„Стяга“ ме сърцето... Защо?

Боли ли сърцето или е симптом за някакъв друг по-сериозен проблем?! На тези въпроси отговаря д-р Благовест Стоименов - кардиолог в Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести на УМБАЛ Александровска

Стягането на сърцето или т. нар стенокардия е един от най-често срещаните симптоми в клиничната практика. Причините за гръдна болка могат да бъдат сърдечни и несърдечни.

Стенокардната болка е тази болка, която се причинява от дисбаланса между постъпващия и необходмия за миокарда кислород. Тази болка може да се усеща не само в гърдите, но и във врата, долната челюст, рамото или лявата ръка. В някои случаи на инфаркт на миокарда може да имаме болка, която се пренася и към двете ръце едновременно. Типично за гръдната болка, свързана със сърцето е провокация при физическо усилие или емоционален стрес. Друг типичен признак, който ни насочва към проблем със сърцето е, ако болката се облекчава при прием на нитропрепарати.

Симптомите при миокарден инфаркт се отличават по продължителността на болката. Често тя е с продължителност над 20 минути, значително по-интензивна е, не се облекчава от нитропрепарати и се явява в покой.

Болка, която е по-краткотрайна може да се свърже с т.нар. хроничен коронарен синдром. Всички пациенти над 40 години, които имат оплаквания от гръдна болка и някой от рисковите фактори за исхемична болест на сърцето – артериална хипертония, дислипидемия (повишен холестерол), захарен диабет или тютюнопушене е уместно да посетят кардиолог, който да съответно да прецени колко е висок техния сърдечно съдов риск. За тази цел се използват множество системи за оценка на риска. Една от най-разпространените – е т.нар. Score система.

Друга честа причина към днешна дата за гръдна болка е състоянието на Post Covid синдром. Много често пациентите прекарали инфекция с коронавирус имат оплаквания от гръден дискомфорт. Често при тези пациенти при провеждане на ехокардиография се установяват данни за перикарден излив или перикардит. Паник атака или нервна криза като причина за тези симптоми може да бъде предположено като диагноза след изключване на всички сърдечни и извънсърдечни причини за симптоматиката.

 

Симптоми, които имаме и трябва да ни накарат да отидем на преглед при специалист?

Това са типичната гръдна болка, която се разпространява на широка основа, както и не толкова типична гръдна болка, но при наличие на рискови фактори за исхемична болест на сърцето.

При диабетиците, гръдната болка може да се изяви атипично под формата на задух и влошаване на физическия капацитет.

При проблем със сърцето – каква диета да спазваме?

Според съвременните препоръки една от най-добрите диети за сърдечно-съдовата система е т.нар средиземноморска диета.

Какво задължително трябва да избягваме?

Най-задължителнното условие е да се спрат вредностите като например тютюнопушенето. Стриктното придържане към терапията и контрол на рисковите фактори като артериалната хипертония, холестерола и захарния диабет водят до редуциране на сърдечно – съдовия риск.

Колко пъти в годината трябва да ходим на контролен преглед?

Много трудно е да се даде генерална оценка за всяка група от популацията колко често трябва да ходи на контролен преглед. Със сигурност пациентите над 40 години е уместно да посещават поне веднъж годишно кардиолог, дори да нямат оплаквания от страна на сърдечно-съдовата система. Други заболявания и състояния изискват доста по-стриктно мониториране.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве