Тамплиерската академия събира учени на конференция

Лектори от наши и чуждестранни университети с доклади за философията на Ордена

България ще е домакин на световен форум на тамплиерите през есента

Темата е за конвергенцията

Тамплиерската академия за наука, изкуство и култура (ТАНИК) към Ордена на рицарите тамплиери - Велик приорат България е домакин на международен научен форум днес в София. XI-ата научна конференция на тамплиерите у нас е на тема „Конвергенцията между Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим и обществото”, отбеляза пред „Труд” Великият приор Ордена в България акад. Румен Ралчев. Лекторите са преподаватели от наши и чуждестранни университети и научни организации. „Ще се разискват въпроси като интеграцията на тамплиерската философия в обществото”, посочи още Румен Ралчев. По думите му форумът е насочен към националните и световни институции, от които в максимална степен зависи осъществяването на посочените в нея дейности и действия. „Имаме желанието да достигнем до намиращите се в лоното на Ордена на Рицарите Тамплиери на Йерусалим лица за самооценяване и самоусъвършенстване като висша личностна мяра и единица за подражание от страна на останалите членове на обществото”, каза Великият приор. Не на последно място тамплиерите имат за цел да достигнат и до критичната маса от духовните и интелектуални субекти на управление на съответната държава и общество. Конференцията се радва на огромен интерес, тъй като се провежда в навечерието на световен форум на тамплиерите през есента, домакин на който ще бъде България. Точно на база на обобщенията от конференцията, на световната среща у нас се очаква да бъде приет и програмен документ за работа на тамплиерите.

Оценката е, че така отново Орденът на рицарите тамплиери в България ще даде своя иновативен принос за едно ново начало за работа на Ордена в обществото.

Премиера 

Форумът ще аплодира нова книга

Акад. Румен Ралчев и акад. Кольо Рамчев ще представят в рамките на форума и новата си книга „Конвергенция между Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим-Велик приорат България и обществото”. Изданието е в рамките на 100 страници и само по себе си тя поставя основата за бъдеща работа на Велик приорат-България или на целия Световен орден на Рицарите тамплиери на Храма от Йерусалим с обществото и трасира пътя за това. Книгата се очаква с интерес от гостите и участниците в научната конференция, защото поставя във фокуса на изследването механизмите за взаимодействие с гражданските организации и обществото. Авторите са категорични, че пътят за последното е само един - чрез интелектуалното проникване, а не по силов път. Интелектуалното проникване може да казва нещо хем близко, хем непознато, за да завладее с ясни послания и добродетели.

Конвергенцията може да се отнесе и сведе до математическа формула за зависимости. Тогава тя ще се разглежда като сходимост, сходство между две и повече величини. Политологията, например, отделя особено голямо внимание на конвергенцията. Тук тя се третира като постигнато желано състояние между политически възгледи и действия на две и повече доста различаващи се, понякога дори и противодействащи си политически структури.

Акад. Д-р ф. н. Румен Ралчев, Велик Приор на Ордена на рицарите тамплиери - България, пред „Труд”: Въздържаността показва зрялост, а не слабост

- Защо избрахте тази тема за конференцията на Тамплиерската академия, Господин Ралчев?
- Още в началото се налага да изясним смисъла и съдържанието на категорията „конвергенция”. В контекста на отделни области на човешкото познание, тя се разглежда по различен начин, придава є се различен смисъл. В практически план конвергенцията може да се разглежда като приближаване на две и повече страни към привлекателна за тях точка, стойност, състояние, цел. Конвергенцията може да се отнесе и сведе до математическа формула за зависимости. Тогава тя ще се разглежда като сходимост, сходство между две и повече величини.

- Прави впечатление големият брой учени на форума. Към кого адресирате посланията си от новата книга? 
- Книгата, която списахме заедно с акад. Ранчев, вече е на разположение на световното ръководство на Ордена. Радва ме, че научният труд бе приет изключително радушно и Орденът би могъл да въздейства на обществото на база на старите и неотменими добродетели, които са датират от 1286 година и са на Рамон Лул. Напрактика, това са Вяра, Надежда, Любов, Справедливост, Мъдрост, Мъжество и Въздържаност. С течение на времето обществото е вложило допълнително съдържание в някои от тях. Има наслоявания през времето отгоре им, има други, които са изпилени от цивилизацията. Но в края на краищата това са били критериите, в които са оцелявали рицарите и ние искаме тези критерии да ги представим в обществото обновени. Не като гола декларация, а от една страна като начин на поведение на рицарите в обществото, а от друга страна като проявление на различните типове, конференции, изложби, лекции и обществени срещи. Напрактика ние се обръщаме към християнски добродетели без да копираме онова, което са Десетте Божи заповеди. Говорим за рицарското отношение. Говорим за онези критерии, според които още от Средновековието до ден днешен най-точно обрисуват човек, който е почтен, честен, смел и на който може да имаш доверие. Това е същината. Считаме, че ако тези критерии навлязат по-дълбоко в обществото, обществото ще стане по-добро и във всички случаи ще има една консолидация към доброто. Говорим за духовни, морални критерии.

- Когато казваме, че всеки по света би подкрепил, би приел посланията за човеколюбие, но как да си обясним възникналите разломи в обществата, големите разделения, които сега виждаме навсякъде?
- Няма да кажа нещо ново, но обществено-политическият живот е в криза. Партиите са в криза. Докато съществуваше линията Изток-Запад, нашите-вашите, нещата бяха ясни. Сега напрактика има едно раздробяване, срутване на кумири. Авторитетът на властта където и да е по света е силно спаднал. И ако погледнем сега посланията на Ордена на тамплиерите, те са универсални за която и да е държава. Естествено, ние не се опитваме да проповядваме християнство в мюсюлмански общества или в Индия, а говорим за морални категории, които във всички случаи са познати на хората. А щом като са познати, те биха могли да бъдат разпрани и приети, ако се поставят по правилен начин. Да се привика здравия разум и да се каже - хайде да имаме една надежда за по-добро, да бъдем мъдри и да имаме здрави и справедливи взаимоотношения. Нека се поучаваме от това, което ни е наранило някога назад във времето и да не повтаряме грешките си. Въздържаността във взаимоотношенията показва зрялост, а не слабост. И когато човек направи своя избор да върви към по-добро, ние показваме един от пътищата. Ние не казваме, че това е универсалният път. Казваме, че принципите на тамплиерството са един от пътищата. Аналогично може да се напише и за конвергенцията между Масонския орден и обществото, защото там има също красноречиви и правилни примери.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България