Така го правят японците: По саке за наздравица

Снимки: Pixabay

Сакето е чудото на японците. Те обичат да пият тази алкохолна напитка.

Това питие стана популярно освен в Япония и в още много други държави по света. Познато е и в България.

Саке може да се сервира по много различни начини. Пие се топло или студено, според предпочитанията. 

Несъмнено обаче саке е напитка с интересни традиции и ритуали.

Японското алкохолно чудо

Саке е е японска напитка, която се получава от ферментация на ориз. Затова го наричат още оризово вино, а на някои места и оризова ракия. За производството на саке се използва специален ориз "Sakany", който е по-голям и богат на нишесте.

Процесът на приготвяне на саке наподобява този на бирата. При протичането на ферментацията се преминава през отделни етапи – нишестето се превръща в захар благодарение на ензимите, а след това захарта се превръща в алкохол чрез маята.

Вкусът му може да включва шери, ябълки, грозде, банани, подправки. Алкохолната напитка обикновено е прозрачна. Цветът може обаче да се промени към кехлибарен, жълт, зелен или такъв с лимонови нюанси.

Спокойно можем да кажем, че в Япония сакето се е превърнало в национална напитка. Много често дори то се сервира със специална церемония, по време на която се затопля в глинена или порцеланова бутилка. 

Историята му е с неясен произход

Произходът на сакето не е напълно изяснен. Алкохолните напитки се споменават на няколко места в „Коджики“ – първата писмена история на Япония от 712 година. Едва по-късно, през XX век, технологията за производство на саке се развива. По време на Втората световна война запасите от ориз намаляват и производството му е затруднено. Поради това, през този период, са добавяни чист алкохол и глюкоза в малки количество, което да увеличи продукцията четирикратно.

След войната пивоварните започнали да се връщат отново към нормалния режим на работа. Към днешна дата сакето е разпространено в цял свят. Макар и не много популярна напитка в България, то все пак е познато и у нас. Освен това има определени ресторанти, където тази напитка присъства в менюто.

Начин на сервиране

Саке може да се поднесе студено, топло или горещо. В Япония се сервира охладено, при стайна температура. Топлото саке е зимна напитка. Високия клас саке обаче не се пие топло, дори и през зимата, защото вкусът и ароматът ще бъдат изгубени. Затоплените сакета не трябва да се сервират прекалено горещи, а около 40 до 45 градуса.

Сервира се в керамични бутилки, наречени "токури". Може да се сипе в различни чаши като най-популярните са "саказуки" (плоска чиния, наподобяваща вид чаша), "очоко" (малка, цилиндрична чаша) и "масу" (дървена кутия, която наподобява форма на чаша).

Популярен е и т.нар. "сет за саке", който включва красиво изрисувана керамична бутилка и 4 броя чаши, които приличат на малки купички. Изключително подходящ подарък за хора, които са любители на японската култура и знаят как се пие саке. Този сет е подходящ за използване в миялна машина и микровълнова печка.

Правила при наливане на саке

В Япония всичко се прави по определен начин. Консумацията на саке също. Там има специални правила, които се спазва при наливането на тази напитка. Ние не трябва да сипваме саке сами на себе си. Правилото е, че всеки човек на масата обслужва един или повече от останалите присъстващи в компанията.

Сервиращия държи каната с двете си ръце, а човека, на когото сервират сакето държи чашата с една ръка и подкрепя дъното й с другата. В повечето случаи това се прави при първото разливане на напитката в чашите. 

Саке и храна

Когато консумираме саке, то може да го комбинираме с различни видове храна. Добър избор е с чаша саке на масата да има порция миди или риба. Освен това на трапезата може да присъстват още зеленчуци, както и различни видове сирена, месо и... шоколад. 

Не е препоръчително да ядете суши и да пиете саке, тъй като самата напитка е приготвена от ориз и поради тази причина не е подходящо да се консумира с оризово ястие.

Какво да правим с отворената бутилка саке?

Препоръчително е сакето да се държи на хладно и тъмно място или в хладилника. След като отворите бутилката, е добре да  консумирате алкохолната напитка в рамките до два-три часа. Ако вече имате отворена такава и решите да я съхранявате на студено, в хладилник, то имайте предвид, че е желателно да доизпиете напитката в рамките на следващите 2-3 дни.  

И, макар че в България сакето е един нестандартен избор за алкохол, то не пречи да се опита от тези, които все още не са се запознали с вкуса му. Или както казват японците - "Канпай“ (Kanpai), което означава "Наздраве" или иначе казано - думата, която дава начало на всяко парти.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл