от 20 на 9%.
Все още нямаме реакция от енергийното министерство и ресорната комисия в НС.

Има риск студенти да не мога да платят сметките си за този и следващия месец, а това означава да напуснат общежитията и дори да прекъснат образованието си.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование