Съгласувано е заданието за "препатилия мъдрец на Сливен", конкурсът за Стария бряст получи зелена светлина

Яна Дамянова
От великолепието на Стария ряст останаха сухия ствол и млади издънки от колените след заболяването на хилядолетното дърво.

Националният институт за недвижимото културно наследство /НИНКН/ вече е съгласувал техническото задание за конкурса на община Сливен, свързан с оформлението на района около Стария бряст в центъра на града. Това дава зелена светлина на общината да обяви състезанието на идейни проекти, съобщиха от местната администрация в отговор на запитване от "Труд". Заданието беше готово още през пролетта на миналата година. Но конкурсът не бе обявен досега, тъй като не бе приключила процедурата в НИНКН.

Хилядолетното дърво е символ на Сливен и присъства в герба на града. „Този препатил мъдрец“, както го нарича поетът Дамян Дамянов, е свидетел на всички важни събития от далечното и близкото минало, на празници, протести, романтични срещи. За жалост, преди години брястът изсъхна заради болести. Опасните вършини бяха отрязани. От достолепния мъдрец на пешеходната зона и от огромната му зелена корона останаха стволът и издънките, които започнаха да растат от иначе живите му корени.

„Тогава проведохме обществено опитване за съдбата му“, припомни зам.кметът Пепа Чиликова, председател на Обществения съвет за Стария бряст. При проучването надделя мнението, че дървото заедно с издънките трябва да бъде запазено, вместо да се сади нова фиданка. Изготвеното техническо задание е стигнало до НИНКН, тъй като мястото около бряста е със статут на историческо, а сградите наоколо, включително и общината, са архитектурни паметници. Препоръките на НИНКН са в проектите „да се търси семпло паркоустройствено и градоустройствено решение с подходяща растителност“. Преди да бъде даден старт на конкурса, се чака одобрение и от Комисията по символика към общинския съвет. Наградният фонд за първите три идейни проекта е от 10 000 лева. Всяка стъпка към осъществяването на голямата цел - да бъде съхранен безспорният исторически знак на Сливен, ще трябва също да бъде съгласувана с института към Министерството на културата.  

През последните години Стария бряст стана повод за единение и се превърна в кауза. Сливен бе подкрепен от много други градове в страната, включително и от българите в различни държави по света, и с гласовете на всички поддръжници най-старото дърво в страната ни от вида "полски бряст", останало от Древната българска гора, стана Дърво на България през 2013 година, а през 2014 година - Дърво на Европейския съюз, като символ на местната общност.  Въпреки десетките хиляди левове, осигурени от общината за поддръжката му, а по-късно - и за лечението му от холандската болест, вредителите победиха.  Международникът Кръстьо Берберов, дългогодишен бивш експерт в общината за връзките й с чужбина, твърди, че присъствието на Стария бряст като символ в герба на Сливен прави самия герб уникален в хералдиката. "Има и други гербове, включително и на държави, в които присъстват изображения на различни по вид дървета. Но в нито един дървото не е конкректно, както в сливенския", отбелязва познавачът Берберов.  

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони