Сурвакат ни с 2,5 пъти по-високи сметки за газ

Сметките на газифицираните битови абонати за последния месец са близо 2,5 пъти по-високи спрямо предходния.

Абонатите са притеснени от новото поскъпване с 30 на сто

Увеличението е драстично спрямо предходния месец, оплакаха се битови потребители пред “Труд”

Малки фирми фалират

Между два и два пъти и половина по-високи са сметките за газ, които получиха в първите дни на януари битови абонати, ползващи природното гориво за отопление и готвене, спрямо предходния месец, алармираха читатели на “Труд”. “Не ни се мисли каква ще е сметката, която ще получим през февруари, след новото повишение от януари”, заяви дама от Добруджа, пожелала да остане анонимна.

От 1 януари КЕВР одобри поскъпване на природния газ с 30% и така цената му стана близо 3 пъти по-висока за домакинствата и 5 пъти повече за бизнеса спрямо същия месец на миналата година. Повишението рефлектира върху сметките на битовите потребители на газ и на фирмените абонати. В резултат голяма част от българите няма да успеят да плащат сметките си за отопление, ако са избрали изгодната преди години алтернатива, а малките производители - като хлебари, сладкари и т. н., които ползват газ, са изправени пред фалит, обясниха за “Труд” експерти от енергийния сектор. Според тях задържане на цените на природния газ и дори леко поевтиняване може да се очаква през февруари, в случай, че са успешни преговорите за доставки на горивото между ЕС и Русия.

Докато само преди година отоплението на природен газ бе най-евтиният вариант, сега излиза по-скъпо в сравнение с парно или на ток. Сметките за двустаен апартамент с отопление на газ вече стигат 350 лв., докато с парно или ток са по-малко от 250 лв. на месец, изчисляват експерти.

Близо половината българи, или около 43% от населението, са енергийно бедни, изчисли енергийният експерт Еленко Божков, цитиран от БГНЕС. А помощи получават едва между 100 хил. и 150 хил. домакинства, отбелязва той. Според Божков наложеният мораториум до края на март на цените на парното и тока за бита е вреден за топлофикациите, ЕСО и разпределителните дружества, тъй като те няма да успяват да покриват технологичните си разходи за енергия. Енергийният експерт заяви, че ако проектът АЕЦ “Белене” беше започнат преди години, той вече щеше да се изплаща.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари