Създадоха спрей за нос срещу коронавирус

Надеждите на човечеството за връщане към нормален живот след коронавирусната пандемия се свързват с ваксините, но те имат две основни ограничения - скъпи са и отнемат дълго време за разработване и производство. Науката обаче е на път да предложи по-достъпна алтернатива. Изследователи от Колумбийския университет са разработили спрей за нос, който успешно блокира заразяването при вдишване на вируса, съобщиха от университета.

Липопептидът (комбинация от липиди и пептиди) предотвратява сливането на коронавируса с обвивката на клетката, като блокира ключов протеин, участващ в процеса. Действието на препрата започва незабавно и продължава поне 24 часа. Освен това, той е на достъпна цена, има голяма дълготрайност и не се нуждае от охлаждане.

Спреят е показал добри резултати при тестове с лабораторни животни и 3D модел на човешки бели дробове.

Той може да бъде използван в много части на света, където масовите ваксинации срещу COVID-19 ще бъдат трудни. Може да служи и като „допълнителна защита“ дори на места, където ваксините са лесно достъпни, обясняват създателите му, Ан Москона и Матео Порото.

Хората, които не могат да приемат ваксини, или тези, за които ваксинациите не работят, биха могли да се пръскат всеки ден, знаейки, че ще бъдат в безопасност. Това от своя страна може допълнително да ограничи разпространението на вируса и да ускори края на пандемията, уверени са те.

Липопептидите действат, като предотвратяват сливането на вируса с клетъчната мембрана на гостоприемника, необходима стъпка, която вирусите с обвивка, като SARS-CoV-2, използват при заразяване на клетките. За да се слее, новият коронавирус разгръща своите протеинови шипове, преди да се свие в компактен пакет, който задвижва сливането. 

Съединението, проектирано от Москона и Порото, разпознава шиповете на SARS-CoV-2, навлиза в разгънатата област и блокира по-нататъшната реакция, необходима за сливането. 

При тестовете върху лабораторни порове спреят е предпазил 100% от третираните животни.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука