Творческите игри правят децата по-умни

По-добре с четка и бои, отколкото пред екрана.

Родителите да отделят поне 30 минути дневно за съвместни дейности с малките

Според проучване на Харвардския университет децата, които участват в творчески игри, показват с 25% по-добри резултати при решаването на емоционални и социални задачи в сравнение с тези, които прекарват повече време пред екраните.

Това доказва значението на тези активности за изграждането на емоционална устойчивост и умения за работа в екип. Когато децата работят върху общ проект или споделят идеи как да украсят картонена играчка например, те се учат да комуникират, да се изслушват, да правят компромиси, развиват емпатия и умения за разрешаване на конфликти, което е основополагащо за бъдещото им социално поведение.

„Игрите, които включват творчество, стимулират развитието на емоционалната интелигентност. Например, когато детето създава нещо със собствените си ръце – независимо дали е рисунка, модел на ракета или картонена къщичка – то преживява успехи и неуспехи, които го учат да управлява емоциите си. Това изгражда устойчивост и способност за справяне с трудности. Освен това, творческите занимания предоставят безопасна среда, в която детето може да изрази чувствата и идеите си, като същевременно развива самоувереност“, казва Жени Илиева, предприемач и майка на две деца.

През годините тя е произвела разнообразни артикули, включително лек автомобил от масивен биоразградим картон, демонстрирайки издръжливостта и потенциала на този материал. Вдъхновена от желанието да предложи алтернатива на пластмасовите играчки и екраните, Жени създава екологични и образователни играчки за деца на възраст от 3 до 7 години. 

„Играта, която включва физическа активност и творчество, насърчава развитието на мозъка и когнитивните функции на децата. Вместо да приемат пасивна информация от екрана, те активно създават, експериментират и решават проблеми. Този процес развива критичното мислене, пространственото възприятие и способността за концентрация. Креативната игра създава личности и разкрива талантите у всяко дете. Когато се чувства ангажирано и значимо, то изразява и развива емоциите си. Това води до изграждане на емоционална интелигентност и по-умело управление на емоциите“, твърди Жени Илиева въз основа на купищата изчетена литература по въпроса.

Според нея родителите могат да насърчат децата си, като участват заедно с тях в различни проекти. Участието на възрастен прави играта по-забавна и сплотява семейството. Психолози препоръчват родителите да отделят поне 30 минути дневно за съвместни креативни дейности с децата, което доказано укрепва семейната връзка и подобрява емоционалния климат в дома. Сглобяването и оцветяването на къщички, ракети и други макети е практичен начин родителите да включат децата си в полезни и забавни занимания, далеч от екраните. Това е шанс за малките да създават, да мислят и да се развиват, докато се забавляват.

 
05-zdrave5 Участието на родителите в игрите сплотява семейството. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве