Таванът на цените на руския петрол може да се окаже „фатален удар“ за Запада

Въвеждането на таван на цените на руския петрол от западните страни може да се окаже "последният фатален удар“ за тях, а за президента на САЩ Джо Байдън – "най-голямата грешка в изчисленията в енергийния сектор“, пише Дан Ебърхарт, експерт и главен изпълнителен директор на сондажната компания Canary, в авторска статия за изданието Forbes.

Две са вероятните последици от тавана на цените за износа на руски петрол, за който лидерите на Г-7 се съгласиха в началото на септември, и "и двете не предвещават нищо добро за архитектите на тази политика“, тъй като съдържа значителни недостатъци, предупреждава Ебърхарт.

По думите му страните от Г-7 вярват, че са разработили "хитър начин“ да поддържат потока на руски петрол към пазарите, като същевременно поддържат цените по-ниски. "Този план е добър на теория, но на практика крие много рискове. И това е така, защото политиците не са в състояние да разберат механизмите на енергийните пазари“, подчертава авторът.

Таванът на цените ще засегне големите купувачи на руски петрол като Китай, Индия и в по-малка степен Турция, въпреки че не са подписали плана за таван на цените. Както пише Еберхарт, след като Русия обяви, че няма да продава своя петрол на държави, които биха се присъединили към плана, разчитането на тяхната подкрепа "би било неразумно“.

Освен това Русия остава постоянен член на ОПЕК+, а на ключовите членове на организацията вече им е "писнало“ от постоянната намеса на Запада в работата на енергийните пазари. В същото време ОПЕК + вече отправи "предупредителен изстрел“ към Вашингтон, като обяви леко намаляване на производството през октомври и не изключи нови съкращения.

"И така, какви са най-вероятните резултати от тавана на цените? Като се има предвид, че няма практически смисъл и е невъзможно да се наложи, това ограничение ще бъде само допълнителен риск в среда, в която пазарът не може да си го позволи - поради факта, че има много оскъден допълнителен потенциал за производство в света“, предупреждава Еберхарт.

"Най-лошият“ сценарий за Запада, казва експертът, е "пълномащабно руско отмъщение“ срещу ограничението, което може да доведе до повишаване на световните цени на суровия петрол до 150 долара за барел. "Опасността от подобна реакция на пазара не може да бъде надценена – особено като се има предвид, че администрацията на (на президента на САЩ Джо) Байдън, както и европейски и британски служители, демонстрираха пълна некомпетентност в настоящата енергийна криза. И въвеждането на таван на цените може да се окаже последният фатален удар за тях“, заключава авторът.

На 2 септември финансовите министри на страните от Г-7 (Великобритания, Германия, Италия, Канада, САЩ, Франция и Япония) потвърдиха намерението си да наложат ценови ограничения на руския петрол като част от разширяването на санкциите. Предвижда се таванът да бъде въведен на 5 декември за петрола и на 5 февруари 2023 г. за петролните продукти. Руските официални лица предупредиха, че страните, които ще прилагат ограниченията, ще останат без износ на петрол.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика