Съдят ЦИК за машините

Факсимиле от иска на адв. Петър Славов и на Мартин Димитров до Административен съд-София.

Неустойчиво законодателство пречело на избирателната комисия

Чакали указ за вота

Бившите депутати адв. Петър Славов и Мартин Димитров настояват комисията да изпълни Изборния кодекс

Бившите депутати адв. Петър Славов и Мартин Димитров съдят ЦИК за машинното гласуване. Двамата подадоха иск в Административния съд в София, в който се настоява ЦИК да бъде осъден затова, че в продължение на една година не изпълнява Изборния кодекс и бездейства по отношение на пряко задължение, произтичащо от закона: да осигури машини (специализирани средства за гласуване), софтуер за тях и изграждане на система за машинно гласуване.

Славов и Димитров вече печелиха подобно дело във ВАС през 2017 г.

„Труд” научи, че в ЦИК нямат никакво намерение да обявят обществена поръчка за машините за вота, преди да са направени промените в Изборния кодекс. Членове на комисията коментираха, че още по-сигурно щяло да е, ако поръчката се пусне, след като е насрочен вот. Сега не се знаело дори дали ще се гласува за велико или за обикновено събрание. А в спецификацията трябвало да пише какво ще се появява на екрана на машините.

„Най-големият проблем на ЦИК е неустойчивото законодателство”, заяви в сутрешен блок говорителката на комисията Таня Цанева. По думите й би следвало да не се изпълняват българските закони, тъй като депутатите често ги променят.

Цанева обясни, че още февруари месец в свой доклад ЦИК е направила предложения към Народното събрание, но за съжаление и до този момент много малко неща от него били приети.

Според Цанева проблем на ЦИК е и това, че „самата комисия не разполага с правомощия за съхранение и разполагане на такива машини в изборните секции”. Освен това в момента в бюджета на ЦИК пари за машини няма, но говорителката каза, че се надява със следващата план сметка финансирането да е факт.

Според говорителя на ЦИК машините трябва да се придобиват от държавата, защото изборите се произвеждат не само от Комисията, но и от много други органи. „По-добре да се използва капацитетът на държавата при воденето на процедурите за закупуването или наемането на машините”, посочи Цанева.
На въпрос дали ще има машини на следващите избори, когато и да са те, Цанева подчерта, че Комисията винаги изпълнява закона такъв, какъвто е. Въпросът е дали няма да е станало късно, когато ЦИК реши да изпълни закона и да обяви поръчка за машините.

Адв. Петър Славов:

От безхаберие може да провалят вота

За съжаление, членовете на ЦИК продължават да говорят същите неверни неща, за които през 2017 г. ги осъдихме във ВАС. Тогава направиха първи опит да провалят машинното гласуване. Законът пак казваше, че трябва да може да се гласува навсякъде машинно, но имаше и опция за избор - машинно или с бюлетина. ЦИК обявиха, че ще направят това, но в 500 секции, а не във всички. Ние обжалвахме това решение на ЦИК и го съборихме. Съдът постанови да осигурят машини във всички секции. Те обявиха обществена поръчка, но в последния момент, след указа на президента и нито една фирма не се нае да осигури машините и поръчката пропадна.

Нека спрат с глупостите от типа на тази, че чакат правна рамка или указ на президента за насрочване на избори. Няма проблем да обявят обществена поръчка за машините, за софтуера и за всичко останало, а вече като се изясни какви избори ще има да обявят друга поръчка, ако трябва за конфигурация на въпросния софтуер.

Заради продължаващото вече една година безхаберие, ЦИК може да провали изборите.
А най-вероятно на ЦИК им е казано: нищо не правете. Те иначе едва ли биха си позволили подобно поведение, след като всички са от партийни квоти...

Крум Зарков, зам.-председател на ПГ на БСП: 

При машините не може да има невалидни протоколи

Изборният ни кодекс в момента е напълно ясен. Във всички секции с над 300 избиратели трябва да се гласува само с машини. Въвеждането и на хартия в тези секции, ще обезсмисли до голяма степен машинното гласуване. Защото машината не позволява недействителна бюлетина, неотчетена преференция, сгрешени протоколи. Законовите промени би трябвало да са свързани с уточняването на технически параметри от сорта на това, кой да сертифицира, кой да одитира машините и т. н.

И без каквито и да е промени в момента ЦИК има всички условия да свърши това, което е предвидено по закон. ЦИК обаче не бива да бъде оставяна сама, трябва и правителството да си поеме отговорностите. Вместо непрекъснато да променят закона, тлябва да се организират и да го изпълнят.

Борислав Цеков, доктор по конституционно право: 

Шест месеца са проспани

Оставам с впечатление, че изпълнителната власт и ЦИК нямат нито управленски, нито организационен, нито експертен капацитет за въвеждане на машинното гласуване. Още през февруари МС оторизира Томислав Дончев да координира и организира въвеждането на машинното гласуване. Шест месеца са проспани и се питам какво точно работи Томислав Дончев освен да философства по телевизиите. ЦИК също няма никакво оправдание, защото законът е ясен, трябва да го изпълнят. Как може към днешна дата да няма техническо задание, да няма обществена поръчка и да слушаме врели-некипели от чиновниците в ЦИК. Нека да кажат защо все още не са провели серия от експерименти с различни видове машини преда да направят техническото задание.

Заели са чиновническата поза: Ние не знаем, ние чакаме бюджет. Ами като не знаете, като не можете, като сте безхаберни и ви е сложно, махайте се и да идват други, които имат качествата и капацитета да се справят.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика