Съюзът на българските писатели отличи 17 писатели по случай 24 май

Боян Ангелов

По традиция в навечерието на 24 май Съюзът на българските писатели връчва годишните си награди в различни жанрове на литературата. Тази година тържеството се състоя на 20 май в клуб „Мон Парнас“ в столицата, но заради противоепидемичните ограничения не всички наградени присъстваха.

В словото си председателят на СБП представи членовете на журито (Благовеста Касабова, Георги Ангелов, Георги Николов, Константин Еленков, Юлия Пискулийска, Иво Атанасов) и акцентира на хуманистичните послания, които излъчват наградените автори и книги: „Веднага след Първата световна война започва връчването на Годишните награди. От 1921 до днес, въпреки всички превратности в историята, тези награди се присъждат без прекъсване. От няколко години даже разширихме кръга и за тях могат да се кандидатират всички писатели, издали книги през предходната година, независимо дали са наши членове. Благодаря на всички издателства, които предоставиха своята продукция.

Така ние имахме богат набор от книги, които тази година са повече от 700 – поезия, проза (роман и кратка проза), драматургия, литературна критика, публицистика, мемоаристика, документалистика, литература за деца, хумор и сатира. Журито е прочело произведенията и е отразило своето мнение в подробни доклади, публикувани във в. „Словото днес” и в сайта „Литературен свят”. Проведохме дискусия онлайн, за да чуем аргументите на докладчиците. Литературата е едно субективно занимание, никога не можем да твърдим, че сме отличили най-доброто. От дълго време работим под девиза „Надграждане на традицията”.

Знаем, че не сме единствени в полето на българската литература, но сме наследници на стогодишния съюз, чиито председатели са били Иван Вазов, Кирил Христов, акад. Михаил Арнаудов, Елин Пелин, Добри Немиров, Константин Константинов и други видни писатели. Благодаря на колегите, които се съгласиха да извършат тази наистина трудна и отговорна работа, да прочетат и оценят книгите! В конкурса участват само първи издания, защото нашето мнение е, че движещата сила на културата са новите творби“.
Всеки един от наградените автори разказа накратко какво е за него членството в СБП, какво пише в момента и благодари на журито за признанието.

Ето и лауреатите:  

Награда за кратка проза – на Мартен Калеев - „Всичко и нищо“ – Изд. „Захарий Стоянов“

Награда за роман на годината – на Ради Радев – „Две Българии за един град“ – Изд. „Български писател“

Награда за поезия – на Ахмет Емин Атасой – „Задъхани слова“ – Изд. „БОГИАННА“

Награда за публицистика – на Енчо Господинов – „Сянката на петнистия кон“ – Изд. „Захарий Стоянов“

Награда за мемоаристика – на Валентин Караманчев – „Брашнен чувал“ – ИК „Синева“

Награда за документалистика – на Боян Ангелов –  „Марин Дринов“ – Изд. „Захарий Стоянов“

Награда за литературна критика – на Пенчо Чернаев – „Есенни листа. Литературна критика“ – Изд. „Българска книжница“

Награда за драматургия – на Банко П. Банков – „Прозорци в зида“ (пиеси) – Изд. „Фастумпринт“

Награда за литература за деца – на Кирил Назъров – „Девет приказни поеми“ – Изд. „Феномен“

Награда за хумор и сатира – на Георги Драмбозов – „Времето на Мамона. Стихове и епиграми“ – Изд. „Мултипринт“.

Национална литературна награда „Георги Братанов“ – Светозар Казанджиев за „Незабравимите забравени“
Специалната награда на Управителния съвет на СБП за изключителни заслуги към българската литература и за цялостно творчество –  на Виктор Барух по повод неговия 100-годишен юбилей.

Специална литературна награда „Гео Крънзов“ – Ангелина Шопова. 

Носители на Грамоти за принос към съвременната българската литература: Чавдар Тепешанов, Ники Комедвенска и Росица Станева.

Носител на Почетна грамота за подкрепа на съвременната българска литература: Бойко Коцев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура