Съдът на Европейския съюз в Люксембург нареди: България да въведе съдебен контрол над ЕЗА

Сградата на Съда на Европейския съюз в Люксембург.

Не засяга исканията за екстрадиция в Дубай или Белград

Възможно е нашите заповеди за арест в ЕС да важат и без законодателни промени, твърдят юристи 

България трябва да въведе съдебен контрол при издаването на Европейска заповед за арест (ЕЗА). Това обяви в свое решение Съдът на Европейския съюз (СЕС).

Произнасянето е по запитване на британски съд в Уестминстър от лятото на 2020 г. по повод на ЕЗА, издадена от прокуратурата в Свищов за задържането на П. И., заподозрян за кражба на пари и бижута на обща стойност към 7500 евро. Решението на СЕС гласи, че “не са изпълнени изискванията, присъщи на ефективната съдебна защита, от която трябва да се ползва лице, срещу което е издадена европейска заповед за арест за целите на наказателното преследване, ако както европейската заповед за арест, така и съдебният акт, на който тя се основава, са издадени от прокурор..., но не подлежат на съдебен контрол в издаващата държава членка преди предаването на издирваното лице от изпълняващата държава членка”.

След това решение на СЕС връщането в България на издирвания П. И. ще бъде отказано. Съдебният акт от Люксембург обаче не се отнася до вече изпълнени ЕЗА, но може да засегне част от “висящите” в момента съдебни производства в страните от Европейския съюз. То няма правна сила за процедурите по екстрадиция в трети страни, например в Дубай или Белград, обясниха днес юристи пред “Труд”. Позовавайки се на това решение съдилища в Европа могат да откажат да изпълнят ЕЗА, тоест - на това основание да не върнат у нас обвинени задочно, които са заловени на тяхна територия.

За да бъде решен проблемът, трябва да бъдат гласувани промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и в Закона за екстрадиция и европейската заповед за арест. Но в момента Народното събрание не работи заради предстоящите на 4 април избори. Освен това е необходимо законодателят да обсъди дали съдебният контрол да е върху всички актовете на прокурора, с които той налага 72 часа “задържане под стража” след повдигане на обвинение задочно, или само върху издадената на основата на този акт Европейска заповед за арест.

Според юристите има и друго, по-бързо решение, което да се случи преди промени в НПК и в закона. В случай, че прокурор получи от някоя от страните в ЕС отхвърлена ЕЗА, той може да издаде нова и да я внесе за разглежда в същия съд, който би гледал мярката за неотклонение, ако лицето е задържано. Например - ако е от спецпрокуратурата, да я внесе в спецсъда, а от Районна прокуратура - в Районния съд. И да заяви, че иска ЕЗА да бъде разгледана на основание на решението на Съда на ЕС в Люксембург, тъй като европейското право има пряко действие в страните членки. В случай, че съдът я потвърди, тя отново ще бъде изпратена, без опасност да бъде отменена на основание за липса на съдебен контрол.

По-малко от 24 часа след решението на СЕС, Министерството на правосъдието предприе действия по промени в закона. Със заповед на правосъдния министър Десислава Ахладова би свикана работна група с представители на съдебната власт, Висшия адвокатски съвет и академичната общност, която да обсъди изменения в законодателството, така че да се отговори на поставения въпрос за съдебен контрол върху издаваната от прокуратурата на България ЕЗА.

Очаква се в най-кратък срок да стане ясно какви допълнителни процедури ще бъдат предложени в българското законодателство, за да бъде то в синхрон с европейското.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право