"Тази жена" е Америка. Как се промени отношението към Моника Люински и към нейната връзка с Бил Клинтън

Моника Люински е обвинена в лъжесвидетелстване - „Обвинете тази курва и пуснете шоуто“, написаха от Уолстрийт джърнал

Излезе новата част от сериалната антология на Райън Мърфи „Американската история на престъпленията“, която се фокусира върху скандала около връзката между Бил Клинтън и Моника Люински. Историята, която почти доведе до оставката на президента на САЩ, ще бъде разказана от гледната точка на жените, които участваха в нея, и предимно на Люински, която е копродуцент на поредицата. За премиерата „Уикенд“ изследва как публичният образ на Моника Люински се промени в продължение на 20 години и как от неизвестна стажантка, обвинена в съблазняването на президента, тя се превърна в икона на ерата #MeToo.


Публикувано е съобщение, че Бил Клинтън има сексуална връзка със служител на Белия дом

"Тази жена показа своя роман с президента на САЩ"
The Drudge Report

На 17 януари 1998 г. консервативният онлайн агрегатор на новини The Drudge Report публикува материал, който твърди, че има доказателства за сексуалната връзка на Клинтън с 23-годишната стажантка в Белия дом. Това е първият случай в историята на медиите, когато скандал от такъв мащаб започна в едно интернет издание. Няколко дни по-късно други медии ще обявят името на тази стажантка - Моника Люински. По времето, когато новината излезе, Люински вече не работи в Белия дом, но продължава да посещава президента в Овалния кабинет. Скоро навсякъде ще бъде публикувана снимката на Люински и Клинтън, стоящи един до друг: девойката е с черна барета, която заедно със синята рокля, с която се появи по-късно, ще се превърне в символа на тази история. Всички, от CNN, New York Times до Vogue, се подиграваха на баретата.

„Тя съсипа нашето прекрасно име. Срамувах се да представя Моника. А баретите? По-добре да забравим за тях сега "
Моника Гарднър, брокер от Арлингтън, The Wall Street Journal

2
Моника Люински и Бил Клинтън заявиха под клетва, че между тях не е имало секс

"Не съм имал сексуални отношения с тази жена"
Бил Клинтън

На 26 януари 1998 г. Бил Клинтън дава пресконференция, на която отрича обвиненията срещу него. Хилари Клинтън подкрепи своя съпруг и в интервю за NBC каза, че „тази история е следствие от мащабната конспирация на десницата“: до този момент, има заведено дело, по инициатива и с финансовата подкрепа на републиканците, подето от държавния служител Паула Джоунс, която обвинява Клинтън в сексуален тормоз, което се разглежда от известно време. Като част от делото Паула Джоунс, изисква от Люински и Клинтън клетвени показания, от които да се вижда че двамата са нямали връзка. Когато делото на Паула Джоунс беше отхвърлено през април 1998 г. поради липса на доказателства, Съдебната комисия на Камарата на САЩ незабавно ще назначи адвокат Кенет Стар, който да разследва за лъжесвидетелстване Клинтън по делото на Паула Джоунс.

„Президентът трябваше да направи само едно нещо: да не попадне в капана, поставен му от републиканците. И той направи само едно: влезе в капана и аферата с Люински започна"
Адвокатът на Бил Клинтън - Дейвид Кендъл, в документалния филм „Аферата Клинтън“

3
Моника Люински е обвинена в лъжесвидетелстване

„Обвинете тази курва и пуснете шоуто“
The Wall Street Journal

През юли 1998 г. Vanity Fair излиза с фотосесия на Моника Люински като Мерилин Монро. От този момент Люински отказва да сътрудничи на разследването на Стар, след което тя е обвинена в лъжесвидетелстване. Фоторазказът на Люински за Vanity Fair е иницииран от нейния адвокат, който се надява да спечели общественото мнение в нейна полза. Откровените снимки бяха съпроводени от текст, помпозно възхваляващ външния вид на Люински и я поставяше в една редица с Елена от Троян, Клеопатра, лейди Макбет, Уолис Симпсън, и „заради някоя от тях, мъжете бяха готови да променят историята“. Материалът произведе ефект, обратен на този, за който беше предназначен и от този момент нататък Люински остава в масовото съзнание като съблазнителката, която се опитва да доведе Америка до оставката на президента.

"Има нещо ненормално в тази жена, която позира с американското знаме, сякаш демонстрира своята централна роля в един случай, който може да унищожи президента"
The New York Times


Люински признава, че е имала връзка с Бил Клинтън

„Забравете за реформата в здравното осигуряване или за намаляване на данъците. Вашингтон е обсебен от една малка тъмносиня коктейлна рокля, за която се твърди, че е била открадната от стажантка от магазина на The Gap"
CNN

През юли 1998 г. новите адвокати на Люински търсят пълен имунитет срещу нея в замяна на свидетелските показания срещу Клинтън и предоставянето на веществени доказателства. По това време разследващите вече имат записи от телефонните разговори на Люински с нейната приятелка Линда Трип, която е записвала техните разговори, в които Люински говори за връзката си с Клинтън. Люински потвърждава автентичността на записите и дава на разследването като веществени доказателства синя рокля с петно от спермата на Бил Клинтън, която тя не е прала по съвета на същата тази Трип, както и подаръците, които Клинтън й беше давал. В медиите споразумението за имунитет за Люински е критикувано и за нея се появи призив да бъде съдена заедно с президента.

"Тя вече беше имунизирана към способността й да мисли"
The New York Times


Бил Клинтън признава, че е имал връзка с Люински и се извинява

„Съдебното определение на „сексуален контакт“ не включва орален секс от приемащата страна“
От показанията под клетва на Бил Клинтън, пред голямото жури

На 17 август 1998 г. президентът признава, че е имал „неподходящи отношения“ с Люински, но настоява, че не е лъгал под клетва, когато е казвал, че не е правил секс с нея, тъй като е бил само пасивно замесен от Люински. Но като цяло той съжалява: „За мен е важно всички които са пострадали да знаят, че съжалението, което изпитвам, е искрено. На първо място се извинявам на моето семейство, на приятелите, сътрудниците и колегите си, на Моника Люински и на нейното семейство, и на американския народ".

"Мисля, че трябва да оставим Люински да се извини на Америка - тя искаше да разбие семейство, тя беше тази, която подстави президента в неудобна ситуация"
Бил Мар, водещ на предавнето «Политически некоректно» на ABC


Моника Люински говори за първи път публично

"Тя се държи като истински хищник"
The New York Times

През февруари 1999 г. - след като Камарата на представителите осъди Клинтън за лъжесвидетелстване и одобри процедурата за импийчмънт, Сената гласува че Бил Клинтън невиновен по всички обвинения. Според социологическо проучване на Gallup рейтингът на одобрението на Клинтън се повиши до 70% към този момент и по-голямата част от анкетираните се противопоставиха на неговото отстраняване. След приключването на споразумението за неразкриване на информация, с което Люински се обвърза през целия процес, тя дава първото си интервю на предаването „20/20“ на ABC на Барбара Уолтърс, където казва, че Клинтън е бил много привързан към нея, и че все още чувства, че има топли чувства към него и че това не е била връзка между президента и стажанката, а е връзка между мъж и жена. Интервюто, беше гледано от повече от 70 млн. души, и остана едно от най-популярните в историята на телевизията и предизвика нова вълна от обвинения срещу Люински.

„Какво трябва тя да направи, ако иска хората да забравят за нея? Да се даде устата под аренда"
Писателката Нанси Фрайдей в интервю за The Observer


Моника Люински става модна фигура

"Какво е чувството да си американската кралица на минета?"
Въпрос, зададен на Люински в документалния филм на HBO

След приключването на съдебното дело Люински се появи на корицата на Time, как отваря една маркова чанта, започва да води риалити шоу, където помага на жените да изберат своя партньор, взима участие в Saturday Night Live и участва в рекламата за диета на компанията Jenny Craig, и заради която тя трябваше да свали 18 кг за 6 месеца. HBO прави документален филм, наречен Моника в черно и бяло, където тя отговаря на въпросите на различни хора, а New York Magazine посвещава безплатен профил на Люински, където я нарича звездата на светския Манхатън.

„Прекарайте две минути с Моника и ще разберете защо президентът не можа да й устои“
New York Magazine


Бил Клинтън публикува своята автобиография

„За жените властта е афродизиак. Никой не може да устои на най-влиятелния човек в света. Аз самата бях готова да стана Моника Люински, когато на един прием президентът разгледа моите крака с възхищение“
Нина Бърлейн, бивш кореспондент на Time за Белия дом за, Los Angeles Times

През 2004 г. беше публикувана книгата „Моят живот“ на Клинтън, където той почти на 1000 страници разказва за себе си, и книгата беше продадена в близо 2,5 млн. копия, но социологическите проучвания показаха, че повечето читатели зарязват книгата по средата. До голяма степен поради това, че очакваните подробности за скандала с Люински не са в книгата: Клинтън нарича връзката им „ужасна морална грешка“, която е направил по най-ужасната причина - „само защото е могъл да си го позволи“. Люински в интервю по тази тема упреква президента за изкривяване на същността на тяхната връзка: „От начина, по който говори, човек може да си помисли, че аз сама съм дошла и веднага му се предложих. Сякаш бях десерт, от който той не можеше да се откаже. Нп не беше така". Въпреки че, се появяват жени, които публично заявяват, че завиждат на Люински. Самата тя обаче казва, че е уморена от постоянното внимание на пресата, поради което не може да води нормален личен и работен живот: и мъжете, и работодателите я възприемат изключително като любовницата на Клинтън, независимо от личните или професионалните й качества. Люински затваря своята маркова чанта, напуска телевизията, и се мести във Великобритания, където отива, за да учи социална психология в Лондонското училище по икономика, и изчезва от погледа на обществеността за 10 години.

„Тя напусна Ню Йорк, казвайки на своите приятели, че може би в Англия и най-накрая ще си намери съпруг и ще има деца. Г-жа Люински обаче трябва да знае, че младежите от Лондонското училище по икономика са известни със своето внимание към ученето, а не към девойките"
The Telegraph


Моника Люински публикува своята статия „Срам и оцеляване“

"Историята на Моника е забележителен пример за срама на уличниците, където основата на обвиненията се явява нечия сексуална активност - реална, предполагаема или измислена"
The Conversation

През 2014 г. Люински пише текст за Vanity Fair, където се нарича себе си „нулева жертва на бушуващата епидемия от кибертормоз“. Тя казва, че е „излязла от своето скривалище“, за да подкрепи другите жертви и че има надежда, че нейния опит няма да бъде напразен. „Ако в най-мрачния момент от своя живот жертвата на тормоза си спомни за момент, че е била жената, мразена и унижена от целия свят, и тази жена въпреки всичко е оцеляла, това означава, че за всеки има надежда, и че моят опит не бил напразен". Люински казва, че след скандала е страдала от посттравматично разстройство. Тя отново каза, че отношенията им с Клинтън са възникнали по взаимно съгласие и тя е била обвинена, за да се спаси репутацията на президента. След пускането на този текст в медиите се появиха статии, където Люински първо беше наречена жертва на медиен тормоз. Люински се очертава да се превърне в забележителен борец за етичното поведение онлайн, и нейната изява на конференцията TED на тема кибертормоза събра над 25 млн. гледания. През същата 2014 г. Бил Клинтън става според проучванията най-популярният американски президент от 25 години насам.

„Някога Люински беше един от най-поруганите хора на XX век, и буквално целият свят й се надсмиваше. Сега тя е преоткрила себе си и се е превърнала в уважаван и проницателен борец срещу тормоза"
The Guardian

10
Моника Люински се включи в хаштага #MeToo на Туитър

«Моника - божи дар за Туитър»
Vogue

През 2018 г. първо в Twitter, а след това и в колона на Vanity Fair, Люински казва, че на вълната на #MeToo, тя по новому гледа на връзката си с Бил Клинтън. Сега за нея е ясно, че той е злоупотребил с властта си. Люински получава голяма подкрепа онлайн, а нейният акаунт в Twitter печели милион последователи, и шегите й за връзката й с Клинтън стават вирулентни. Тези, които я осъдиха през 1998 г., сега започват да се извиняват на Люински.

„Моника Люински започна своята „културна революция“ и превърна своя туитър в щаб за борба с онлайн агресорите“
The Atlantic

11 
Моника Люински продуцира сериал за скандала около връзката й с Клинтън

„Моника, Линда и Паула - те просто бяха лишени от живота си. Видях как те бяха безкрайно обвинявани, осмивани и преследвани - това буквално се превърна в национален спорт  и аз изпитвах болка за тях"
Райън Мърфи

По време на подготовката на третата част от антологията „Американската история на престъпленията“, всеки сезон на която е посветен на едно от гръмките съдебни процеси от миналото, продуцентът Райън Мърфи реши да наруши установеното си правило да не си сътрудничи с реалните участници в случая и покани Моника Люински да влезе в екипа на продуцентите. Мърфи обяснява това с факта, че за разлика от героите от предишните сезони, Люински нее имала възможност да говори публично в продължение на целия период, на който е посветен сериалът, тъй като беше обвързана със споразумението за нерагласяване. Сега Мърфи се надява да върне на нея и на всички жени, участващи в случая, правото им на глас.

„Главната цел на това начинание за мен беше да предотвратя това да не се случи на някой друг. Но все още се притеснявам, че отново ще бъда разбрана погрешно"
Моника Люински, The Hollywood Reporter

(Превод за „Труд” – Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения