Субсидии, за да не се откажем от парното

Цените на парното да нараснат средно с 39,26% от 1 юли, предвижда предложението на работната група в КЕВР.

Топлофикациите поискаха компенсации за битовите абонати

Дружествата се съмняват в прогнозираните от КЕВР цени за газа и тока

Очакват газ по 115 лв. за MWh

Много клиенти на топлофикациите в страната ще се откажат от парното заради предстоящото вдигане на цените от 1 юли и през следващата зима ще се отопляват на ток или с дърва. Тези опасения изразиха представители на различни топлофикации по време на обществено обсъждане в КЕВР на повишението на цените на парното и тока. За да не се откажат хората от парното, топлофикациите предложиха да бъдат въведени компенсации за хората заради скъпото парно, каквито дават на бизнеса заради скъпия ток.

Увеличението на цента на парното в Плевен с повече от 45% от 1 юли ще доведе до това хората да се отопляват с ток, каза Йордан Василев, директор на “Топлофикация Плевен”. Затова според нето трябва да бъдат въведени субсидии, някакви компенсации за битовите абонати на топлофикациите, за да има по-плавно покачване на цените. Същото притеснение, че абонатите ще се откажат от парното, изрази и директорът на “Топлофикация Бургас” Христин Илиев. В Бургас също е предвидено поскъпване на парното с над 45%.

На тези притеснения на топлофикациите експертите от КЕВР отговориха, че цените, които ще бъдат определени за парното, са пределни и всяко от дружеството може да продава и на по-ниски на някои от абонатите си, за да не се откажат от парното.

Това че можем да определим по-ниски цени е добре, но само ако дружеството има финансови възможности, каза Михаил Ковачев, изпълнителен директор на “Топлофикация Разград”. За клиентите цените са високи, но не и за нас, допълни той. Според него трябва да бъдат определени квоти за ползвана топлинна енергия от битовите абонати, които да бъдат покрити чрез субсидии. Основният разход на топлофикациите е газът, а дружествата не могат да влияят на цената му. Затова трябва да се намери начин за подпомагане на клиентите, но това да не е за сметка на дружеството, каза Михаил Ковачев.

Трябва да си даваме сметка, че парите идват отнякъде и въпросът е от кого да вземем, за да компенсираме потребителите на топлофикациите, коментира председателят на КЕВР Станислав Тодоров.

Представителите на топлофикациите изразиха несъгласие и с прогнозите на КЕВР за цените на газа и тока. Според прогнозите на КЕВР, които са използвани за определяне на цените на парното, цената на газа за периода от 1 юли 2022 г. до 30 юни 2023 г. ще бъде средно 114,77 лв. за MWh, а цената на електроенергията, която произвеждат топлофикациите и продават на пазара, ще бъде средно 427,46 лв./MWh.

Имам притеснения, че тази цена на газа няма да бъде постигната, каза Йордан Василев, директор на “Топлофикация Плевен”. Цената на тока на сегмента “Ден напред” на борсата в четвъртък беше 347,90 лв. за мегаватчас. Прогнозната средна цена от 427,46 лв. означава ли, че се очаква нов скок на цената на електроенергията, попита той.

Токът за домакинствата поскъпва средно с 3,3%

Предложиха въвеждане на такса електромер

КЕВР смята, че не сега е моментът

Крайното решение за новите цени на парното и тока ще бъде взето на заседание на КЕВР на 1 юли, каза председателят на регулатора Станислав Тодоров.

Цената на тока да битовите абонати да не се определя само на база потреблението на електроенергия, а да бъде от два компонента - за достъп и за количество потребление, предложиха от “Електроразпределение юг”. Да се въведе цена за достъп до електропреносната мрежа и за битовите абонати, поиска г-жа Димитрова от дружеството. Такава е практиката в другите страни, мотивира искането си тя.

Действително това е европейската практика и пътят, по който трябва да вървим, коментираха експерти от КЕВР. Но според представителите на енергийния регулатор сега, когато има голям скок на цените, не е моментът за такава промяна.

Комисията за енергийно и водно регулиране предлага цената на електроенергията за битовите потребители от 1 юли да бъде повишена средно с 3,3%. За клиентите на “Електрохолд Продажби” (ЧЕЗ) разчетите показват увеличение на крайната цена с 2,39%, за “ЕВН България Електроснабдяване” - с 3,46%, а за клиентите на “ЕНЕРГО-ПРО Продажби” - с 4,56%. В тези цени са включени цената на електроенергията и цените за мрежовите услуги. На заседанието на КЕВР стана ясно, че енергийният регулатор използва инфлацията за 2020 г., за да индексира разходите на електроразпределителните дружества, която е значително по-малка от инфлацията за 2021 г. Това няма да позволи на доставчиците на електроенергия за бита да изпълнят инвестиционните си програми.

Крайните нови цени на тока и парното ще бъдат определени от КЕВР на 1 юли.

Земеделци минават на твърдо гориво

Доматите трябва да струват 10 лв.

Земеделските производители, които са клиенти на “Топлофикация Петрич”, са шокирани от новата цена на топлинната енергия, която трябва да влезе в сила от 1 юли. Това стана ясно от думите на Анастас Калинов от “Топлофикация Петрич”.

Доматите и краставиците от оранжерии и по 10 лв. за килограм да ти продават пак няма да могат да си избият разходите, но на тази цена никой няма да ги купи, продължи той. Затова фермерите панират да минат на отопление с твърдо гориво.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари