Съветът на доктор Емилова: Зеленият боб има богата палитра от ценни качества

Подходящ е за болни от диабет и при затлъстяване

Специално за “Труд” д-р Людмила Емилова представя своята поредица на дълголетието. Тя е лекар с три специалности - вътрешни болести, кардиология и ревматология и здравен мениджмънт. След като изпитва системата за лечение с плодове, чай и мед върху себе си и успява да се спаси от много тежки болести, решава, че ще се довери на природосъобразната медицина. Насърчава я създателката на метода Лидия Ковачева. През 1993 г. д-р Емилова открива медицинския си център за безлекарствено лечение, през който са преминали над 47 000 пациенти от цял свят. Мнозина са се спасили от шаблонно дефинираните от официалната медицина като нелечими заболявания и като бонус са стопили килограми, при това с траен ефект. През 1997 г. д-р Емилова става единственият български член на Лекарската асоциация към Обществото за натурална хигиена на САЩ.

Бобът (Phaseolus vulgaris) или още известен като фасул, е едногодишно тревисто растение от добре познатото семейство Бобови (Fabaceae). Въпреки че за негова родина се приема Южна Америка и има данни, че е култивиран още преди великата цивилизация на инките, той е така навлязъл в традиционната кухня на почти всички народности на планетата, че с право носи името “vulgaris”. Означава обичаен, обикновен, често срещан. Предполага се, че в Европа е внесен през XVI век.

Известни са стотици сортове боб, като сред тях попадат и употребяваните в кулинарията най-разнообразни сортове зелен. Той представлява неузрелия плод, наричан шушулка на бобеното растение, заедно със съдържащите се в него зелени или по-точно недоузрели семена. Чисто технически погледнато, зеленият фасул би трябвало да спада към групата на варивата, като типичен член на семейство бобови, но като хранителни и вкусови качества смело можем да го наречем уникален.

Трудно ще намерите друг хранителен продукт, така умело съчетаващ характеристиките на типичен зеленчук и същевременно на бобово растение. Може би най-близо по тези показатели е млечният грах, но абсолютен фаворит си остава зеленият фасул. Заради тези му качества, ястията приготвени с него, са хранителни и полезни по незаменим начин.

Зеленият фасул запазва най-добре ценните съставки, когато е приготвен на пара. Това става много лесно, като го използваме бързо замразен или го включваме в менюто в сезона на събиране. В него има, създадена от природата, уникална комбинация от фолати, витамини К и С, хлорофил, бета-каротин, умереното съдържание на въглехидрати, протеини, омега-3 мастни киселини, фосфор, калций, калий, мед, манган, желязо, холин и много други ценни вещества. Съчетанието им с ниското наличие на калории го поставят заслужено в категорията на супер храните. Съветът ми е да бъде често включван в семейното меню.

Винаги препоръчвам на пациентите да се въздържат единствено от консумацията му в суров вид, тъй като съдържа особен вид вещества от групата на лектините, които могат да проявяват токсично действие. При процеса на готвене те биват деактивирани, защото са протеинови молекули и лесно се денатурират и стават безвредни. Приемът на зелен фасул е силно препоръчителен при страдащите от диабет и при преддиабетни състояния, сърдечно-съдови заболявания, високо кръвно налягате и затлъстяване. В националната ни традиция той е бил много популярен за лечение на диабет. По различни рецепти са се приготвяли отвари от изсушени бобови шушулки.

Все повече научни данни насочват вниманието и в посока превенция на остеопорозата чрез редовна консумация на зелен фасул. Този ефект се обяснява с факта, че растението е добър източник на калций и същевременно богато на фитинова киселина. Тя често е разглеждана като антинутриент заради способността є да “заключва” различни минерали, възпрепятствайки абсорбцията им. Опитът показва, че при редовно приемащите храни, изобилстващи от фитати, се развиват полезни микроорганизми в храносмилателния тракт, които разграждат фитиновата киселина и “отключват” блокираните минерали. Успоредно с това фитатите възпрепятстват загубата на калций от костите и са още един фактор за предпазване от остеопороза.

Един от членовете на Американското общество по натурална хигиена и дълбоко уважаван в цял свят учен - д-р Джоуел Фърман, поставя бобовите растения на първо място по наситеност на вещества с антираков ефект в сравнение с всички останали въглехидратни хранителни източници. Той разкрива научни данни за съдържащите се в тях особен вид фосфати, в състояние да инхибират развитието на раковите клетки и дори да предизвикат тяхната апоптоза (процес на клетъчно разрушаване).

Когато избираме зелен фасул, е добре да огледаме по него да няма петна, ясен знак, че е прясно набран и добре съхраняван. Шушулките трябва да са лесно чупливи- гаранция, че при консумация ще избегнем неприятните твърди жилки. За студените месеци е препоръчително да го съхраним във фризер, след като е бланширан за кратко във вряща вода. По този начин ще запазим неговата виталност и в същото време ще деактивираме ензимите, съдържащи се в суровите шушулки, които при замразяване сериозно биха намалили хранителната стойност.
Зеленият боб се комбинира чудесно с много традиционни зелени подправки, лук и чесън. Резултатът е не само вкусни ястия, но и богата палитра от ценни за организма вещества.

Рецепта на главен готвач Илия Илиев

Зелен боб на пара (1 порция)

Продукти:
250 г. пресен зелен боб,
1 сладък картоф (около 100 г.),
2-3 суп. лъж. кокосово мляко,
1 ч. лъж. кокосово масло,
1/2 скилидка чесън,
1 щипка индийско орехче, сомак и куркума,
2 щипки морска или хималайска сол, няколко стръкчета копър, сок от лимон (на вкус)

Приготовление: Сваряваме на пара зеления боб и сладкия картоф. Изваждаме го в подходящ съд и прибавяме сок от лимон, както и по 1 щипка сол, сомак и куркума и нарязания на ситно копър. Сервираме с пюре от намачкания добре сладък картоф, кокосовото мляко и масло, по 1 щипка сол и индийско орехче.

Рецепта на консултант сътрудник Веселин Станков

Веган ягодова напитка

Продукти: 200 г. ягоди (ако са от домашната градина или органик, може да ги добавите заедно с чашелистчетата за по-висока хранителна стойност на рецептата),
200 мл соево или бадемово мляко,
2 узрели банана

Приготовление: Всички продукти се смилат в блендер до получаване на фин шейк.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл