Така да бъде... Шпионирайте ни

Заявление на ренегатите от датското разузнаване причинява силна болка в цяла Европа

В страната на викингите е мястото, където се пресичат подводни интернет кабели до доста други държави

Датската радиокомпания Danmarks Radio заяви, че местното военно разузнаване работи в тясно сътрудничество с Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ. През 2013 г. АНС привлече върху себе си внимание благодарение на действията на Едуард Сноудън, който разкри пред света ужасната и неочаквана истина: американските шпионски служби се занимават с шпионаж!

Тогава се говореше за подслушването на телефона на Меркел и редица лидери на други държави, а основната причина за възмущението не беше дори самият факт на подслушване, а това, че е извършено неоторизирано следене на предполагаемите съюзници и проводници на американските интереси. Сноудън и неговите шокиращи разкрития се оказаха напълно безинтересни за световните масмедии, поради което споменаването на неговото име стана признак за дискусии в малките медии, интернет форумите и социалните мрежи. Добре известна история е, когато Guardian унищожи твърдите дискове с класифицирана информация, която чичо Сам искаше да получи. Сега именно материалът на Guardian подробно описа изявленията на Danmarks Radio, и стана основата за публичния коментар за допустимостта на толкова плътна съюзническа загриженост.

Оказа се, - ах каква изненада!, че и сега американското разузнаване подслушва, без да се притеснява. От 2013 г., когато за кратко се чуха осъдителни гласове, начинът, по който АНС работи със своите съюзници, по никакъв начин не се е променил. Само с подслушването на Меркел, работата не беше приключена. Говори се, че министрите на Германия, Франция, Швеция, Норвегия и на самата Дания, лидерите на парламентарните фракции и депутатите са били под наблюдението на американските разузнавачи. АНС се сдоби със стенограмите на чатовете, историята на посещенията на уеб страници и други данни, които u позволяват щателно да се изучава обекта на наблюдение много по-дълбоко от простото подслушване.

В този смисъл Дания не е избрана случайно от американците, защото точно в страната на викингите е мястото, където се пресичат няколко подводни интернет кабела, свързващи Швеция, Германия, Финландия, Холандия, Норвегия, Великобритания и Франция. Твърди се, че датското военно разузнаване работи в сътрудничество с АНС почти от 11 септември и е било възможно да се разкрие сложна схема за шпионаж, с помощта на секретен отряд в рамките на това военно разузнаване, чиято секретност се криеше под егидата на АНС.

Разбира се, гръмкото съобщение за ренегатите от датското разузнаване предизвика остра болка в цяла Европа. Тази болка беше придружена от странни танци на политиците и журналистите, които, от една страна, трябваше да осъдят категорично следенето на лидерите на европейските страни, а от друга, да не си навлекат гнева на Вашингтон и структурите под негов контрол в цяла Европа. В резултат на това европейските публични личности изказаха нещо от рода на: „Надзорът е неприемлив и недопустим, но ако това се прави от нашия основен съюзник, нека така да бъде“.

Европейските вестници, включително и Guardian, пуснаха поредица от материали, пълни с доста груби изрази, които въпреки това описват действията на АНС по-често като някаква неподвластна на хората стихия и само от време на време като някаква шега на някои американски ренегати.

„Другарят Байдън не знаеше нищо, че Вашингтон следи изкъсо своите врагове“ - такъв подтекст беше прочетен в изявленията на европейските министри, които обвиниха АНС в диво нарушение на каквито и да било съюзнически задължения, и които очевидно не действаха без съгласието на Белия дом. Питър Хулквист и Франк Баке-Йенсен, министри на отбраната на Швеция и Норвегия, обещаха сериозно да реагират на разкритите факти, но не посмяха да обвиняват директно САЩ. Не някаква абстрактна АНС, а конкретно г-н Байдън, е пряко отговорен за случилото се, така коментира Сноудън, скрил се някъде в Русия.

„Байдън има какво да отговори на това по време на посещението си в Европа, защото беше дълбоко замесен в случващото се още при първия път“. (През 2013 г. Байдън беше вицепрезидент). „Необходимо е да се изисква пълна публичност не само от Дания, но и от нейния старши партньор“, написа бивш служител на АНС в Twitter. Наивността на Сноудън и неговия, изглежда, искрен призив, че в САЩ някой ще бъде изненадан от мръсните игри на собственото си правителство, намериха отклик в руското информационно пространство.

Тук-там в руските медии, в ''Телеграм'' каналите, изказванията на официални лица и лидери изтече мнението, че ако Русия е замесена в нещо подобно, на нея вече щяха да бъдат наложени санкции и щеше да бъде обляна с кал. Първо, сравнението е неправилно - острата реакция на Северна Европа беше причинена не от самия факт на шпионаж, а от неговия контекст, че той става под формата на привидно добрите съюзнически отношения. Дали Русия следи отблизо някой от своите съюзници е под въпрос, но ако едно такова наблюдение бъде разкрито, то ще бъде последвано от същия танц на взаимно изключващи се изявления.

На второ място, шпионирането на съюзниците е норма в съвременния свят. Материалът с такова заглавие беше публикуван в Deutsche Welle (DW), което веднага предизвика злонамерен смях и обвинения в лицемерие от настроената патриотично общественост.

Независимо от това, закачливото заглавие и репутацията на DW като пропагандна пералня, скриха от онези, които прочетоха статията, разумната идея, че тази норма не винаги е добра. В света на вездесъщите цифрови технологии разузнавателните агенции, които могат да използват тези нови технологии за прочитане на данните за всеки от нас, са получили неограничена власт. В този смисъл шпионският скандал от датските брегове не е толкова скандален, колкото се опитват да ни го представят служителите и пропагандистите, а е до гадост нормално и обичайно явление.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения